"Виразний і публічний акт богохульства", – священник про виступ польського гурту на "Файному місті" в Тернополі
Громадськість і церква відреагувала на "антихристиянські виступи" на фестивалі в Тернополі, натомість міське управління культури не поспішає з оцінками.
Окрім політичного, ще й релігійний скандал. Цього року фестиваль "Файне місто", що відбувся на вихідних у Тернополі, став топ-темою для обговорень у соцмережах. Новий шквал критики і обурення викликав виступ польського гурту Batushka, який частина громадськості вважає антихристиянським. У своєму реквізиті на сцені співаки використали ікони, хрести й навіть винесли на сцену імпровізовану труну.
"Еспресо. Захід" звернувся по коментар до отця Павла Дроздяка (УГКЦ), щоби з'ясувати, як церква оцінює такі дії організаторів фестивалю щодо християнської спільноти.
"З точки зору священнослужителя й особи, яка займається медіа, тут, без сумніву, є грубе порушення, зокрема прав і свобод громадян, стосовно їхніх певних релігійних цінностей. Тут навіть, як на мене, грубе порушення самої Конституції, адже є розпалювання релігійної нетерпимості і ворожнечі. Пригадаймо, скажімо карикатуру на пророка Мухаммеда у "Шарль Ебдо". Яка тоді була реакція цієї спільноти? Це вважають неприпустимим, коли на пророка зроблено карикатуру. Ми не маємо права змовчати. І, зауважу, що це не є виключно справою церкви. Бо дехто хоче це подати як виключно справу церкви – мовляв, лише церква має цим займатись. Але ні! Це справа всього суспільства, бо в цьому випадку були порушені найбільші цінності, які можуть бути у християнстві. Це був виразний і публічний акт богохульства, зневажання глибоких духовних і християнських цінностей. Тому тут реакція має бути не лише церкви (хоч церква це однозначно засуджує), але й реакція правоохоронних органів", – зазначив отець Павло.
Він вважає, що йдеться про подвійні стандарти, адже коли порушення стосуються якихось менших спільнот, то "піднімається хайп на весь світ – ми всі дуже занепокоєні".
"А тут ми говоримо про християнські цінності, хочемо бути максимально толерантними – і мовчимо. Ця справа має набути широкого розголосу, аби такого більше ніколи не повторилась. У цьому випадку я ображений як християнин, бо порушили принцип всього святого. Вважаю, що наші політики, які дуже активні в часі виборів, мають можливість зараз справді показати свою християнську позицію", – каже Павло Дроздяк.
Отець Дроздяк вважає, що нести серйозну відповідальність мають і урядовці, і управління культури, яке мало б вивчити це питання.
"Доречним було б публічне вибачення безпосередньо самого мера Тернополя за образу християнських цінностей", – каже священник.
Депутат Бродівської міськради Назар Островський у своєму дописі на Facebook зазначив, що таке відверте приниження християнства – спланований захід, який мав конкретну мету – принизити християн.
"Відкрите плюндрування Таїнств Хрещення, Священства, Подружжя та інституту Церкви в цілому... З масштабним транслюванням цього ДНА у всіх соцмережах з тисячами переглядів… Усе, що відбулося днями на цьому фестивалі – добре спланований, заздалегідь захід, який має чітку і конкретну мету – висміяти і принизити християн, тим самим заробити грошей і "поваги" у "своїх"!!!" – вважає депутат.
У той час, коли громадськість і церковні служителі знайшли час відредагувати на ситуацію у Тернополі, в управлінні культури і мистецтв Тернопільської міської ради цього робити не поспішають. Тут кажуть, мовляв, не знали нічого, що буде на цьому фестивалі. Сьогодні оцінки ситуації давати на планують, можливо, згодом, – повідомила в коментарі начальниця управління культури і мистецтв Світлана Козелко.
"Ми не є організаторами цього фестивалю. Є спеціальні організатори, а ми жодного стосунку до них не маємо. Фестиваль відбувається щороку, співорганізатори з нами не уточнили програми.
Більш детально начальство буде розбиратися згодом. Реагувати на такі події має право кожна людина, кожен тернополянин. З часом ви побачите результат, як зреагувало на цю ситуацію управління культури Тернополя. Яким чином будемо реагувати, ще не знаємо", – розповіла Світлана Козелко.
-
Нагадаємо, міський голова Тернополя відреагував на подію лише по закінченню фестивалю і тільки після публічного обговорення в соцмережах. Хоча на сторінці "Файного міста" у Facebook виступ гурту "Батюшка" було анонсовано ще в травні.
-
Цьогорічний фестиваль "Файне місто" ще перед його проведенням "прославився" політичним скандалом, що виник через участь у фестивалі російських гуртів.
-
"Файне місто" – український музичний фестиваль просто неба, що проходить щорічно в Тернополі від 2013 року. Назва походить від назви пісні гурту "Братів Гадюкіних" "Файне місто Тернопіль". Фестиваль позиціонує себе як майданчик для єднання України та популяризації української культури. Участь беруть триб'ютори всесвітньо відомих рок-гуртів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе