Еспресо. Захід

Від 1 квітня вся планова стоматологічна допомога для дорослих – платна

Зоряна Круль
31 березня, 2021 середа
20:20

З 1 квітня в Україні починає діяти нова Програма медичних гарантій. А це означає, що оплата за лікування українців здійснюватиметься за новими правилами.

За якими саме, дізнавалася журналістка "Еспресо.Захід".

Як пояснюють у Національній службі здоров'я України, Програма медичних гарантій 2021 передбачає 35 пакетів. Три пакети медичних послуг нові, ще п’ять – виокремлені з наявних пакетів медичних послуг. Серед нових:

  • "Лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями" (тариф за лікування одного пацієнта становитиме понад 54 000 гривень),
  • "Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії" (за цим пакетом визначені заклади отримуватимуть 764 000 грн на місяць)
  • "Вакцинація від COVID-19", що має дещо інший, відмінний від інших пакетів механізмів оплати.

Найважливіше: у Програмі медичних гарантій 2021 НСЗУ деталізувала й розширила послуги з амбулаторної допомоги. Нагадаємо, саме НСЗУ розробляє тарифи і є фактично розпорядником "медичних" коштів, однак "стелю" визначає Міністерство фінансів та парламент з урахуванням поточної економічної ситуації у країні.

Ключових змін – дві:

"Стоматологічна медична допомога" відтепер буде в окремому амбулаторному пакеті.

Безоплатними будуть:

  • первинний огляд у стоматолога з оцінкою стану здоров'я ротової порожнини;
  • ургентна (невідкладна) стоматологічна допомога, що передбачає зняття гострого болю і лікування станів, які загрожують життю;
  • планова стоматологічна допомога дітям віком до 18 років, окрім ортодонтичних процедур (тобто встановлення брекетів) і протезування.

Решту послуг, зокрема планову стоматологічну допомогу для дорослих, уряд визначив як платні, тобто за них пацієнт платитиме з власної кишені або ж оплата за його лікування здійснюватиметься за кошти з місцевого бюджету в рамках окремих програм.

Укласти договори з НСЗУ за пакетом "Стоматологічна медична допомога в амбулаторних умовах" наразі зголосилося 798 медичних закладів, з них понад 50% уже отримали підтвердження.

Тариф на медичні послуги із стоматологічної медичної допомоги в амбулаторних умовах становить 116 гривень.

● Від 1 квітня "Ведення вагітності в амбулаторних умовах" також є окремим медичним пакетом.

Якщо ви – вагітна і плануєте стати на облік, можете обрати, де спостерігати вагітність – у гінеколога в жіночій консультації (без необхідності попередньо отримати скерування у сімейного лікаря чи терапевта) або ж у свого сімейного лікаря, але це – за умови, що вагітність не є ускладненою.

Гінеколога також можна обрати на власний розсуд – як згодом і пологовий будинок, в якому будете народжувати. При цьому фактичне місце проживання чи місце офіційної прописки значення немає.

710 надавачів медичних послуг уже поінформувало НСЗУ про своє бажання укласти договір за цим пакетом. 

Тариф на медичні послуги із ведення вагітності в амбулаторних умовах становить 720 гривень на місяць. До нього входять такі безоплатні послуги:

  • динамічне спостереження вагітності, що включає контроль за станом здоров'я вагітної, необхідні обстеження та консультації;
  • організація та проведення диспансерного нагляду (взяття на облік, розробка індивідуального плану ведення вагітності відповідно до групи ризику);
  • лабораторні та інструментальні дослідження згідно з галузевими стандартами, зокрема УЗД, загально-клінічні і біохімічні лабораторні обстеження, спостереження або лікування в амбулаторних умовах та в умовах денного стаціонару;
  • профілактика ускладнень вагітності і післяпологового періоду тощо.

Якщо жінка потребуватиме госпіталізації для збереження вагітності, то отримає таку допомогу також безоплатно, в межах пакету стаціонарної медичної допомоги. Для планової госпіталізації потрібне електронне скерування від лікаря, який спостерігає вагітну, а от невідкладна медична допомога надається без скерування (за фактом звернення пацієнтки).

Держава гарантує надання вагітним жінкам комплексної медичної допомоги. За кожні пологи НСЗУ виплатить закладам, які уклали з ними договори на надання такої послуги, 10 859 гривень. У НСЗУ наголошують: жодних благодійних внесків і "подяк" медперсоналу робити не потрібно, адже держава за все вже заплатила!

Як зазначають у НСЗУ, в цьому році тариф на амбулаторну допомогу було збільшено в межах тих коштів, які виділили на реалізацію Програми медичних гарантій. Загальний тариф становить 143 гривні за медичну послугу. Залежно від складності допомоги, до нього застосовуватимуться відповідні коригуючи коефіцієнти. Прогнозуючи кількість послуг, які заклад зможе надати у наступному році, НСЗУ передбачила коефіцієнт, який враховує карантинні обмеження.

Що включає в себе амбулаторна допомога?

● консультації лікарів-спеціалістів;

● лабораторні та інструментальні дослідження;

● лікувальні процедури, малі хірургічні втручання, лікування в умовах денного стаціонару та реабілітацію, яка не передбачена іншими пакетами медичних послуг. 

Амбулаторна допомога є безоплатною для пацієнта лише за умови, якщо він має електронне скерування від сімейного або лікуючого лікаря. До деяких лікарів-спеціалістів пацієнт може потрапити без скерування. Це – педіатр, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог і фтизіатр. Також без скерування пацієнт може звернутися до лікаря, в якого він перебуває під медичним наглядом.

