В Ужгороді відкрили мініскульптуру, присвячену угорцю-винахіднику кулькової ручки
6 грудня в Ужгороді відкрили мініскульптуру на честь угорського редактора Ласло Біро, який винайшов кулькову ручку
Про це повідомляє речник Патрульної поліції Закарпатської області Ернест Завадський.
"Скульптурку відкрили 6 грудня 2023 року, з нагоди 80-річчя з дня винаходу кулькової ручки. Її встановили на честь винахідника Ласло Біро за підтримки Генерального консульства Угорщини", – повідомив Завадський.
Це уже 63 мініскульптура в Ужгороді. Її автор – місцевий скульптор Роман Мурник.
Кулькову ручку винайшов угорський газетного редактора Ласло Біро разом з його брат-хімік Дьордьом Біро. Вони спробували вдосконалити авторучку крихітним кульковим підшипником, який успішно "витягував" друкарську фарбу в міру обертання. Цю ручку так і називали "біро".
Брати запатентували винахід в Угорщині в 1938-му, а в 1940-му, рятуючись від нацистів, емігрували до Аргентини, де повторно запатентували кулькову ручку вже у 1943-му. Тому саме 1943 рік вважається роком офіційного винаходу кулькової ручки.
Одним з їхніх перших клієнтів стали Королівські ВПС Великої Британії.
Пізніше Біро продав ліцензію на виробництво кулькових ручок француз Марселью Бішу. Біш назвав свою компанію ВІС і почав випускати дешеві шестигранні кулькові ручки. Ця компанія донині все ще світовий лідер з виробництва та збуту кулькових ручок. Щодня продається 14 мільйонів ручок.
- Перед входом у корпус Ужгородського національного університету встановили мініскульптуру "Alma mater" – сову, що стоїть на книжці. Її автором також є Роман Мурник.
- Актуальне
- Важливе