Еспресо. Захід
Огляд

Восьма річниця загибелі оперного співака-воїна Василя Сліпака: цитати видного артиста зі Львова

29 червня, 2024 субота
07:01

Сьогодні, 29 червня, виповнюється восьма річниця, відколи не стало видатного українського оперного співака Василя Сліпака, який загинув під час бойових дій на сході України від кулі ворожого снайпера

Зміст

Василь Сліпак став символом національної гордості, мужності та самопожертви. "Еспресо.Захід" розповість про життя й бойовий шлях уродженця Львова Василя Сліпака.

Життя та кар'єра Сліпака

Фото: Духовна велич Львова

 

Василь Сліпак народився 20 грудня 1974 року у Львові. З раннього дитинства виявляв неабиякий музичний талант. Він мав рідкісний голос – контртенор (найвищий з чоловічих оперних голосів). Хоч в родині ні тато, ні мама не мали музичних талантів, але співацька вдача передалася від дідуся, на честь якого батьки й назвали сина. У 1983 році, коли йому було 9 років, старший брат Орест відвів його до Львівської хорової капели "Дударик", де Василь співав більш ніж 10 років.

Василь Сліпак у складі хорової капели "Дударик" виступав у найпрестижніших концертних залах України і світу. Виконував мовою оригіналу німецькі, французькі пісні, італійські арії, адже вільно володів багатьма іноземними мовами.

"Ніколи раніше не думав, що стану співаком. Все вийшло якось само по собі. Мабуть, було від народження запрограмовано. Бог дав голос. А тепер мушу Господа прославляти тим голосом. Разом з тим і віра закладена в мені з дитинства. Той зв’язок, який я відчуваю з Богом, словами не поясниш. Але без нього мистецтво, яке доносить виконавець, видається неповним. Через що треба постійно прагнути цього зв’язку, його безперервності. Мені здається, віра – це основа, на якій будується все решта. І якщо у мене відповідальний виступ, я молюсь перед виходом ", - згадував Василь Сліпак в одному з інтерв’ю.

У 1992 році молодий Василь Сліпак став студентом Львівського Вищого державного музичного інституту імені М. В. Лисенка (тепер – Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка). Брав активну участь у студентських концертах, уже тоді вирізнявся як талановитий і перспективний виконавець. Навчаючись в інституті, продовжував концертну діяльність і здобув славу завдяки своєму унікальному голосу. Він виступав як в Україні, так і за кордоном.

Його кар'єра стрімко зростала, і він швидко став відомим на міжнародній сцені, виступаючи у Франції, Італії, Німеччині, Польщі та інших країнах. З 1997 року Сліпак працював у Паризькій опері, де здобув визнання за свої виконання партій у численних операх. У Франції вокальна майстерність Василя Сліпака дістала найвищу оцінку публіки. Крім цього, він мав масштабні сольні тури Європою.

Патріотизм та громадська діяльність

Сліпак

Фото: radiosvoboda

 

Влітку 1993 та 1994 років спільно з командою Міжнародної федерації Ларш із Канади Василь з братом допомагали організовувати духовні притулки для молоді. Василь певний час співав у хорі церкви свв. Володимира й Ольги, парафіянином якої був.

У 2004 році був активним учасником Помаранчевої революції.

Під час Революції гідності мав контракт у Паризькій опері, тому не міг прибути до Києва. Та з початком Євромайдану очолив волонтерський рух, координував у Франції громадські акції, спрямовані на підтримку України. Співак став активним учасником усього, що відбувалося в діаспорі, зокрема підтримав паризький Євромайдан, акції біля російського посольства та багато інших ініціатив.

З початком війни Росії проти України Василь Сліпак був також одним з тих, хто організовував популярні антипутінські марші – "Stop Putin War in Ukraine!", які збирали десятки тисяч людей під стінами європейських інституцій.

Цікаво, що співак 19 років прожив у Парижі. За цей час йому двічі пропонували французьке громадянство, і двічі він відмовлявся, бажаючи бути громадянином України.

Участь у війні та загибель від кулі снайпера

Сліпак

Фото: radiosvoboda

 

У 2015 році Василь вирішив особисто взяти участь у бойових діях і приєднався до добровольчого батальйону "Правий сектор" під псевдонімом "Міф", що походить від його улюбленої арії Мефістофеля з опери "Фауст".

"Поки буде тривати війна на Сході, мистецтво зачекає. Як то оперний співак пішов воювати? А хто сказав, що Донбас не гламурний? Наші люди люблять героїзувати. Я не бачу нічого страшного в тому, що змінив комфортне ліжко на бліндаж. … Я мушу бути там, на війні. Бо саме там, на Сході, на фронті, пишеться історія України", - згадував Сліпак в одному з інтерв’ю.

Він воював у Пісках у районі Донецького аеропорту. Брав участь у боях за Авдіївку у складі 1-ї окремої штурмової роти 7-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Звідти повернувся пораненим.

Василь не планував повністю віддаватися війні, хотів підтримати бойових побратимів, з якими познайомився на фронті. Для нього важливо було перебувати там, де він потрібен: на сцені і на війні.

"Як чоловік, можу бути на війні, а як артист – можу робити максимальну промоцію України у Франції ", - казав Василь Сліпак.  

Вдруге поїхав на фронт у вересні 2015 року, у село Водяне під Маріуполем, на лінію зіткнення.  У жовтні повернувся до Парижа.

Улітку 18 червня 2016 року втретє поїхав на Донбас, щоб доправити зібрану допомогу захисникам-добровольцям, і планував залишитися там на пів року. Але 29 червня 2016 року, виконуючи бойове завдання як кулеметник у складі 1-ї штурмової роти Добровольчого українського корпусу "Правий сектор", загинув у бою близько 06:00 від ворожої кулі калібру 12,7 мм, яку випустив снайпер з великокаліберної гвинтівки.

