У Звенигороді презентували унікальні експонати у 3D-форматі із закритих фондів

У музеї історико-культурного заповідника "Древній Звенигород" презентували 3D-моделі 20 середньовічних знахідок, які досі були не доступні до огляду

Про це розповідає "Еспресо.Захід".

Зокрема, оновлена мультимедійна експозиція представляє найдавніші в Україні гуслі та мушлю пілігрима XII століття, а також своєрідну настільну гру середньовічного періоду – "Млин".

"У культурі і духовності ми маємо виняткові знахідки відскановані. Ми відсканували, наприклад, єдині в Україні найдавніші гуслі дерев'яні, які походять зі Звенигорода, і тепер їх можемо спокійно показувати, а вже не просто розказувати. Ми також відсканували хрестильницю, вона величезна, важить близько 50-70 кг. Також маємо дерев'яну дошку для гри "Млин", яка була дуже популярною в середньовіччі і яка прийшла до нас зі Скандинавії", – розповідає наукова співробітниця заповідника "Древній Звенигород" Мирослава Іваник.


Для того, аби відвідувачі могли роздивитися з усіх сторін цікаві артефакти, а також більше про них дізнатися, у музеї встановили чотири планшети. Тут можна прочитати про життя середньовічного міста, оглянути знахідки детально та поглибити свої знання з історії. А працюють планшети дуже просто та деталізовано, адже доступними вони мають бути не лише для дорослих, але й для юних гостей Звенигорода.

Нині усі відскановані пам'ятки зберігаються у фондах інших музеїв, тож побачити їх вживу неможливо.

Читайте також: Древній Звенигород: мандрівка в часі біля Львова

"Зараз, через те, що музеї здебільшого заховали і убезпечили свої фонди, знахідки зі Звенигорода недоступні до огляду. Ми вдячні наших колегам з Львівського історичного музею та відділу археології Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України за їхню співпрацю з оцифрування цих знахідок", – каже керівниця заповідника Мар’яна Гой.

А реалізувати оновлення вдалося завдяки грантовій підтримці проєкту "Цифрові інструменти для локальної спадщини". Творили проєкт ГО "Центр дослідження та збереження культурної спадщини" у партнерстві із заповідником "Древній Звенигород". Фінансували унікальну 3D-експозицію зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини та Ґете-Інститут.








Фото: Андріана Стахів