Еспресо. Захід
Ексклюзив

Мистецтво війни: репортаж з центру плетіння маскувальних сіток "Біля Порохової"

23 січня, 2024 вiвторок
13:55

На третьому поверсі центру дитячої та юнацької творчості Залізничного району Львова розмістився штаб "Біля Порохової", де знаходиться центр плетіння маскувальних сіток

Зміст

Щоденно у центрі плетіння маскувальних сіток "Біля Порохової" львів’яни та гості міста творять воєнне мистецтво. Від початку повномасштабного вторгнення кожен знайшов тут своє призначення. Волонтери за професіями – з різних сфер, проте їх об’єднує одне - жага до перемоги. Як створюють маскувальні засоби для військових, – далі у репортажі "Еспресо.Захід".

На третьому поверсі центру дитячої та юнацької творчості Залізничного району Львова розмістився штаб "Біля Порохової». За "убитими" дверима панує клопітка робота. Біля входу – рулони тканини, коробки, готові кікімори та дошку з замовленнями військових. Волонтери розташувалися поміж трьох конструкцій зі встановленими основами для вплітання стрічок. Зустрічаємо пані Олю, яка координує всю роботу: визначає, яку основу вішати та з яких кольорів плести. Знайомимося ближче.

плетіння маскувальних сіток

Фото: Дар’я Маркова

Пані Оля запрошує на мініекскурсію центром. Лівіше – цех нарізки тканини. Поруч розміщений невеличкий апарат для виготовлення нашоломників, його створив друг-іноземець центру. На поличці поряд стоїть табличка з грамотою про рекорд України. У вересні 2022 року волонтери штабу сплели найбільшу сітку, оскільки надійшло дуже багато замовлень. Аби швидше допомогти військовим, за два дні закрили майже всі запити на два місяці.

Сьогодні черга теж чимала – отримати сітку військові зможуть приблизно через місяць. Пані Оля з сумом розповідає, що хлопці вимушені чекати. Вона розуміє, що проблема одна – недостатня кількість робочих рук. Тож, якщо кожен цивільний  приділить дві-три години на тиждень, якісно попрацює, то замовлення на фронт відправлять швидше.

плетіння маскувальних сіток

Фото: Дар’я Маркова

Відвідувачі штабу не лише дорослі, а й діти. Оля каже, що серед охочих працювати була жінка, яка приходила з новонародженою: дитина фактично виросла на волонтерці. Загалом в центр щоденно приходить майже 30 людей, є сформований кістяк команди, проте допомога потрібна завжди.

"Там хлопцям немає чим закрити техніку, а тут такі масштаби крадіжок"

Центр працює з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 20.00 та в суботу з 11.00 до 16.00. Від початку великої війни волонтери виготовили орієнтовно 27 000 метрів сітки. Точна кількість невідома, оскільки спершу облік не вели. Сьогодні налагоджено ще один окремий підрозділ – виготовлення кікімор та нашоломників:

"Ми жартуємо, що це домашнє завдання, бо ці дві групи товару дівчатка роблять вдома, після роботи. Усьому цьому можна навчитися. Плюс ми завжди намагаємося придумувати якісь нові технології. Щодо нашоломників, ми перейшли на напівфабричне виробництво. Мама одної нашої волонтерки шиє їх на машинці, вони один в один з тими, що є в військових магазинах, тільки там за 500-600 грн, а ми віддаємо безкоштовно, так само і сітки", – розповідає Оля Дудинець.

плетіння маскувальних сіток

Фото: Дар’я Маркова

Організація існує лише на донатах. Коли тканина закінчується, відкривають збір. Закупляють усе самі, зараз це виключно спанбонд. За два роки війни сітки центру дуже змінилися, стали якіснішими та легшими. Військові жалілися на тканину, що швидко намокає, тоді гниє, тому зараз вплітають спанбондові стрічки. При замовленні військові мають змогу вибрати потрібні кольори: білий, болото, різноманітна зелень. Усе залежить від локації хлопців.

