Еспресо. Захід

Від Солюні до великої Меи

Ярина Коваль
23 вересня, 2021 четвер
11:25

Сьогодні – 149 років від дня народження Соломії Крушельницької.

"Скарби Соломіїного дому" – так називалася щорічна виставка, яку Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької багато років поспіль готував до уродин своєї патронеси, видатної українки, львів’янки, володарки унікального лірико-драматичного сопрано діапазоном майже в три октави Соломії Крушельницької, яку прагнули бачити в себе найкращі тогочасні оперні театри світу. Вже другий рік поспіль через карантинні обмеження такої виставки в цьому музеї не буде. Однак дата без урочистостей не мине. Зокрема саме сьогодні, в день уродин великої Меи, в  музейних стінах володарка Гран-прі V Міжнародного конкурсу оперних співаків імені Соломії Крушельницької, солістка Львівської опери Мар'яна Мазур і піаністка Мар'яна Самотос дадуть концерт, вшановуючи неймовірно притягальну артистку й неймовірно притягальну жінку, інформує "Еспресо.Захід".

Жінку, про яку ми – сучасники – практично нічого не знаємо.  А поза тим Соломія Крушельницька хвилювала уми сучасників  і поза сценою. Водійка власного авто й шанувальниця азартних ігор, модниця і водночас невибаглива у побуті та мужня до фізичного болю людина. Надзвичайно сильна внутрішньо особистість, наділена прекрасним почуттям гумору та смаку, і та, хто завжди була спроможною дати силу іншим. Персона, яка завжди щось осягала. Бо, як говорила сама, навіть коли людина жила б тисячу років, то завжди мала б чим зайнятися і чому навчатися.

Сучасник Соломії Крушельницької, відомий італійський критик Ринальдо Кортопассі колись писав: "У перші десятиріччя ХХ століття на оперній сцені світу царювали чотири особи чоловічої статі: Карузо, Баттістіні, Шаляпін, Тітта Руффо. І лише одна жінка спромоглася сягнути їх висот і стати врівень з ними. Нею була Соломія Крушельницька. Однак порівняно зі своїми уславленими колегами вона виявилася набагато вищою як особистість. Інколи загадковіша, майже завжди багатогранніша та цілеспрямованіша троїста і єдина особистість актриси-співачки-музиканта".

Почав формувати  характер своєї  улюблениці Солюні (а в сім’ї було шість доньок і два сини) її тато, священник Амвросій Крушельницький, який зробив усе від нього залежне, щоб розвинути співочий талант  Соломії і щоб вона почувалася щасливою. Навіть розірвав на доньчине прохання її заручини з молодим семінаристом, аби вона змогла реалізувати свою мрію – стати професійною співачкою. А коли Соломія вже студіювала у Львівській консерваторії, то постарався їй про стипендію, щоби вона змогла поїхати вчитися до Італії.

А далі людей, які юну Крушельницьку чогось навчали, не бракувало.  Внутрішньо дисциплінована, працелюбна, вона ніколи не казала, що вже все знає. Долаючи одну творчу вершину, без очікувань на лаврові вінки та дифірамби, йшла до іншої, залишаючись при цьому людиною щирою і простою. Меа (як першою назве Соломію її педагог з вокалу в Мілані професор Фауста Креспі) уміла здобувати не тільки професійні вершини, а й справжніх друзів. Навіть серед іменитих, часто-густо доволі складних у міжлюдських взаєминах людей: Енріко Карузо, Джакомо Пуччіні, Артуро Тосканіні та багато  інших, кожен з яких міг би розповісти про Соломію у його власному житті власну історію...

