УГКЦ вшановує священномученика Йосафата Кунцевича з Волині: ким він був та що треба знати про свято
12 листопада за новоюліанським календарем церква вшановує пам’ять святого священномученика Йосафата Кунцевича – найбільшого святого українського народу
Більше про свято розповість передає "Еспресо.Захід".
Йосафат Кунцевич (1584–1623) – греко-католицький священномученик, архиєпископ Полоцький. На його честь названо три храми у Львові – храм святого священномученика Йосафата УГКЦ, що на вул. Замарстинівській, 134, храм святого апостола Андрія і святого священномученика Йосафата УГКЦ на вул. Чечета, 1 та монастирська церква св. свщмч. Йосафата і всіх українських мучеників на вул. Довбуша, 24.
Цього дня віряни йдуть у храми і моляться великомученику Йосафату, просять благословення та захисту. Для вірних УГКЦ – це особливе свято, оскільки йдеться про українського святого, мученика за віру й єдність церкви.
За юліанським або ж "старим" календарем свято відзначали 25 листопада. За новоюліанським або ж "новим" календарем, на який УГКЦ та ПЦУ перейшла з 1 вересня 2023 року, дата свята змістилася на 13 днів раніше. Відтак тепер великомученика Йосафата Кунцевича вшановуємо 12 листопада.
Що відомо про Йосафата Кунцевича
Іван (Йосафат) Кунцевич народився 1580 р. у княжому місті Володимирі-Волинському. У 1596 році, коли Іванові виповнилось 16 років, батьки віддали його на науку й практику купецького ремесла до купця Якинта Поповича, у Вільно. Однак він, попри різні вмовляння, залишив купецьку справу та віддався на службу Богові.
У 1604 році вступив до запустілого монастиря Пресвятої Трійці у Вільні. Прийняв чернече ім’я – Йосафат. У 1609 році Йосафат Кунцевич був висвячений на священника.
Як священик особливу увагу Йосафат приділяв сповіді та проповіді. Він не обмежувався монастирськими мурами та виходив до проповіді і сповіді в місто. Сповідав безкоштовно, чим викликав здивування. Він навіть став сповідником найманого вбивці, що зробив замах на предстоятеля унійної митрополії Іпатія Потія. Замах провалився, але жоден священник – противник унії, не бажаючи видавати свій зв'язок із замахом, не йшов сповідати вбивцю перед стратою. Єдиним священником, який прийшов до нападника, був Йосафат Кунцевич. Він в'язня висповідав і причастив.
Не меншу увагу приділяв і вуличним розмовам та проповідям. Відомо, що на його проповіді сходився народ, а завдяки розмовам та дебатам Йосафату вдалося навертати до унії молодь. Через це опоненти прозвали Йосафата "Душехватом".
Мученицька смерть
12 листопада 1623 року був убитий. Йосафат Кунцевич своєю мученицькою смертю привів до з’єднання більше людей, ніж своєю тяжкою працею за життя. 1643 року Йосафата Кунцевича беатифікували. У 1644 році 12 листопада у Римі відбулося перше святкування празника священномученика Йосафата Кунцевича. У католицькій церкві канонізований як святий священномученик 1867 року.
Йосафат Кунцевич став взірцем досконалого монаха, який практикував убозтво, смирення, чистоту совісті й життя, сіяв любов і мир, а також ревно молився.
Як архієпископ, він домігся зміцнення всієї Полоцької архієпархії, священники стали справжніми Божими слугами і пастирями люду. Він сприяв покращенню освітнього рівня духовенства, відновив життя ЧСВВ. Попри непрості зовнішні та внутрішні обставини, святий Йосафат наполегливо добивався єдності всіх християн, "щоб усі були одно".
Читайте також: Які свята українці відзначатимуть у листопаді
Народні прикмети 12 листопада
Наші предки вірили:
- яка погода цього дня – таким буде початок грудня
- якщо вже випав сніг, то пролежить до весни
- мряка вранці – чекайте заморозків ввечері
Також у народі казали, що не слід давати та брати в борг.
- Актуальне
- Важливе