Працюючи кулеметником, Василь Сліпак ціною власного життя врятував побратимів. Тоді українські захисники відбили атаку російських збройних формувань на смт Луганське (Бахмутський район Донецької області) з боку міста Дебальцеве та перейшли у контрнаступ, посунувши противника з двох укріплених позицій на висотах поблизу села Логвинове.

Його смерть стала великою втратою для України та міжнародної спільноти. Пам'ять про Василя Сліпака вшанували на багатьох рівнях. Йому присвячено численні меморіальні заходи, концерти, фільми та книжки. Його героїзм і самовідданість стали натхненням для багатьох людей.

Цитати Василя Сліпака

Василь Сліпак залишається символом мужності, патріотизму та високого мистецтва. Його життя та героїчна смерть стали нагадуванням про важливість боротьби за свободу та незалежність.

мурал Василь Сліпак

Пропонуємо вам ознайомитися також з відомими цитатами видатного українського артиста-воїна Василя Сліпака:

  • "Усі найкращі моменти свого життя я проживаю на Батьківщині, і думаю, багато українців зараз би мали відчувати унікальність історичного моменту";
  • "Це так мало і так багато – любити свою землю";
  • "Є люди інтересів і люди принципів. Між ними – прірва. Перші ніколи не зрозуміють других і навпаки";
  • "Нам потрібно залишатись позитивними і вірити в нашу силу. Вона є. Європейські друзі почудовуються нею. Ми змогли і ми зможемо";
  • "Дивна ситуація, коли половина країни живе у війні, а інша – взагалі абстрагована від неї".
  • "Ми – нація дуже миролюбна. Але ми вміємо захищатися. Маємо генетичне відчуття справедливості і своєї країни, землі";
  • "Уся кров, що сьогодні проливається за Україну, не повинна зупинити або увергнути в депресію. Вона повинна дати імпульс для подальшої боротьби";
  • "Перемога буде обов’язково! При одній умові: коли кожен з нас буде робити все необхідне для цього від найменшого до найбільшого і у всьому! Уявити собі: всі українці світу одночасно думають про це і діють? Це ж бомба, перед якою не встоїть ніщо на світі!"
  • "Нерви здають у багатьох, але потрібно триматися. Я – оперний співак, а це робота нервів. Стрес постійно є при виході на сцену, треба контролювати себе. Це допомагає і на війні".
  • "Ну, нащадкам скажу – ми тут для вас і все. Ви будете жити в тій Україні, про яку ми мріємо і яку ми зараз відвойовуємо!"

До слова, в межах міжнародного маратону пам’яті оперного співака й воїна Василя Сліпака у Львові з 28 червня по 5 липня відбуваються 5 концертів та оперна постановка. Програма заходів за посиланням.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
11:25
На Волині у ДТП загинув пенсіонер: переходив дорогу у невстановленому місці
11:10
свічка
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома загиблими захисниками
10:55
Не міг рухатися: у Львові за допомогою екзоскелета відновлюється захисник, який отримав поранення в спину
10:43
Івано-Франківську РВА очолив захисник Роман Боднар
10:26
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 20 листопада
10:20
На Рівненщині розшукують водія, який утік з місця смертельної ДТП
Водія, який втік з місця смертельної ДТП на Рівненщині, знайшла поліція
10:11
Оновлено
вимкнення світла
На Львівщині 21 листопада скасували графіки вимкнення світла
10:09
На Тернопільщині собака застряг у дереві: визволяли тварину рятувальники з ветеринаром
09:57
На кордоні у буковинця виявили 109 монет Олімпійських Ігор різних років
09:38
За ніч на горі Піп Іван випало до 50 см снігу
09:20
тюрма
У Львові суд призначив 5 років ув'язнення військовослужбовцю, який не повернувся на службу з відпустки
09:19
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 21 листопада
09:05
День Гідності та Свободи, Україна, прапор України
В Україні відзначають День Гідності та Свободи: які заходи відбудуться у Львові
08:48
З початку вторгнення пішов добровольцем: на війні загинув 21-річний Олександр Іванчук зі Шептицького
08:29
Судовий вирок
На Рівненщині судили військового, який у даркнеті за $7 тис. купив довідку матері про інвалідність
08:04
погода осінь
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 21 листопада
07:10
Введення в храм Пресвятої Богородиці
Введення в храм Пресвятої Богородиці за новим календарем: історія свята та традиції
2024, середа
20 листопада
22:35
За $8 тис. обіцяв відстрочку від мобілізації: на Хмельниччині затримали експосадовця військкомату
22:21
Помер колишній мер Сокаля Степан Наумчук
21:55
У Львові стартував майстерклас для медиків, які хочуть опанувати малоінвазивну хірургію
21:30
Бути ввічливими з пасажирами: у Львові провели черговий тренінг для водіїв громадського транспорту
21:11
На Волині під час отримання $3 тис. викрили посадовця ТЦК, який допомагав ухилятися від мобілізації
20:49
На Курщині галицькі десантники взяли 26 росіян в полон за один бій
20:31
На Тернопільщині жителі села виступили проти перейменування вулиці на честь загиблого військового
20:14
гроші
Житель Львівщини має заплатити 102 тис. грн штрафу за перевезення 12 тонн фальсифікованого спирту
19:52
У Львові вдруге демонтували МАФ, де раніше люди отруїлися шаурмою
19:37
Огляд
Сніг
Вдень часом сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 листопада
19:27
Львівські митники зупинили два фургони з нелегальними кавою та шоколадом на чверть мільйона гривень
19:12
На Львівщині водіїв попередили про різке погіршення видимості поблизу населених пунктів Нагірне та Козова
Більше новин