У Львові вшанували іменитого співтворця новітнього галицького сакрального будівництва
У Музеї Митрополита Андрея відкрили виставку до 100-річчя від дня смерті видатного архітектора Василя Нагірного із використанням сучасних мультимедійних технологій.
До кінця серпня у Музеї Митрополита Андрея триватиме виставка, присвячена Василю Нагірному -- визначному галицькому архітектору, дивовижному чоловікові, котрий народившись у селі на Стрийщині і рано залишившись круглим сиротою, став у своєму майбутньому одним із засновників кооперативного руху та різноманітних товариств, діяльність яких вивела життя українців Галичини на якісно новий рівень. Експозиція "Василь Нагірний: людина, архітектор, громадський діяч" приурочена 100-річчю від дня його смерті, інформує "Еспресо.Захід".
Як розповіла мені кураторка виставки, дослідниця життя і творчості Василя Нагірного Наталя Філевич, цей чоловік, що всього у власному житті добився самотужки, є автором понад двох сотень храмів - практично кожна четверта церква Галичини збудована за його проєктом. Свого часу не маючи жодної матеріальної підтримки, але маючи сильне бажання вчитися, він опинився на навчанні у Федеральній політехнічній школі Швейцарії в Цюріху, по закінченні якої майже 10 років пропрацював у цій країні на різних будівельних посадах. Спостерігши, як живуть швейцарці, загорівся ідеєю організувати Швейцарію в Галичині. Залучаючи кращих фахівців у тій чи іншій галузі, створив або був дотичний до створення у Львові товариств та організацій, які вивели життя місцеве життя на новий рівень.
"Це був неймовірно харизматичний чоловік, - каже Наталя Філевич. – А ще людина великого серця. Маючи сирітське дитинство, він ніколи про це не забував, упродовж життя опікуючись сиротами і даючи їм можливість стати на ноги. Зокрема, став одним із співорганізаторів "Руської ремісничої і промислової бурси у Львові", де майже на повному утриманні навчалися здібні сільські діти, отримуючи освіту за фахом будівельника, столяра, слюсаря тощо. Саме на пропозицію Нагірного взимку 1919 року відкрили "Захист ім. Митрополита Андрея гр. Шептицького для сиріт", де свій новий дім змогли знайти сотні дітей із понівеченими війною долями. Дуже цілеспрямований і водночас скромний, прекрасний архітектор, менеджер і патріот, Василь Нагірний виріс в особистість, з якою хотіли спілкуватися Іван Франко та Михайло Драгоманов, Микола Лисенко і Володимир Антонович, Олександр Мишуга та Леся Українка. Коли заглиблюєшся в цю постать, нею дедалі більше захоплюєшся – міцніє віра: якщо він зміг, то і ти щось вагоме – попри все зможеш зробити".
Наталя Філевич наголосила також, що Василь Нагірний привертає до себе увагу і як прекрасний сім'янин. Одружившись свого часу з донькою пароха і власника Рудно коло Львова, прожив із нею довге і щасливе життя, народивши та виростивши чотирьох дітей, усі з яких також стали неординарними особистостями. Зокрема, син Євген теж став талановитим архітектором, Євстахій працював у "Народній торговлі", донька Анна вийшла заміж за суддю Сафата Рубиновича, а Софія після завершення філософського факультету університету, присвятила себе педагогічній праці, викладаючи фізику і математику у Гімназії СС Василіянок та у "Рідній школі". Саме завдяки Софії, яка вийшла заміж за мовознавця, історика літератури, професора – педагога Василя Лева, з яким після війни опинилася на еміграції у США, знаємо сьогодні про більшість подій із життя Василя Нагірного – на прохання своєї наймолодшої доньки в останні роки життя видатний галицький архітектор написав автобіографічну книжку "Василь Нагірний. З моїх споминів".
Саме нащадки Софії, зокрема його правнучка Христина Лев, починаючи із середини 90-х років, максимально працюють, щоб відновити пам'ять про славну родину Нагірних, історія якої у свій час була замовчувана і забута. Зокрема у США Христина Лев створила Фонд, що надає посильну допомогу у збереженні сакральної архітектури та мистецтва Галичини. Цю місію намагається підтримувати й український Благодійний Фонд Нагірних, що разом із Львівською обласною організацією Національної спілки архітекторів України і стали зараз організаторами виставки, присвяченої Василю Нагірному.
Варте уваги, що виставка сформована на основі матеріалів та документів з архіву Нагірних, котрий зберігається у Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького. Дизайн експозиції (до якої увійшло також кількох оригінальних речей з приватних колекцій) із використанням сучасних мультимедійних технологій створив відомий художник Сергій Петлюк.
Фото з архіву Наталі Філевич
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе