Іменини Романа за новим календарем: історія свята та традиції
18 листопада за новоюліанським календарем церква вшановує святого мученика Романа Кесарійського, диякона з Палестини
Більше про свято розповість "Еспресо.Захід".
Традиційно від Романа починається цикл зимових свят, що в народі нарекли "українським рамаданом". Цього дня українці вітають Романів та Роман з іменинами, також це чудова нагода зібратися у колі сім’ї чи з друзями.
За юліанським або ж "старим" календарем свято відзначали 1 грудня. За новоюліанським або ж "новим" календарем, на який УГКЦ та ПЦУ перейшла з 1 вересня 2023 року, дата свята змістилася на 13 днів раніше. Відтак тепер мученика Романа Кесарійського вшановуємо 18 листопада.
Традиції та звичаї
Із давніх часів від Романа до Йордана українці святкували цілу низку різноманітних зимових свят. Це був найяскравіший майже двомісячний період свят із ворожіннями, колядками, вертепами, кутею, маланкуванням та щедрівками, який супроводжувався жвавим і добре знаним висловом: "Від Романа до Йордана – українське рамадана".
Здавна люди молилися святому за покращення добробуту, день починали із походу до церкви.
Що відомо про Романа Кесарійського
Святий Роман був дияконом в Кесарії Палестинській в кінці III ст. Коли за правління імператора Діоклетіана почалося переслідування християн, Роман проживав у місті Антіохії і заохочував вірних не відступати від святої віри. Під час одного із язичницьких свят, коли в місті зібралося людей, Роман переконував їх відійти від ідолопоклонства. За це і був заарештований та катований.
Романа катували різними методами, а він у той час прославляв Христа. Врешті його засудили до спалення. Згідно з релігійними переказами, коли запалили багаття, раптом пішов дощ і диякон залишився неушкодженим. Тоді погани вирвали йому язика, проте він все одно зумів проповідувати. Відтак його замкнули у темниці. Вважається, що Роман загинув від жахливих тортур 18 листопада 303 або 304 року.
Читайте також: Які свята українці відзначатимуть у листопаді
Народні прикмети 18 листопада
Наші предки дивилися, який сьогодні день і вірили, що погода цього дня вказує на те, якою буде зима. Сніг у цей день означає теплу зиму. Якщо ж за вікном завірюха – на Масницю вся земля буде вкрита снігом. За вікном сильний вітер – зима буде сніжною та вітряною. Якщо зірки тьмяні – буде відлига.
У день Романа наші пращури завжди очікували чогось особливого, несподіваної зустрічі або змін у житті. А ще просили святого пережити зиму без проблем, подарувати наступної осені великий урожай.
- Додамо, що 15 листопада розпочався Різдвяний або Пилипівський піст, який триватиме 40 днів. Більше про цей особливий період читайте у новині.
- Актуальне
- Важливе