Еспресо. Захід
Огляд

Як радіо стало голосом епохи: історія винаходу до Всесвітнього дня радіо

13 лютого, 2025 четвер
07:30

Сьогодні, 13 лютого, відзначають Всесвітній день радіо (World Radio Day), як нагадування про роль цього унікального медіа у формуванні суспільної думки та розповсюдженні культури й різної інформації

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про одне із найважливіших технічних досягнень людства, яке й досі займає значну роль у житті сучасної цивілізації. 

Виникнення Всесвітнього дня радіо

Всесвітній день радіо (World Radio Day) відзначається щорічно 13 лютого. Це свято було запроваджене у 2011 році Генеральною конференцією ЮНЕСКО, а вже у 2012 році його офіційно підтримала Генеральна Асамблея ООН. 

Дата обрана невипадково — саме 13 лютого 1946 року було засновано Радіо ООН, що стало одним із головних джерел міжнародного мовлення.

Історія появи радіо: хто був першим Попов чи Марконі

До винайдення радіо людство використовувало різні способи передачі інформації на відстані. Одним із найдавніших методів була усна передача — гінці переповідали важливі новини або накази з міста в місто. У давні часи також використовували сигнальні вогнища, які передавали попередження про небезпеку.

У пізніші періоди з’явилася поштова служба, яка дозволяла доставляти листи та офіційні повідомлення. З винайденням телеграфа у XIX столітті інформація почала передаватися швидше завдяки електричним сигналам, а телефон став першим засобом голосового зв’язку на відстані.

Поява радіо була одним із найважливіших технічних досягнень людства. Його винайдення стало можливим завдяки науковим відкриттям XIX століття. Мова йде про Джеймса Клерка Максвелла, який у 1860-х роках передбачив існування електромагнітних хвиль та Генріха Герца, який у 1880-х роках експериментально довів існування цих хвиль, які згодом почало використовувати радіо.

Практичного застосування новим теоріям надав американський винахідник Томас Едісон, який у середині 1880-х років сконструював електромагнітну індукційну систему бездротового телеграфного зв'язку, що працювала на відстані до кількох сотень метрів, між рухомими потягами та дротами телеграфних ліній, які облаштовувались паралельно до залізничних колій. Індукційними системами передачі також займався відомий багатьом Семюель Морзе. Також до розвитку справи доклався Ніколи Тесла, якого цікавило передавання електромагнітних хвиль за допомогою високочастотного "трансформатора Тесли".

Сам термін "радіо" (з лат. означає промінь світла) у контексті передачі електромагнітних хвиль запропонував Едуард Бранлі у 1890 році. У 1903 році на міжнародній конференції запровадили термін "радіотелеграфія".

У середині 90-х років ХІХ століття одразу два вчених активно просували свої версії радіографа, мова йде про росіянина Олександр Попова та італійця Гульєльмо Марконі. Офіційний титул відкривача радіо для світу носить саме Марконі, адже він першим запатентував свій винахід та публічно його демонстрував, показуючи високу ефективність передачі на кілька кілометрів. Хоч у Російській імперії, а згодом і в СРСР активно просували тезу про першість Попова, ймовірно, щоб уникнути сплати патентних внесків Марконі.

До речі, одним з піонерів розвитку радіо також був видатний український фізик й експериментатор Микола Пильчиков, родом з Полтави. У кінці 1890-х років, він створив одну з перших у світі радіосистем, яка могла на відстані примушувати працювати годинник, запалювати світло, приводити в дію вибухівку та багато іншого. Схожі речі робив Нікола Тесла за тисячі кілометрів у США. 

Вже на початку ХХ століття розвиток радіотехнологій сприяв появі комерційних радіостанцій та глобального мовлення, яке змінило людьми сприйняття інформації, яку можна було миттєво передавати. Адже радіо працює завдяки перетворенню звукових сигналів у електромагнітні хвилі, які передаються через простір і приймаються радіоприймачем, що знову перетворює їх у звук. А це дозволяє людям отримувати інформацію та музику на великих відстанях без дротового з'єднання.

Чому радіо важливе та яка його роль в сучасному світі

Радіо відіграло величезну роль у XX столітті, особливо в часи глобальних війн, криз та соціальних змін. Воно стало не лише засобом інформаційного зв’язку, а й інструментом освіти, культури та об’єднання суспільства.

