"Ця ситуація – копія радянських часів. Так тоді пресували митців", – Іван Салевич про заборону інсталяції "Хохли"

Чернівецький художник каже: співробітники СБУ переконували, що його творчу працю потрібно зняти з експозиції, тому що митець використав у цій роботі як композиційний елемент російський прапор.

Про це Іван Салевич розповів у коментарі для "Еспресо.Захід".

"Дивно, що на 30-му році Незалежності України, я, як митець, маю відстоювати своє конституційне право на свободу творчості перед Службою безпеки України і перед владою міста, – каже художник. – Дві з половиною години я був вимушений перед трьома співробітниками СБУ до хрипоти в голосі відстоювати своє право на свободу творчості. Ця ситуація – абсолютна копія радянських часів. Таким чином у радянський період пресували митців".

За словами Івана Салевича, причиною того, що виставку хотіли заборонити, а його викликали на бесіду в СБУ, стала заява від громадянина про те, начебто робота митця ображає національні почуття. 

"Кожен зі співробітників СБУ переконував мене у тому, що мою творчу працю потрібно зняти з експозиції тому, що я використав у цій роботі як композиційний елемент російський прапор, і не всі громадяни зрозуміють мій задум", – додає пан Іван. – Я ж намагався переконати співробітників у тому, що інсталяція не несе антидержавного змісту. Вона, навпаки, відповідає на актуальну проблему, яка існує в нашому суспільстві, і я маю право реагувати на процеси, які відбуваються, мовою мистецтва".

Підсумком допиту в СБУ стало те, що Іван Салевич написав текстовий супровід до інсталяції, в якому роз'яснює змістовну суть свого мистецького задуму для тих глядачів, які самотужки не можуть зрозуміти те, що він бажав виразити.

Окрім того, після допиту в СБУ, до цієї ситуації підключилася Юлія Сафтенко, начальниця управління культури Чернівецької міської ради. 

"У вівторок вона зателефонувала до голови Чернівецької обласної організації Національної спілки художників України, щоб він зняв з експозиції мою роботу. Натомість він відповів, що цього не робитиме, адже залишити інсталяцію було колегіальним рішенням виставкової комісії, – каже Іван Салевич. – Згодом вона змінила свою позицію, і навіть говорила мені, що моя робота потужна. Також у мене вже була розмова з Ігорем Сорокоумовим, директором галереї "Вернісаж", який поскаржився в СБУ. Вона була не з приємних. Я запитав його: які національні почуття ображає моя робота? На що він відповів, що як директор галереї був зобов'язаний подзвонити". 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.