"Суть цих змін полягає в тому, щоб спростити правила для всіх та поліпшити якість медичних послуг, – пояснив у коментарі "Еспресо.Захід" лікар сімейної практики-ФОП Михайло Данильчук, який уклав договір з НСЗУ за пакетом первинна медична допомога. – Сьогодні якщо лікарня прагне бути ефективною, в ній не можуть "числитися" медики, які хочуть ні чорта не робити, посилати пацієнтів куди подалі й отримувати за це 4 тисячі мінімалки ("Мене ж не звільнять – я тут маю бути!"). А повинні працювати лікарі, які готові професійно розвиватися і докладати зусиль, аби заохотити пацієнтів до них звертатися. Це, відповідно, сприятиме зростанню якості медичних послуг і від цього у виграші в першу чергу пацієнти".

Лікар наводить приклад з власної практики: "Батьки привела дитину до іншого лікаря зі скаргами на свербіж шкіри. Той відправив дитину на аналіз крові на гельмінти. Аналіз показав наявність імуноглобулінів G до токсокари. І от, цей лікар призначає шість таблеток антигельмінтного препарату. Мовляв, у крові пацієнтки виявили гельмінти. Але ж не гельмінти, а антитіла до токсокара, які можуть зберігатися в організмі до 10 років. Може, дитина перехворіла на токсокароз ще п’ять років тому! Як результат, у дитини тепер токсичний гепатит. Власне, щоб таких випадків не було, лікарям треба багато читати (в тому числі іноземними мовами), здобувати нові знання".

"Від цього залежатиме також, скільки лікар буде заробляти. На сьогодні керівники закладів не до кінця розуміють цю річ і практикують "зрівнялівку": "Як це так – цьому я дам більше, а цьому – менше?" Але мине час і вони зрозуміють: "Цей лікар приносить лікарні кошти і цей приносить, а от той – байдикує. Тим першим двом я дам зарплату по 40 тисяч гривень, а тому третьому - й 4-6 тисяч вистачить". І той третій може тоді подумати: "О, йду і я собі щось почитаю, чогось повчусь". Або ж махне рукою: "А, мені і 4-6 тисяч достатньо". От цих останній і викине з цієї нової системи", – підсумовує Михайло Данильчук.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.42
    Купівля 39.42
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
07:49
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 26 квітня, і завтра
2024, четвер
25 квітня
22:53
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
22:49
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
22:27
У Львові відкрили бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
У Львові відкрили нову бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
22:20
дерев'яна скульптура Ангела XVIII ст. у Франківську
Ймовірний автор – Пінзель: у Франківську відреставрували скульптуру XVIII століття
22:13
Оновлено
маршрутка
У Львові маршрутка збила дитину: подробиці
22:00
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
21:47
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
21:28
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті дев’ятьом громадянам повідомлено про підозру через співпрацю з окупантами
21:07
У Львові на просп. Чорновола демонтують кількаметрову радянську мозаїку
20:48
На Волині продали державний ремонтно-механічний завод за 30,5 млн грн. Хто придбав
20:20
Оновили зливові мережі: у Чернівцях більше не підтоплюватиме вокзал
20:02
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона: що відомо
19:43
сміття
Засмітили землю побутовими відходами: на Тернопільщині підприємство сплатило штраф у 450 тис. грн
19:25
Ґрати на всіх дверях: на Закарпатті громада ПЦУ повернула храм після 5 років боротьби з УПЦ МП
19:07
У Львові за 500 тис. грн зроблять нову доріжку у Шевченківському гаю
18:49
зарплата
На Львівщині податківці викрили два великі санаторії, які платили зарплати у конвертах
18:33
БК "Самбір" став віцечемпіоном Вищої ліги України з баскетболу
18:16
Івано-Франківськтеплокомуненерго
АМКУ розпочав розслідування щодо Івано-Франківськтеплокомуненерго, яке не дозволяє відключатись боржникам 
18:02
Сотня учасників: у Львові відбувся перший чемпіонат з робототехніки серед школярів
17:47
о.Севастіян Дмитрух
У Львові показали старовинні галицькі плащаниці та ковані хрести Олега Боньковського 
17:33
згорілий автомобіль
На Тернопільщині чоловік згорів у власному автомобілі
17:19
суд, прокуратура, вирок
Невчасно подала декларацію: суд оштрафував депутатку Львівської обласної ради
17:10
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 25 квітня, завтра, тиждень
17:04
На Закарпатті затримали шістьох чоловіків на спробі переплисти Тису
16:48
новини Волині
На Волині жительку Луганщини засудили до 15 років за держзраду
16:32
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
16:26
обшук на шахті
На Львівщині викрили керівників шахти, яким підлеглі будували і ремонтували дачі
16:17
Двоє мешканців Донеччини у Львові організували збут наркотиків поштою
16:06
нелегальний гральний бізнес
Організували нелегальні гральні заклади: на Закарпатті судитимуть 5 мешканців
15:53
Львів цитадель
У Львові на Цитаделі планують зрізати 191 дерево
15:51
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка", Stabat Mater та Вечір прем’єр 3.0
15:48
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева,
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева, - депутат Глагола
15:40
суд, гроші, штраф
Обікрав людей на понад 107 тис. грн: на Стрийщині до 10 років засудили шахрая
15:30
Ексклюзив
В Україні вийшла унікальна повість, яку написали 36 авторів
15:08
український безпілотник Punisher
Мукачівська міська рада виділила 12,4 млн грн на безпілотники для ЗСУ
14:52
новини Хмельниччини
На Хмельниччині затримали браконьєрів, які незаконно виловлювали рибу в притоці Дністра
14:39
новини Рівного
У центрі Рівного до Великодня встановлять Писанковий сад
14:22
Юрій Набит
Без батька залишилося двоє дітей: біля Роботиного загинув воїн зі Львівщини
14:08
новини Рівненщини
На Рівненщину приїхали ще 33 людини з Донецької області
Більше новин