Ліквідація МСЕК на Львівщині: скільки лікарів залишаться без роботи й чи зможуть вони працювати в нових командах
Скільки медиків втратили роботу через ліквідацію МСЕК на Львівщині, чи можуть вони працювати у нових експертних командах і що буде з майном ліквідованого центру медико-соціальної експертизи у Львівській області
Про це "Еспресо.Захід" розповів керівник управління майном спільної власності Львівської обласної ради Андрій Білоус.
Пане Андрію, Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи є комунальним закладом Львівської обласної ради. Скільки людей працювало в цій структурі?
Загалом в області було 23 медико-соціально-експертні комісії, з яких три були обласними, дев’ять – міжрайонних та 11 міжрайонних спеціалізованого профілю (кардіологічна, психіатрична, онкологічна, фтизіопульмонологічна, офтальмологічна, травматологічна тощо). У Львові був також адміністративно-управлінський підрозділ: господарсько-обслуговуючий кабінет статистики, відділ бухгалтерського обліку і звітності, відділ кадрів. Загалом у всіх разом підрозділах за штатним розписом на 2024 рік було 229 осіб. Штат був заповнений був десь на 90%, тобто, тобто реально працювало орієнтовно 200 людей.
Ці 200 працівників – це лише медики чи технічні спеціалісти теж?
Усі разом. Лікарів було орієнтовно 100 осіб – решта медсестри, бухгалтери, водії тощо. В грудні було ухвалене рішення про реорганізацію центру шляхом припинення діяльності. Тобто ми цю структуру ні до кого не приєднуємо – ми її повністю ліквідовуємо. Відповідно, ми людей попередили про звільнення (за законом маємо зробити це за два місяці) Процес звільнень триватиме десь до березня – людям мають виплатити компенсації за невикористані відпустки тощо. Але частина працівників уже звільнились і влаштовуються на іншу роботу.
Чи можуть людей, які працювали МСЕКах, залучати до роботи у новостворених експертних командах?
Наскільки мені відомо, законодавство встановлює певні обмеження для тих, хто був головами, керівниками цих комісій. Вони не мають права працювати в експертних командах. Тобто 23 керівники, які були на Львівщини, тепер будуть займатись чинимось іншим. А ті, хто був просто рядовим лікарем, очевидно, можуть. Я знаю, що в ті експертні команди, які створені в лікарнях у Львові, уже перейшли кілька працівників центру. Частина працівників ще займається передачею документації новоствореним експертним командам.
Що буде з приміщеннями й майном ліквідованого центру медико-соціальної експертизи?
У Львові на вулиці Бой-Желенського центр мав своє приміщення. Власне, там вони перебувають досі, бо процес ліквідації триває. Там є архіви, обладнання. Обладнання передаватимемо лікарням, щось, можливо, іншим установам обласної ради. 10 комісій працювали на умовах оренди в медичних закладах Львова, Самбора, Дрогобича чи Шептицького (колись Червонограда). Можливо, там працюватимуть ті експертні команди, але це вже не будуть установи обласної ради, тож ми до їхньої роботи стосунку не маємо. Хоча частина експертних команд все ж працюватиме в обласних медичних закладах – наприклад, кардіологічна у нашому обласному кардіоцентрі, психіатрична – в обласній психлікарні, онкологічна – в онкоцентрі тощо. Ці експертні команди формуються з працівників конкретної установи. Очевидно, вони отримуватимуть якусь доплату за участь в експертних командах.
Що буде з приміщенням на Бой-Желенського?
Відповідно до рішення сесії, все майно передають на баланс нашого комунального підприємства "Нерухомість та майно", яке, власне, займається утриманням будівель, що належать обласній раді. Є звернення від кількох наших обласних установ та від сторонніх користувачів щодо приміщення на Бой-Желенського, але поки що рішення не ухвалене.
Скільки вдасться зекономити обласному бюджету завдяки ліквідації цього комунального закладу?
З обласного бюджету фінансувалися фактично лише енергоресурси цього комунального закладу. Фінансування МСЕКів відбувалося коштом державного бюджету. У бюджеті 2023 року на Львівський обласний центр МСЕ було передбачено 47 млн грн, на 2024-й приблизно стільки ж. Тобто можна сказати, що загалом бюджет зекономить приблизно 50 млн грн.
Хочу наголосити, що центр медико-соціальної експертизи лише формально був обласною власністю, але обласна рада практично не мала повноважень щодо їхньої роботи. Ми навіть не проводили конкурс на керівника. Головний лікар як колись був призначений десь ще в 1990-х департаментом охорони здоров'я, так він з того часу й працював. Тобто фактично це була така собі держава в державі.
Скільки часу може тривати процедура ліквідації цього закладу?
Відповідно до рішення облради створена ліквідаційна комісія, але вона не могла відразу почати роботу через проблеми з реєстрами, які виникли по всій країні через хакерську атаку. Річ у тім, що голова ліквідаційної комісії має статус керівника юридичної особи на момент ліквідації, а поки реєстр не працював, ми не могли цю зміну зареєструвати.
Департамент охорони здоров’я наразі організовує процес передачі медичної документації до новостворених експертних команд. Це стосується особистих справ кожного, кому була призначена чи не призначена група інвалідності. Це першочергове завдання.
Далі є великий перелік документів, які треба здати в державний архів. Плюс треба отримати висновки про відсутність боргів податкової, пенсійного фонду тощо. З досвіду об’єднання лікарень, такий процес триває три-чотири-п'ять місяців. Бо часто виникають прості проблеми, але вони суттєво затримують процес. Умовно, є чотири працівники, які перебувають у декреті. Формально звільнити їх неможливо – їх треба якось переконувати зробити це за власним бажанням.
Ще одне складне питання – архів. Є документи, які за законом мають зберігатися 75 років. Найстаріші документи в архіві Центру – документи людей 1906 року народження. Ці люди вже не живі, а документи зберігаються. Очевидно, папери, які лежать там 50 років в архівах, невідомо, в якому вони стані – комплектні, некомплектні. Бо той, хто прийматиме ці документи на зберігання, має переконатись, що є повний пакет документів, бо далі саме вони нестимуть за це відповідальність.
Крім того, ми ж розуміємо, що реорганізація всієї системи МСЕК не просто так з'явилася на порядку денному. Є кримінальні справи. А коли правоохоронні органи вилучають документи, потім довго не повертають, чекають судових рішень. Це все затягує процес. Таку складну інституцію не просто ліквідувати. Гадаю, перехідний період буде тривалий, бо є цілий клубок питань.
- 19 грудня 2024 депутати Львівської обласної ради проголосували за ліквідацію Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи, звільнення його працівників та архівування документів.
- Актуальне
- Важливе