Скажімо, диригент усіх часів і народів (як називали його в часи  Крушельницької) Артуро Тосканіні, що кілька разів ставав головним диригентом Ла Скала. Саме він запросив Крушельницьку на головну партію в скандальній опері "Саломе" Рихарда Штрауса. І що трапилося згодом? Газети написали, що "Саломе" тріумфує в Ла Скала завдяки магії Тосканіні та чарам Крушельницької, а суспільство відчеканило золоті, срібні та бронзові медальйони із зображенням Крушельницької в головній ролі. Диригент, який не вельми привітно ставився до співаків, особливо до примадонн через їхні безперервні примхи, глибоко поважав Крушельницьку як за її талант, так і за обов’язковість, інтелігентність, старанність і працьовитість. Після її від’їзду з міста Турино, де вона під його диригуванням співала в опері "Лореляй", він послав їй навздогін листа, де були такі рядки: "Де ви? На превеликий жаль, після вашого від’їзду розвіялася атмосфера зачарування і весь той дух несамовитої поетичності, який ви створили своєю участю в "Лореляй", і марно я намагаюся його відновити". Між Крушельницькою й Тосканіні упродовж життя існував глибокий духовний зв’язок, і коли Соломії не стало, маестро пережив це дуже гостро.

Чи автор опери "Мадам Баттерфляй" (прем’єра якої у лютому 1904-го року в Ла Скала зазнала фіаско) Джакомо Пуччіні. Саме Соломія Крушельницька простягнула Маестро руку допомоги, коли він перебував у депресії та переконанні, що не напише більше жодної ноти, й погодилася заспівати у новій редакції опери, в яку, як і сам Пуччіні, уже мало хто вірив. Прем’єра відбулася три місяці згодом у Брешії. Повний тріумф. Сім разів захоплені глядачі викликали Крушельницьку на "біс".

"Я вам кажу тільки, що хочу працювати, і без праці жити не можу, – писала Соломія Крушельницька за цілком іншої нагоди своєму доброму приятелеві, письменникові і громадсько-політичному діячеві Михайлові Павлику (до речі, це листування з Павликом – чи не єдине збережене, де Соломія розкриває свій внутрішній світ особисто). – Але і жити мені хочеться, тобто ужити всього на сім світі! Дуже трудно погодити ті два пункти в моїм фаху, але для мене один без другого не може існувати, бо, як у моїй кар’єрі не допроваджу до нічого,  то і до життя буду не здібна, зломана, а жити без артизму я не можу".

Доля захотіла зробити так, що, попри велику кількість захоплених нею чи закоханих у неї упродовж її життя, Соломія Крушельницька знайшла своє кохання щойно під завершення своєї кар'єри. З італійським адвокатом Чезаре Річчоні вони познайомилася на початку ХХ століття у його рідному містечку Віареджо, де згодом Річчоні двічі обирався мером. Світом мандрує про це знайомство кілька легенд. Але у підсумку всі вони мають спільний знаменник: у 1910 році Соломія Крушельницька та Чезаре Річчоні одружились. На цей час видатній українці родом з Тернопільщини було 38 і вона завершувала свою оперну кар’єру, виступаючи більше як камерна співачка (яка знає сім мов і співає ними) по цілому світі. Шлюб пара взяла в Аргентині, яку Крушельницька дуже любила і де в неї було чимало щирих приятелів та знайомих. З Річчоні вони щасливо прожили до 1936 року, коли Чезаре помер. Дітей у подружжя не було. Своїм близьким, уже переїхавши до Львова, Крушельницька казала, що Річчоні був єдиним чоловіком, якого вона кохала...

