Скільки у Львові дітей, чиї батьки загинули на війні, та як їм допомагають

У Львові понад 300 дітей, чиї батьки загинули на війні, отримують допомогу від міста розміром 50 тис. грн щорічно. Щомісяця, на жаль, число заявок зростає. Крім цього також діють і інші соціальні програми

"Еспресо.Захід" розповість про те, як у Львові дбають про дітей, чиї батьки загинули на війні чи внаслідок бойових дій.

Державні гарантії: сім’я загиблого отримує 15 млн грн, також дитина має право на пенсію через втрату годувальника

Фото: armyinform

 

В Україні сім’я кожного військового, який загинув, захищаючи Батьківщину під час повномасштабної війни, має право отримати грошову компенсацію за втрату найріднішої людини. Згідно з постановою Кабміну № 168 від 28 лютого 2022 року така допомога становить 15 млн грн. Ці кошти виплачує військова частина. Допомога розподіляється рівними частинами на батьків, жінку (чи чоловіка), дітей до 18 років, також на дітей старших 18 років, якщо вони або інваліди дитинства, або здобули інвалідність до досягнення ними 18-річчя, і на студентів, які навчаються на денній формі навчання, але не старші 23 років.

Щоб отримати цю грошову допомогу необхідно особисто або через законних представників звернутися із заявою до районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації.

Читайте також: Бути дружиною Героя: після смерті чоловіка на війні жінку не визнають членом сім’ї

Важливо відзначити, що в Україні на законодавчому рівні не існує поняття дитина-напівсирота, є лише або дитина-сирота, або дитина позбавлена батьківського піклування. 

"На практиці дитина-напівсирота – це дитина, в якої помер один з батьків або один з батьків позбавлений батьківських прав. Законодавство передбачає захист прав дітей-сиріт. А от пільги напівсиріт чітко не визначені, як і саме поняття", - каже адвокат ГО "Подільська правова ліга" Анастасія Площинська.

Діти сироти отримають щомісяця спеціальну державну соціальну допомогу, яка призначається батькам-вихователям та прийомним батькам на кожну дитину-вихованця та кожну прийомну дитину. Максимальна сума допомоги залежить від прожиткового мінімуму і в 2024 році складає на дітей до 6 років – 6407 грн, від 6 до 18 років – 7990 грн, на дітей з інвалідністю до 6 років – 8970 грн, від 6 до 18 років – 11186 грн., на учнів від 18 до 23 років – 7570 грн, особам з інвалідністю з дитинства (учням) від 18 до 23 років –  10598 грн. Якщо дитина отримує інші виплати, то розмір соціальної допомоги визначається з урахуванням цих виплат.

Діти напівсироти можуть отримувати пенсію по втраті годувальника. Ці кошти виплачуються одному з батьків або законному представнику дитини. Також цю допомогу діти мають змогу отримувати до 23 років, тобто поки вони не закінчать навчання у вищих навчальних закладах. Розмір такої допомоги визначається на основі розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тобто зараз він становить 2361 грн – це і є пенсія, яку отримує така дитина.

Щоб набути статус дитини-сироти, потрібно звернутися у службу у справах дітей. А от статус дитини, позбавленої батьківського піклування (напівсироти), значно складніше виробити. Потрібно збирати чимало різних документів та постанов суду, які б засвідчили такий статус.

Львів щороку надає по 50 тис. грн кожній дитині, що втратила батька чи маму військового на війні

Фото: war.novyny.live

У місті Львові діє ряд програм, які регламентують допомогу дітям загиблих воїнів. Заступниця керівника управління соціального захисту ЛМР Леся Дронь розповіла "Еспресо.Захід", що у місті є, зокрема, комплексна програма соціальної підтримки ветеранів війни.

"У рамках цієї ухвали передбачено надання щорічної адресної допомоги на навчання та оздоровлення у розмірі 50 тис. грн дітям загиблих захисників та захисниць України. А також дітям ветеранів б з інвалідністю першої групи внаслідок війни. Тобто це кожній дитині окремо, якщо двоє дітей в сім’ї, тоді 100 тис. грн. Ці виплати поширюються і на загиблих учасників АТО та ООС. 8 лютого міськрада також внесла зміни до цієї програми і сюди включили ще дійте Героїв Небесної Сотні. Адже маємо одну таку дитину", - каже Леся Дронь.

У 2023 році 297 дітей отримали по 50 тис. грн від Львівської міської ради. Цього року ще 54 дитини добавилися до цього списку і до кінця року число може змінитися. Крім цього, місто цього року включило ще 30 дітей, яким виплатять 50 тис. грн за минулий рік, адже програма діє з моменту, коли сім’я втратила на війні свого тата чи маму.

"Однак часом військові комісії через велику кількість справ можуть довго надавати статус родинам загиблих героїв. Після того, як встановлюється цей статус, тоді військово-лікарська комісія пише, що смерть пов’язана з бойовими діями, тобто участь у захисті Батьківщини, а вже тоді звертаються до нас. Не всім пишуть про такі причини смерті. Адже людина може загинути і в результаті ДТП чи інших факторів, не на полі бою", - додає Леся Дронь.

Заступниця керівника управління соціального захисту ЛМР відзначає, що у місті також прийнята програма на надання адресної щорічної допомоги для часткової компенсації витрат на житлово комунальних послуг. Вона теж поширюється на дітей.  

"Важливо зазначити, що кожна дитина в якої загинув чи батько чи мати на війні, то їй видається посвідчення член сім’ї загиблого. Такі родини мають право на пільги з державного бюджету – це 50% в межах встановлених норм. А ця наша адресна допомога – це фактично є доплата до тих 50%, тобто в межах санітарної норми (норми встановленні постановим кабміну на газ, світло тощо). Така родина маючи 50% пільги з державного бюджету і ще плюс нашу адресну допомогу – фактично звільняється від оплати на житлово комунальні послуги в межах санітарних норм. Це дуже важливо, приймаючи до уваги вартість житлово-комунальних послуг. Сьогодні всі пільги є монетизовані. У нас цьогоріч виходить близько 1700 грн щомісяця такої додаткової адресної допомоги", - каже Леся Дронь.

Також на День святого Миколая місто щороку платить по 10 тис. грн дітям загиблих військових. До того ж, діють ще деякі окремі програми від управлінь освіти та спорту.

"Крім цього прийнята програма фінансової підтримки дітей, чиї батьки загинули під час ракетних ударів. Наприклад є батьки, які загинули під час ударів 18 березня 2022 року по Яворівському центрі миротворчості та безпеки, є загиблий батько у квітні 2022 рок на вул. Городоцькій, у цього залишилося троє дітей сирті. На загал у нас на сьогодні 9 таких дітей в місті Львові. Цим діткам також щорічно виплачується допомога в розмірі по 30 тис. грн до виповнення 18 річного віку на кожну дитину", - додає Леся Дронь.

Читайте також: Релокований бізнес і нові професії: як родина з Покровська облаштувала життя в Трускавці