На стінах кімнати повсюди прапори, підписані воїнами, – це гордість штабу. Є інтернаціональний куточок, а також шеврони. Хлопці з передової залишають в подарунок гільзи, які потім координатори розігрують на зборах.

плетіння маскувальних сіток

Фото: Дар’я Маркова

До нашої розмови долучається Богдана Синякевич – засновниця центру. Сітки почали плести вже 25 лютого 2022 року, спершу в приміщенні Львівського обласного молодіжного центру, потім в Пороховій вежі – звідси й назва центру. Після ще п’ять переїздів, і ось нарешті знайшли локацію – штаб тепер на вул. Городоцькій, 38.

Богдана ділиться: "Я була зарядженою на початку, як і багато інших, але зараз реально тяжко черпати ресурс, зважаючи на всі скандали, що виникають. Сидиш і думаєш: "Там хлопцям немає чим закрити техніку, а тут такі масштаби крадіжок". Але тримає замовлення. Коли воно приходить, ти розумієш, що б не відбувалося, десь там є хлопець і йому потрібна сітка, аби заховати танк".

Ми беремось до роботи. У центрі лунають українські пісні, заряджають на бойовий дух. Плести сітку зовсім не важко й можна швидко навчитися. Стрічку фіксуємо і вплітаємо через кожні дві клітинки, рухаючись то вправо, то вліво, то вниз, то догори, можна й на діагональ. Тканина поведе.

плетіння маскувальних сіток

Фото: Дар’я Маркова

Оля говорить: "Хлопці сітки постійно просять. Сітка – це не плащ-невидимка, вона допомагає закрити об’єкт. Тоді ворог не розуміє, що саме там є – чи люди, чи техніка. Вона не замаскує повністю, але врятує життя".

Позаду нас – пані Люба, вона тут "вчитель", саме так її називають колеги. Питає нас, чи все виходить, чи потрібна допомога, паралельно контролює якість виконання. Останнім часом до центру приходить багато іноземців, і саме Любов Анатолівна навчає їх плести сітки. Їй 75, проте це зовсім не заважає вправно розмовляти англійською:

"Чому сидіти вдома, чогось чекати, якщо я можу своїми руками, не зважаючи на солідний вік, щось робити? У нас з’явилося багато іноземних волонтерів, і мені довелося дещо повторити, дещо згадати і таким чином навчати їх. Вражає бажання людей, які живуть у своїй тихій, мирній країні, їхати сюди, витрачати свої кошти та час на те, щоб допомагати нам. Такі люди з великим добрим серцем, співчутливі, класні. Ну, і я тішуся з того, що можу це робити і комусь допомогти".

плетіння маскувальних сіток

Фото: Дар’я Маркова

Нашу розмову переривають, адже пані Люба знову повертається до свого завдання – цього разу навчити потрібно австрійку. Її звати Клавія, жінка ділиться думками, розмовляємо англійською:

"Я думаю, що це війна в центрі Європи, вона впливає на кожного, не тільки на українців. Ми відчуваємо себе в безпеці завдяки вам, тому я тут".

Раптом пані Оля кличе всіх, зараз буде традиційний ритуал: після того, як сітка готова, її скручують під гімн України. Так волонтери наповнюють свої вироби любов’ю та вірою в перемогу. До кожної посилки обов’язково кладуть листівку з побажаннями, підписану іноземцями та волонтерами.

На сторінці центру можна переглянути, як сітки захищають військових від ворожих очей. Приходьте до штабу, діліться своїм теплом та наближайте перемогу!