Поступово радіо стало загальнодоступним явищем, адже технології дешевшали, а самі радіохвилі можуть досягати навіть найвіддаленіших куточків планети. Це призвело до його значного впливу на культуру, особливо, на музику. Радіо зробило можливим глобальне поширення музичного мистецтва, створюючи феномен популярних співаків та колективів. Звісно, що через радіо також транслювалися важливі соціальні події, звернення світових лідерів, різна потрібна інформація, зокрема, і реклама. Тому радіо відкрило цілий новий пласт для розвитку бізнесу та нового сприйняття людьми себе й світу. 

На сьогодні, попри появу телебачення та інтернету, радіо залишається важливим засобом комунікації. У багатьох країнах воно досі є основним джерелом інформації, особливо в умовах кризи чи стихійного лиха. Завдяки цифровим технологіям та онлайн-радіостанціям, воно адаптується до нових реалій.

Як радіо виникло в Україні 

Офіційно вважається, що перший сеанс цивільного радіозв’язку на теренах України відбувся ще у 1902 році на лінії Херсон — Гола Пристань. Були встановлені радіопередавачі для навігації суден. 

Надалі бездротовий телеграф з’явився у багатьох містах України, зокрема, в Києві його розвивав інженер Семен Айзенштайн. А вже у 1914 році в Миколаєві збудували першу радіостанцію. 

Цікаво, що за часів Української революції 1917 – 1921 років, Українська народна республіка також мала своє радіо. Як відзначає Академія викладачів журналістики, воно працювало там, де зараз розташований Офіс президента України. Радіотелеграфісти УНР слухали повідомлення, збирали новини й складали короткі огляди. 

Однак перша постійна радіотрансляція відбулася вже за СРСР. Перший радіоефір відбувся в Києві у лютому-березні 1924 року. А 16 листопада 1924 року у Харкові, тодішній столиці УРСР, слухачі почули струнний квартет ім. Вільйома – стартувала перша вітчизняна радіопередача. Таким чином Харків у цьому питанні випередив Москву на сім днів. 

На початках в ефірі звучали офіційні оголошення та музичні програми. Згодом, коли столиця країни переїхала з Харкова до Києва, Київська радіостанція стала важливим центром інформаційного мовлення для всієї радянської України. У 1930-х роках з'явилися регулярні передачі новин, науково-популярні програми та прямі трансляції. 

У західній Україні, а саме у Львові радіомовлення розпочалося дещо пізніше. Перша львівська радіостанція почала діяти у 1930 році, коли польська влада організувала передачі для місцевого населення. Тоді майже весь ефір вівся польською мовою, а квоти на українську мову виборювали поступово, починаючи від 2 хвилин. Найулюбленішою програмою для слухачів стала "Весела львівська хвиля" із Тоньком і Щепком, її транслювали не лише у Львові, але й у Польщі. Кожного недільного вечора біля радіоприймачів збиралися мільйони слухачів.

Читайте також: День радіо у світі: цікавинки з історії радіомовлення у Львові

Після входження Західної України до складу УРСР у 1939 році радіостанція була реорганізована, і Львів став важливим центром радянського радіомовлення. 

Також цікавий факт, що упродовж 1943–1945 років Українська повстанська армія мала свою підпільну радіостанцію — "Вільна Україна", де розповідали про український опір слухачам за кордоном.

Сьогодні в Україні працює понад 100 радіостанцій, які транслюють програми на різні теми: від новин та політики до музики та розважального контенту. З розвитком цифрових технологій популярності набули інтернет-радіостанції, що дає можливість слухати українське радіо в будь-якому куточку світу.

Читайте також: Чому у світі не кажуть "пулюївські промені": 107 років тому помер галичанин Іван Пулюй

