Від справи Гринкевичів до суддів-вимагачів: 5 найгучніших скандалів Львова у 2024 році
2024 рік був багатий на корупційні скандали та викриття. "Еспресо.Захід" підготував добірку п'яти найгучніших скандалів, до яких причетні львівські посадовці та підприємці
Справа Гринкевичів
2024 рік почався з гучного корупційного скандалу. Наприкінці грудня 2023-го працівники Державного бюро розслідувань за спробу дати хабар в $500 тис. одному із керівників ДБР затримали львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича. А вже у 2024 році в Одесі затримали його сина – Романа Гринкевича.
Як виявилось, у 2023 правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом оборудок із закупівлями одягу та білизни для ЗСУ. Компанії, пов’язані з Гринкевичами, виграли 23 тендери на постачання Міністерству оборони одягу на суму у понад 1,5 мільярда гривень. І це попри те, що досі ці фірми працювали у сфері будівництва.
Згодом стало відомо, що пов’язані з Гринкевичем компанії постачали Міноборони також бронежилети й шоломи за завищеними цінами.
У жовтні Офіс генпрокурора повідомив про завершення досудового розслідування стосовно Ігоря та Романа Гринкевичів, двох директорів і представника підприємств.
Скандал з дорогим "луком" інспекторки львівської митниці
У квітні скандал викликало відео блогера Ніколаса Карми, який розпитує людей на вулицях Львова про вартість їхнього одягу. У "дамі з собачкою", яка похвалилася "луком" за 8000 доларів упізнали інспекторку Львівської митниці Юлію Дригу.
При цьому на запитання блогера, де вона працює, жінка відповіла: "Трошки на себе, трошки на державу".
На скандал відреагував виконувач обов’язків начальника Львівської митниці Андрій Кузнік. Він підтвердив, що Юлія Дрига з 2 серпня 2023 року працювала головним інспектором управління адміністративно-господарської діяльності. Після відео розпочали перевірку, в рамках якої інспекторку запросили для надання пояснень до відділу з питань запобігання корупції.
За словами Андрія Кузніка, Юлія Дрига написала заяву на звільнення за угодою сторін, на підставі якої він підписав відповідний наказ.
Пізніше жінка намагалась виправдатися, що речі, якими вона хизувалась на відео, насправді підробка, а сумка Louis Vuitton – зі старої колекції.
Затримання експрокурора Ільницького та його тещі Богдани Москви
У липні цього року СБУ у Львові затримала адвокатку Богдану Москву та її зятя, експрокурора Ростислава Ільницького, який перебував у розшуку. Останній "прославився" у 2023 році розкішним весіллям з донькою Богдани Москви, на якому лише торт оцінили орієнтовно у 100 тис. грн.
За даними правоохоронців, адвокатка діяла у складі злочинної групи, до якої залучила посадовців медичних закладів і МСЕК регіону, а також службовців ТЦК та СП Львівщини. Вартість її послуг становила до 12 тис. доларів з особи. Схема діяла на території Львівської та Івано-Франківської областей. Загалом теща Ільницького встигла "заробити" на ній 500 тис. доларів.
Затримали Богдану Москву після отримання від потенційного ухилянта $3500 за допомогу у встановленні йому групи інвалідності. Під час слідчих дій у будинку адвокатки на горищі виявили та затримали і її зятя Ростислава Ільницького. Пізніше стало відомо, що скандального експрокурора мобілізували до ЗСУ.
Бізнес на засуджених головного тюремника західного регіону
Невдалим виявився високосний рік для керівника Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, яке опікується 6 областями України, Ігоря Тимочка. За даними ДБР, посадовець за винагороду дозволяв підприємцям використовувати ув’язнених у виробництві їхньої продукції.
Зокрема, посадовець дозволив підприємцю, який займається заготівлею лісу, налагодити обробку деревини в цеху, що діє на території одного з виправних закладів Львівщини. За використання цеху та праці засуджених підприємець мав платити йому від 70 до 100 євро за кожен кубометр обробленої деревини.
Затриманий Ігор Тимочко вийшов з СІЗО під заставу у 2 млн грн.
Пізніше стало відомо, що екскерівник Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України Ігор Тимочко під час поїздки на семінар до Канади встиг отримати там статус біженця.
Справа львівських суддів про вимагання мільйона доларів
9 грудня НАБУ і САП повідомили про викриття чинного та колишнього голів Господарського суду Львівської області на вимаганні від представника приватної компанії неправомірної вигоди у розмірі 1 млн дол. США.
За вказану суму обіцяли забезпечити ухвалення "потрібних" рішень у судових справах Західного апеляційного Господарського суду, а також запобігти замовному вбивству викривача. Справа стосується мережі лабораторій "Ескулаб", де вже тривалий час іде боротьба між співзасновниками.
Щодо суддів, які отримали підозри, то це голова Господарського суду Львівської області Василь Артимович (12 грудня його звільнили з посади за власним бажанням", а також Господарського суду Львівської області Михайло Юркевич. Згодом підозру в цій справді отримав ще один фігурант – колишній голова Західного апеляційного Господарського суду. Очевидно йдеться про Бориса Плотніцького.
Примітка: Відповідно до ч. 1 ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
- Актуальне
- Важливе