Трагедія через забудову і свавілля міськради: 21 рік тому львівський професор вчинив акт самоспалення
3 жовтня 2003 року у Львові сталася трагічна подія — доцент Львівського університету Станіслав Шендрик вчинив акт самоспалення на знак протесту проти свавілля чиновників міської ради. У важкому стані він потрапив до лікарні, але 8 жовтня помер
"Еспресо.Захід" розповість про трагічний інцидент, який став наслідком боротьби професора з місцевими забудовниками через дії міськради Львова.
Причини протесту: чому самоспалення стало актом відчаю
Станіслав Шендрик народився в 1946 році. Його завжди цікавила філософія, у 1977 році він став кандидатом філософських наук. Після того багато років працював доцентом у Львівському університеті, а також викладачем в УКУ, який появився на початку 2000-х. Наукові інтереси Шендрика – це була онтологія, гносеологія та феноменологія. Також він мав додаткову спеціалізацію – історичні науки.
Ще від 1953 року родина Шендриків поблизу будинку на вул. Тернопільській (Сихівський район) користувалася земельною ділянкою, хоч і документів на право власності на неї не мала. Але згідно з земельним кодексом, після 15 років користування земля автоматично переходить у власність того, хто на ній працював.
Попри це, 4 липня 2003 року міськрада Львова на земельному аукціоні продала цю ділянку фірмі "Телець". Ще напередодні аукціону Станіслав Шендрик звернувся в Галицький районний суд, який 2 липня заборонив продаж цієї землі. Однак ділянку все одно продали. А на початку жовтня 2003 року, робітники фірми почали огороджувати ділянку парканом, щоб розпочати там будівництво. Станіслав Шендрик ходив розмовляти з працівниками, щоб вони цього не робили, але не домігшись нічого, він облив себе бензином та підпалив…
Чоловік у важкому стані, із глибокими опіками 3-4 ступенів на 60% тіла, потрапив у реанімаційне відділення у 8 клінічній лікарні. Лікарі намагалися врятувати життя професора, однак за кілька днів, 8 жовтня, він помер в лікарні.
10 жовтня відбувся похорон Станіслава Шендрика. Покійного поховали на цвинтарі в Брюховичах. Дорогою на цвинтар похоронна процесія зупинилася біль Українського Католицького Університету і біля Львівського національного університету ім. Івана Франка.
"Єдине, що можу сказати: тут грубо порушили права людини, яка ніколи нікому не зробила нічого поганого. Це треба залишити на совісті тих, хто створив таку ситуацію. Тут замішані дуже великі гроші – 360 тис. грн за які придбали ділянку. Ми – люди прості, хочемо жити згідно з законом. І що виходить? Написали заяву в суд – заява зникла, написали в прокуратуру – те саме. Суд вирішив заборонити продаж ділянки, але її таки продали. Це все протизаконно. Безглузда біганина інстанціями довела мого чоловіка до такої трагедії", – сказала дружина професора Тетяна Шендрик.
Резонанс у суспільстві та судова справа
Самоспалення Станіслава Шендрика викликало у львівському суспільстві глибокий шок. Це трагічне самогубство стало прикладом боротьби звичайної людини з корупційною системою, де впливові забудовники могли безкарно порушувати права громадян. Хоча влада намагалася пояснити цю подію як акт індивідуального відчаю, багато хто сприйняв її як сигнал про глибокі проблеми в системі, які були на той час у Львові, а деякі ще й досі залишилися.
Тому громадськість не мовчала, а протестувала.
Зокрема, 9 жовтня на площі Ринок у Львові біля входу до міської ратуші зібралося близько півтори тисячі студентів Львівського університету та Українського Католицького Університету.
"Цей мітинг відбувся як спонтанна відповідь львівського студентства на факт самоспалення їх викладача", - писали тоді в УКУ.
Представники студентського оргкомітету зачитали звернення до міського голови, яким тоді був Любомир Буняк, і поставили вимогу розпочати судову справу. встановити винних, які призвели до такої трагедії.
У підсумку, 20 січня 2005 року місцевий суд Сихівського району Львова виніс вирок директору ПП "Тілець" Сергію Гущину, який, за доведення до самогубства Станіслава Шендрика, отримав рік позбавлення волі. Також суд визнав незаконним рішення Львівської міської ради про продаж земельної ділянки, анулював результат продажу на аукціоні, скасував договір купівлі-продажу даної ділянки.
Таким чином справедливість було відновлено, але ціною життя львівського професора, який лише вчинивши акт самоспалення зміг довести свою правоту.
- Актуальне
- Важливе