Дар’я Маркова

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
7 вересня
21:08
Бориславу - 637 років: яким буде День міста
20:39
презентація книжки Люби-Ольги Двуліт "Запах суниць. Патріарх Йосиф Сліпий в спогадах та документах" у Львові
Запах суниць: у Львові родина Йосифа Сліпого презентувала книгу спогадів про Патріарха
20:17
Для когось це вже шоста поїздка: комунальники Франківська вирушили будувати фортифікаційні споруди
19:48
Пішов з дому та не повернувся: у Червонограді потонув 87-річний чоловік
19:14
На Хмельниччині працює 32 когенераційні установки
18:40
вокзал в Івано-Франківську
В Івано-Франківську запроваджують загальноміську хвилину пам’яті та молитви
18:11
вшанування пам'яті загиблих воїнів 128-ї бригади у Чернівцях
У Чернівцях вшанували загиблих воїнів 128-ї бригади
17:44
Огляд
Осінь у Львові: як одягнутися, щоб почуватися комфортно
17:25
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 2 по 8 вересня: Тлум&Крам у стишеному форматі та виставка Марії Примаченко
16:57
хмари
Без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 вересня
16:35
Дні литовського кіно
У Львові запрошують на Дні литовського кіно. Програма
16:12
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
15:47
У Франківську відбудеться День українського кіно
У Франківську відбудеться День українського кіно: програма
15:19
OPINION
Остап Сливинський
Не знаю, як українська молодь і російська нечисть можуть існувати на одній планеті. Блог Остапа Сливинського
15:02
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
14:16
урок Захист України
На базі 25 шкіл на Буковині створять осередки "Захисту України": перелік закладів
13:45
День воєнної розвідки: бригади зі Львівщини та Франківщини привітали побратимів
13:17
Оновлено
сили ППО
На Рівненщині та Хмельниччині вночі працювала ППО
13:01
Чотирьох ухилянтів, які 5 днів блукали горами і хотіли перепливти Тису, затримали на Закарпатті
12:32
На Волині 4 радянські об’єкти позбавили статусу пам’яток історії
12:05
Нагородною зброєю відзначили трьох прикордонників Карпатського загону
11:34
Скільки людей перетнули західний кордон України 6 вересня
11:11
На Львівщині в полі загорівся комбайн
10:45
На Рівненщині мотоцикліст переїхав на смерть велосипедиста, який лежав на дорозі
10:20
прощання
7 вересня на Львівщині попрощаються з п’ятьма військовими, які полягли в бою за Україну
09:57
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 7 вересня
09:36
У Коломиї на Франківщині сталась масштабна пожежа на складі
09:15
проєкт меморіалу військових поховань у Львові
Меморіал загиблим воїнам у Львові: яким має бути та чи на часі
08:55
суд, вирок
Не мав грошей заплатити: у Львові засудили чоловіка, який вбив таксиста
08:26
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 7 вересня
07:53
Огляд
Напівзруйнований Бережанський замок: історія крізь століття та легенди, які живуть досі
07:25
Інтерв’ю
Рух спротиву
Спротив активно працює на всіх окупованих територіях, навіть у Криму, – представниця руху національного спротиву Липа
2024, п'ятниця
6 вересня
22:02
полтава обстріл
Військовий з Тернополя загинув під час ракетного обстрілу Полтави 3 вересня
21:50
На Рівненщині знайшли непритомною 87-річну пенсіонерку, яка блукала добу
21:37
Оновлено
вимкнення світла
У Львові оновили графіки вимкнень світла на вечір 6 вересня: коли не буде електрики
21:29
ремонт лінії електропередач
На Рівненщині через спалювання сухостою без світла залишились 4 села
21:21
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
Погодилась обійняти посаду судді у Ялті: волинянку судитимуть за колабораціонізм
20:58
На Закарпатті поліція затримала п’яного водія, рівень алкоголю в крові якого в 17 разів перевищував норму
20:45
На Хмельниччині судитимуть 19-річного хлопця, який прикинувся дівчиною та ошукав військового на 500 тис. грн
20:27
онлайн-шахрайство
Пенсіонерка з Прикарпаття втратила 21 тис. грн через "грошову допомогу від ООН"
Більше новин