Еспресо. Захід
Огляд

Кров на Верецькому перевалі: чому поляки розстріляли карпатських січовиків 86 років тому

18 березня, 2025 вiвторок
07:20

Сьогодні, 18 березня, виповнюється 86 років з дня однієї з найтрагічніших сторінок історії українських Карпат XX століття – коли поляки розстріляли сотні полонених вояків Карпатської Січі на Верецькому перевалі

Зміст

Трагедія березня 1939 року відображає складну геополітичну ситуацію в Європі напередодні Другої світової війни, коли українські землі стали ареною боротьби між імперськими амбіціями сусідніх держав. Більше про подію, що сталася на Верецькому перевалі, розповість "Еспресо.Захід". 

Боротьба Карпатської України за своє існування

У березні 1939 року Карпатська Україна, проголошена 15 березня в Хусті як незалежна держава, стала короткочасним, але яскравим проявом українського державотворення. 

Після розпаду Чехословаччини внаслідок Мюнхенської угоди 1938 року Закарпаття опинилося під загрозою угорської окупації. Угорщина, підтримувана нацистською Німеччиною та фашистською Італією, розпочала наступ на регіон, прагнучи повернути собі території, втрачені за Тріанонським договором 1920 року. У цих умовах Карпатська Січ – воєнізоване формування, створене наприкінці 1938 року на базі місцевих патріотів та добровольців із Галичини (членів ОУН), – стала головною силою оборони молодої держави.

Проте боротьба була нерівною. Угорська армія, значно переважаючи чисельністю та озброєнням, швидко окупувала Закарпаття. 14–18 березня 1939 року відбулися запеклі бої, зокрема на Красному полі, де січовики чинили героїчний опір. 

Після поразки значна частина захисників Карпатської України потрапила в полон до угорських військ. Хоча вони й намагалися втекти, але уряди Словаччини та Румунії повернули їх назад. Саме ці полонені, переважно галичани, стали жертвами трагедії на Верецькому перевалі.

Трагедія 18 березня 1939 року 

Розстріл угорцями січовиків. Фото: Вікіпедія

17 березня 1939 року угорські жандарми передали польській владі сотні полонених січовиків, захоплених під час боїв. Польща, яка на той час контролювала Галичину і межувала з Карпатською Україною через Верецький перевал, мала власні інтереси в регіоні. Польська влада розглядала українських націоналістів, зокрема членів ОУН, як загрозу своїй політиці полонізації та стабільності на окупованих українських землях. Тому полонені галичани, яких передали угорці, не отримали статусу військовополонених, а стали жертвами воєнного злочину.

Наступного дня, 18 березня, польські прикордонники з "Корпусу охорони пограниччя" вивели полонених на Верецький перевал. Їх розділили на колони по 70–80 осіб і відконвоювали вздовж лінії кордону на відстань 1,5–2 кілометри в обидва боки від перевалу. Там у передсвітанковій тиші пролунали постріли… Полонених розстріляли над селами Нова Розтока і Верб'яж, та між Петросовицею, Жупанами й Лазами.

За різними оцінками, було розстріляно від 500 до 600 січовиків. Тіла загиблих скинули в ями або залишили на схилах Карпат, де їх пізніше, коли зійшов  сніг, знаходили місцеві жителі, яким довелося закопувати своїх побратимів. 

"Поляки боялися, що січовики, більшість з яких належала до забороненої ОУН, повернуться додому й становитимуть потенційну небезпеку для Польської держави. Нам вдалося знайти оригінал телеграми, у якій йдеться про наказ маршалка Другої Речі Посполитої Едварда Смігли-Ридза, щоби жоден січовик не перейшов польського кордону. Тож коли угорці передали полонених полякам, вони холоднокровно розстріляли усіх. Звичайно, що цим було порушено усі міжнародні конвенції. ... Польська влада, як мінімум, мала провести розслідування, бодай якийсь суд, а тоді вже виносити певні вироки. Усього цього не було. Саме тому Польща не визнає цих розстрілів і приховує їх", - розповів виданню "Локальна історія" заступник директора комунального підприємства "Доля" Ярослав Онищук. 

Цей акт насильства став одним із перших масових розстрілів українських патріотів у переддень Другої світової війни. Варто сказати, що й угорці після захоплення Карпатської України вчиняли акти насильства щодо закарпатців та особливо січовиків, розстрілюючи їх без суду й слідства. 

Звісно, що події на Верецькому перевалі не можна розглядати ізольовано від тогочасної міжнародної ситуації. У 1939 році Європа стрімко котилася до глобального конфлікту. Мюнхенська угода, підписана у вересні 1938 року, фактично розв’язала руки агресорам, дозволивши Німеччині анексувати Судети, а Угорщині – претендувати на Закарпаття. Польща, яка сама взяла участь у розчленуванні Чехословаччини, окупувавши Тешинську область, мала антиукраїнську політику, спрямовану на придушення національного руху.

Розстріл на Верецькому перевалі став частиною ширшої стратегії Польщі щодо нейтралізації українських сил, які могли б чинити опір її владі в Галичині. Водночас Угорщина, передавши полонених полякам, уникала відповідальності за їхню долю, формально дотримуючись нейтралітету у стосунках із Польщею. Ця співпраця між двома державами, попри їхні власні територіальні суперечки, на той час свідчила про спільну мету – знищення будь-яких проявів української державності.

Дослідження трагедії та уроки історії

Фото: localhistory

Трагедія на Верецькому перевалі довгий час залишалася маловідомою. За радянських часів ці події замовчували, оскільки вони не вписувалися в офіційну пропаганду про "дружбу народів". Лише з кінця 1980-х років завдяки свідченням очевидців і зусиллям істориків правда почала виходити на поверхню.