Теги:
Читайте також:
Львів
+0.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.61
    Купівля 41.61
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 43.2
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
13 лютого
11:41
На Львівщині за минулу добу вигоріло  понад 35 тис кв.м сухостою
11:24
Оновлено
У Львові розпочалось чергове засідання щодо обвинуваченого у вбивстві Ірини Фаріон 
11:23
На Прикарпатті викрили схему розкрадання дизпалива на Укрзалізниці
На Прикарпатті викрили схему розкрадання дизпалива на Укрзалізниці: 4 учасникам оголосили підозри
11:12
На Львівщині унаслідок отруєння чадним газом помер юний гравець ФК "Миколаїв"
На Львівщині унаслідок отруєння чадним газом помер юний гравець ФК "Миколаїв"
10:59
розшук
Вийшла з дому і не повернулась: у Тернополі шукають 45-річну жінку
10:39
Дистанційне навчання
На Буковині збільшилася кількість навчальних закладів, які перейшли на дистанційне навчання через ГРВІ
10:25
ДТП на Рівненщині
На Рівненщині внаслідок подвійного наїзду загинув пішохід
10:07
П'ятикласник зі Львова, отримавши 50 тис. грн за перемогу в олімпіаді, купив Mavic для 59-ї бригади
П'ятикласник зі Львова, отримавши 50 тис. грн за перемогу в олімпіаді, купив Mavic для 59-ї бригади
09:48
ДТП у Львові
У ДТП у Львові постраждав водій Toyota RAV4
09:30
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 13 лютого
09:18
Новини Львова
Львівщина 13 лютого прощається зі загиблим захисником Андрієм Світенком
09:03
На Закарпатті поліція здійснила мрію підлітка у його день народження
На Закарпатті поліція здійснила мрію підлітка у його день народження
08:26
земля
На Прикарпатті прокуратура вимагає повернути державі понад 13 гектарів цінних земель
08:04
На Тернопільщині спалахнула пожежа в багатоповерхівці, трьох людей госпіталізували
На Тернопільщині спалахнула пожежа в багатоповерхівці, трьох людей госпіталізували
07:46
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 13 лютого
07:30
Ексклюзив
робота_ветеран
На ринку праці нестача робочої сили, але ветеранам роботу знайти важко, – Центр зайнятості
2025, середа
12 лютого
22:29
Спроба вивезення скіфських та сарматських артефактів: на Буковині судитимуть мешканку Харківщини
22:10
У Рівному в FutUkraine Centre проводять безплатне навчання для переселенців: SMM, фотосправа та англійська мова
21:50
Військовий зі Львівщини отримав "Золотий хрест" за успішне ураження артилерії ворога
21:29
Загрожує до 4 років тюрми: на Хмельниччині водій з підробленим посвідченням хотів відкупитися за 40 тис. грн
21:10
жінка в наручниках
На Львівщині затримали жінку, яка до смерті побила знайомого іноземця
20:51
Гасили 24 рятувальники: на Прикарпатті горів склад будматеріалів
20:33
У Львові через півмарафон 12 травня громадський транспорт курсуватиме зі змінами
Обіцяють бронювання: львівському АТП №1 бракує 100 водіїв
20:15
СБУ змусила вибачитися жінку, яка кричала, що Луцьк – це "масковія"
Жінка, яка кричала, що Луцьк буде московським краєм, вибачилася: нею зайнялася СБУ
19:40
Вранці туман: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 лютого
19:25
Ольга Басараб
У Львові вшанували пам'ять української розвідниці Ольги Басараб
19:00
Допомога ЗСУ, благоустрій і соціальна сфера: фракція "Європейської солідарності" у Львові підсумувала роботу в 2024 році
18:47
На Рівненщині у злочинної групи вилучили 530 кг бурштину
18:34
Після важких поранень у госпіталі помер військовий зі Львівщини Михайло Кононенко
18:17
Лаявся через оплату карткою: на Львівщині відсторонили від роботи водія приміської маршрутки
18:01
ремонт доріг
Могли втратити 24 млн грн: на Львівщині скасували незаконний тендер
17:43
Львів’ян запрошують на святковий концерт до дня закоханих 
17:28
На Тернопільщині затримали директора автошколи, який вимагав 250 доларів за здачу іспиту
17:13
Взяли під варту зловмисника, якого підозрюють у зґвалтуванні та вимаганні коштів на Хмельниччині
16:59
Ексклюзив
У Львові судять ветерана, який допоміг розігнати наркопритон в будинку брата
16:47
У Львові автобуси на маршруті №57 курсуватимуть за зміненим маршрутом
16:30
Огляд
Гостре слово і нелегке життя: ким був Лесь Мартович, чиє перше оповідання розкритикував Франко
16:20
У календарі РПЦ на 2025 рік розміщені фото предстоятеля УПЦ МП Онуфрія, буковинського Лонгина і Павла Лебедя
16:18
прикордонник
Журналіст Глагола заявив про затримання автора відео про стрілянину прикордонників. У Мукачівському загоні прокоментували ситуацію
16:11
На війні загинув військовий із Прикарпаття Валерій Феденчук
Більше новин