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.11
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
22:50
дитяча залізниця
Дитячі залізниці у Львові та Рівному розпочинають новий сезон
22:20
Оновлено
Борсука, якого помітили у центрі Львова, повернули у природу
У центрі Львова помітили борсука. Його повернули у природу
22:08
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
21:50
Гроші вже витратила: у Рівному розшукали злодійку, яка поцупила скриньку для пожертв на ЗСУ
21:35
новини Львова
На Закарпатті на 5 років засудили чоловіка, який підпалив будинок дружини через образу
21:17
літаки
На Буковині колишню головну бухгалтерку аеропорту "Чернівці" засудили на 5 років
21:10
письменник Роман Коритко
На 90-му році життя відійшов у вічність письменник із Прикарпаття Роман Коритко
21:01
Черлідерка зі Львова Анастасія Малошенко представлятиме Україну на чемпіонаті світу
20:43
Львівська ізоляторна компанія
Арештований Львівський ізоляторний завод передадуть в управління "Українським розподільним мережам"
20:10
меморіальна таблиця Юрію Руфу
У львівських школах та ліцеях з'являться ще 28 меморіальних таблиць українським захисникам
19:57
Забрали паспорти й тримали в закритих кімнатах: на Прикарпатті виявили порушення в центрі для узалежнених
19:40
на Хмельниччині впіймали наркодилера
На Хмельниччині впіймали наркодилера на збуті альфа-PVP
19:25
новини Тернопільщини
На Тернопільщині діти побили однокласників: на директора та батьків склали адмінпротоколи
19:16
У центрі Львова розвалили частину будинку. В ЛМР кажуть, що все законно
19:00
Луцький університет
У Луцьку перевірили технічний університет через велику кількість студентів призовного віку, – ЗМІ
18:54
газова труба
У "Газмережах" пояснили, чому важливо фарбувати газові труби саме у жовтий колір
18:45
Огляд
мобілізація, підкуп, ЗСУ
Посилення мобілізації: частина багатодітних батьків отримає повістки
18:34
Вакцинація
Львів'янам пропонують вакцинуватися від небезпечних захворювань у мобільних пунктах
18:26
колаборантка
У Львові судили громадянку України, яка стала "суддею" у так званій ДНР
18:12
У Львові відкрили меморіальну таблицю пам'яті Вікторії Амеліної
17:58
новини Львова
Локацію поки тримають у таємниці: у Львові проведуть фестиваль науки та технологій
17:48
новини Закарпаття
Чехія профінансує будівництво реабілітаційного центру в Ужгороді
17:33
Ексклюзив
вишкіл 3-ї штурмової бригади
"Ми гарантуємо, що кандидат 100% потрапить до нас", – керівник рекрутингового центру 3-ї штурмової бригади
17:19
вбивство на виборах
Вбивство на виборах ромського барона на Закарпатті: поліція завершила розслідування 
17:14
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 23 квітня, завтра, тиждень
17:05
Василь Палагнюк
Нападник ФК "Буковина" очолив бомбардирську гонку у Першій лізі
16:54
новини Рівненщини
Розпочали оздоровчу кампанію: дітей військових з Рівненщини відправили в табір
16:45
новини Рівненщини
На Рівненщині визначили переможців конкурсу "Краща книга": перелік
16:40
На Прикарпатті викрили потужний міжрегіональний наркосиндикат 
16:24
Олег Стефан
У репертуарі театру ім. М. Заньковецької з'явиться "Буря" Шекспіра
16:17
Осло погодилося підтримати ініціативу Unbroken Cities 
16:10
Оновлено
Роман Панькевич
На війні загинув військовий зі Львівщини Роман Панькевич
15:56
На Волині з димової труби котельні зняли потенційного самогубця
15:40
трактор
На тернопільському агропідприємстві важко травмувався працівник, він у реанімації
15:27
Застрелив батька й сина: спецпрокуратура оскаржить вирок для військового, який убив товаришів по службі
15:13
Спецпроєкт, присвячений Максиму Кривцову
"Я поверну собі своє життя, обіцяю": активісти створили спецпроєкт пам'яті поета і військового Максима Кривцова
14:55
У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
Допомагала окупантам в організації псевдореферендуму: у Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
14:39
Оновлено
швидка
Смерть мобілізованого після епілептичного нападу на Львівщині: спецпрокуратура перевіряє законність призову
14:27
наркотики
У 28-річного рівнянина знайшли закладки з наркотиками на півмільйона грн
14:26
На Львівщині біля Рясне–Руське через ДТП перекрили смугу для руху 
Більше новин