У 2008–2015 роках пошукове підприємство "Доля" зі Львова провело розкопки на перевалі, виявивши останки 22 січовиків, які згодом урочисто перепоховали на меморіальному цвинтарі.

Сьогодні Верецький перевал є місцем пам’яті та вшанування. Щороку 17–18 березня українці збираються тут, щоб покласти квіти, запалити лампадки та відслужити панахиду за загиблими героями. Меморіал Героям Карпатської України, відкритий у 2017 році, став символом незламності духу тих, хто віддав життя за свободу.

Ця кривава трагедія – чергове нагадування про велику ціну, яку українцям довелося заплатити за свою мрію про державу. У 2025 році, коли Україна продовжує боротьбу за свою незалежність, роковини подій на Верецькому перевалі звучать як пересторога і водночас як заклик пам’ятати своїх героїв. 

Читайте також: День Карпатської України: як тінь Мюнхенської угоди завадила незалежності українців на Закарпатті

Теги:
Читайте також:
Львів
+20.7°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
20 квітня
20:02
У Чернівцях згорів сміттєвий контейнер
19:39
Смертельна ДТП на Хмельниччині: зіткнення мотоциклів забрало життя 36-річного чоловіка
19:03
змія
На Рівненщині рятувальники застерігають мешканців бути обережними в лісах через змій
18:35
У Львові внутрішні переселенці та містяни разом молилися за перемогу України
18:11
сакура
До 26 градусів тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 квітня
17:58
Дрогобицькі артилеристи "Чорного лісу" відтворили фото воїнів УПА 1944 року зі святкування Великодня
17:26
Пташка_Катерина Поліщук
"Мій Великдень – коли медики вивозять "несумісні з життям" під кремлівське улюлюкання": Пташка висловилась про віру та людяність на фронті
16:55
Огляд
Паска із хлібних крихт і хор у в'язниці: як українці святкували Великдень у концтаборах і криївках 
16:25
На Волині дитину вдарило струмом на вагоні-цистерні
15:53
зіткнення потяга і авто
Великоднє диво: на Закарпатті потяг розтрощив Audi A8 на переїзді, але люди, що були в авто, вціліли
15:01
Львівʼянка Єлизавета Адамська перемогла в номінації "Найкращий екокостюм" і вийшла у фінал конкурсу Miss Eco International
Львів'янка Єлизавета Адамська посіла 3-є місце на конкурсі Miss Eco International у Єгипті
14:44
повернення полону Олексія Чорпіти
З трирічного полону повернувся захисник Азовсталі зі Закарпаття Олексій Чорпіта
13:54
З російського полону повернулися четверо захисників із Рівненщини
13:30
У Львові потяг переїхав на смерть чоловіка, який раптово вибіг на колію
На Львівщині потяг збив на смерть 90-річну жінку
12:57
Серед звільнених із полону воїнів — троє жителів Тернопільщини
12:30
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 квітня
12:20
Оновлено
Четверо військових зі Львівщини повернулись із російського полону
12:18
Другого курсанта прикордонної академії з Хмельницького виявили мертвим
12:00
З полону РФ до України повернули двох бійців з Волині
11:39
Скільки людей перетнули західний кордон України 19 квітня
11:13
З полону на Прикарпаття повертаються Олександр Складановський і Володимир Алексеєв
10:53
весна
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 20 квітня
10:37
З російського полону повернули п'ятьох військових із Хмельниччини
09:45
Микола Бичок
"Воскресіння – вічна весна наших душ": Кардинал Микола Бичок привітав вірян з Великоднем
09:34
Ігор Возьняк
"Благаємо Спасителя найшвидше завершити війну в Україні": митрополит Львівський Ігор Возьняк привітав вірян зі Великоднем
09:15
Пасхальне послання митрополита Луцького і Волинського Михаїла Православної церкви України
09:00
Святослав Шевчук
"Сьогодні в Україні надія, має різні світлі обличчя": Блаженніший Святослав привітав вірян УГКЦ із Великоднем
08:35
Великдень 2025: християни святкують Воскресіння Христове
08:23
Освячення пасок у Львова, 2025 рік
У храмах Львова освятили великодні кошики. Фото
2025, субота
19 квітня
19:32
Новини Львова
Рік вважався зниклим безвісти: стало відомо про загибель захисника зі Хмельниччини Віталія Климчука
18:50
Негода на Прикарпатті підтопила житловий будинок
18:15
Патрульна поліція України
Військовий затримав у Рівному чоловіка, який вкрав гроші з волонтерської скриньки
17:05
На Рівненщині викрили незаконних видобувачів бурштину
16:25
Звільнений з полону військовий Андрій Кусий повернувся додому на Львівщину
Звільнений з полону військовий Андрій Кусий повернувся додому на Львівщину
15:46
У ДТП на Волині загинула 35-річна жінка
15:06
"Карпати" у львівському дербі перемогли "Рух"
У львівському дербі "Карпати" розтрощили "Рух"
14:41
Прикарпатські воїни оголосили збір на 120 міліметровий міномет
Прикарпатські воїни оголосили збір на 120 міліметровий міномет
14:02
Бійці 63-ї бригади підготували для окупантів "великодні писанки"
Бійці 63-ї бригади підготували для окупантів "великодні писанки"
13:29
На кордоні зі Словаччиною митники виявили партію незадекларованих товарів для вейпінгу
На кордоні зі Словаччиною митники виявили партію незадекларованих товарів для вейпінгу
12:56
На Волині прикордонники знайшли у вантажівці ухилянта
Більше новин