![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347128_452946993_8073537746022878_23435014520408547_n_new_80x50_0.webp)
У Звенигороді презентували унікальні експонати у 3D-форматі із закритих фондів
У музеї історико-культурного заповідника "Древній Звенигород" презентували 3D-моделі 20 середньовічних знахідок, які досі були не доступні до огляду
Про це розповідає "Еспресо.Захід".
Зокрема, оновлена мультимедійна експозиція представляє найдавніші в Україні гуслі та мушлю пілігрима XII століття, а також своєрідну настільну гру середньовічного періоду – "Млин".
"У культурі і духовності ми маємо виняткові знахідки відскановані. Ми відсканували, наприклад, єдині в Україні найдавніші гуслі дерев'яні, які походять зі Звенигорода, і тепер їх можемо спокійно показувати, а вже не просто розказувати. Ми також відсканували хрестильницю, вона величезна, важить близько 50-70 кг. Також маємо дерев'яну дошку для гри "Млин", яка була дуже популярною в середньовіччі і яка прийшла до нас зі Скандинавії", – розповідає наукова співробітниця заповідника "Древній Звенигород" Мирослава Іваник.
Для того, аби відвідувачі могли роздивитися з усіх сторін цікаві артефакти, а також більше про них дізнатися, у музеї встановили чотири планшети. Тут можна прочитати про життя середньовічного міста, оглянути знахідки детально та поглибити свої знання з історії. А працюють планшети дуже просто та деталізовано, адже доступними вони мають бути не лише для дорослих, але й для юних гостей Звенигорода.
Нині усі відскановані пам'ятки зберігаються у фондах інших музеїв, тож побачити їх вживу неможливо.
Читайте також: Древній Звенигород: мандрівка в часі біля Львова
"Зараз, через те, що музеї здебільшого заховали і убезпечили свої фонди, знахідки зі Звенигорода недоступні до огляду. Ми вдячні наших колегам з Львівського історичного музею та відділу археології Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України за їхню співпрацю з оцифрування цих знахідок", – каже керівниця заповідника Мар’яна Гой.
А реалізувати оновлення вдалося завдяки грантовій підтримці проєкту "Цифрові інструменти для локальної спадщини". Творили проєкт ГО "Центр дослідження та збереження культурної спадщини" у партнерстві із заповідником "Древній Звенигород". Фінансували унікальну 3D-експозицію зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини та Ґете-Інститут.
Фото: Андріана Стахів
- Актуальне
- Важливе
![крига Генрі Форда крига Генрі Форда](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347102_453096945_910218067808766_1565905754232653360_n_new_80x50_0.webp)
![Портрет Августина Волошина Портрет Августина Волошина](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347086_photo_2024-07-12_10-39-16-91_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ ЗСУ](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332685_zsu_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347068_pol65_new_80x50_0.webp)
![Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347048_IMG_20240726_132656_402_new_80x50_0.webp)
![На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347032_66a365c219eed608879982_new_80x50_0.webp)