"В Карпатах ймовірно існує окрема субпопуляція ведмедя бурого", - WWF-Україна
На території Українських Карпат та Бещад (Польща та Словаччина) мешкають дві різні субпопуляції ведмедя бурого, але між ними існує генетичний обмін — до таких попередніх висновків прийшов польський доктор біології Войцех Смєтана.
Про це повідомляють у WWF-Україна, передає "Еспресо.Захід".
Зазначають, що дослідження базувалося на генетичних зразках ведмедя бурого, зібраних протягом 2019-20 року у Польщі, Словаччині, а також в Україні. І це перше повномасштабне дослідження ДНК ведмедя бурого в Україні.
Науковці досліджували 77 зразків генетичного матеріалу ведмедя бурого (послід, шерсть та 1 зразок крові), зібраних в Українських Карпатах у районі Чивчино-Гринявських гір, Ґорґан, Мармароського масиву та Сколівських Бескидів. Однак лише з 14-ти із них вдалося виділити ДНК та отримати результати генетичного аналізу.
"Це дослідження унікальне, адже це вперше, коли вони проводяться, охоплюючи практично майже всю територію Українських Карпат. До цього часу були лише локальні і фрагментарні спроби досліджень, що ґрунтувалися на малій вибірці зразків та не показували реальну картину генетичної структури популяції ведмедя бурого в Українських Карпатах. Станом на сьогодні подібні дослідження можна здійснити в генетичних лабораторіях Львова, Києва та Харкова. Однак проведення аналізу ДНК саме ведмедя вимагає додаткового фінансування для придбання праймерів і досвіду фахівців-аналітиків, які зокрема були залучені завдяки WWF", - розповів Ігор Дикий, експерт WWF-Україна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології ЛНУ ім. Івана Франка.
Читайте також: У Карпатах встановлюють електроогорожі, щоб захистити пасіки та ведмедів
Результати дослідження свідчать, що між карпатськими субпопуляціями ведмедя бурого існує відносно високий обмін генами. На найвищому рівні надходження генів відбувається від української до субпопуляції у Польських і Словацьких Бещадах.
Крім цього, в ході цього дослідження було виявлено, що принаймні 5 особин ведмедя бурого з території Польських та Словацьких Бещад можуть бути прямими "мігрантами" з української території, але серед української субпопуляції не було знайдено жодної особини, яка могла б мігрувати з Бещад. Проте дані телеметричного моніторингу (відстеження за допомогою GPS-трекера) свідчать, що міграція ведмедів з Бещад в Україну таки відбувається.
"Попередньо встановлено, що генетичний обмін між цими двома субпопуляціями відбувається в західній та центральній частині Українських Карпат. Це доводить, що територія українсько-польсько-словацького прикордоння (в Україні це район Ужанського національного природного парку та інші суміжні території) є надзвичайно важливим екологічним коридором. Саме тут знаходяться міграційні шляхи та відбувається обмін генетичним матеріалом в межах Карпатської популяції ведмедя бурого", - наголошують експерти WWF-Україна
Вони вважають, що саме тому у цьому районі важливо забезпечити моніторинг стану популяції ведмедя. Також ці території відіграють важливу роль для підтримки стабільної чисельності виду та мікроеволюційних процесів.
Довідка.
Субпопуляція - група схрещуваних між собою особин з обмеженою міграцією чи обміном генетичною інформацією з іншими групами всередині популяції чи виду.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе