На цитаделі у Львові планують створити меморіальний парк
У Львові депутати пропонують створити меморіальний парк та історичний музей на цитаделі. Якщо проєкт вдасться реалізувати, то парк, вважають ініціатори, матиме значення не лише для Львова, але й для всієї Європи
Відповідну пропозицію на сесії Львівськї міської ради озвучила депутатка від "Європейської солідарності" Уляна Пак
"Якщо говорити про історичну спадщину європейських міст, то не так багато міст у Європі, де збереглися стародавні фортеці. У Європі є напевне 5 фортець, які збереглись найкраще. У Львові також є залишки оборонної фортеці, це є місце історичної спадщини", – наголосила Пак.
Будівлі на цитаделі перебувають у приватній власності, але земля залишається міською.
"Це місце має бути місцем пам'яті кожного. Відновлення і створення там меморіального парку має бути справою честі. Є кілька ротонд, які зруйновані. В цьому напрямку нам потрібно залучати також усіх наших міжнародних партнерів і колег. Тому пропоную створювати меморіальний парк на Цитаделі. Також там було б добре зробити військово-історичний музей. Ця пам'ятка не є впорядкованою, і це також наша відповідальність", – підсумувала депутка.
Львівський пам'яткоохоронець і дослідник архітектурно-археологічних пам’яток Василь Петрик повідомив, що загалом позитивно ставиться до такої ініціативи, але спершу хотів би подивитись, що саме ухвалять депутати стосовно Цитаделі.
Коментуючи пропозицію депутатів, міський голова Андрій Садовий сказав, що над цим питанням почали працювати ще 5 років тому, але справа не проснулась через "делікатність моменту".
"Один із приватних власників, який там має майно, звернувся до нас, щоб допомогти йому зрозуміти сам концепт. Але делікатність моменту в тому, що там фактично все майно є у приватній власності. Залишаються лише невеликі ділянки на схилах, де можна щось робити. Спробуємо підняти ці напрацювання та ініціювати зустрічі з усіма причетними. Якщо всіх власників зібрати, то буде цікаво", – наголосив мер.
Довідково
Львівська цитадель – фортифікаційна споруда у Галицькому районі Львова. Зведення велося у 1850–1856 роках. Цитадель складається з чотирьох веж-бастіонів і триповерхової будівлі казарми. Під час Другої світової війни у цитаделі був концентраційний табір для військовополонених "Stalag 328". Східна вежа-бастіон, що на Калічій горі переобладнано під готель "Цитадель Інн".
Після другої світової війни на Цитаделі стояла радянська військова частина, а згодом у 1979–1993 роках, там містився "Науково-дослідний інститут інформатики та управління ВО "Електрон".
Тривалий час комплекс мав статус пам'ятки місцевого значення. Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 р. оборонні споруди львівської цитаделі – місце концентраційного табору "Шталаг-328" внесено до реєстру нерухомих пам’яток історії, архітектури, містобудування національного значення.
- Актуальне
- Важливе