Еспресо. Захід
Огляд

Галицьке суспільство так і не прийняло її, бо говорила російською: 161 рік тому народилася Ольга Франко

10 квітня, 2025 четвер
07:30

Союз Ольги Хоружинської та Івана Франка сприймали як символічне єднання сходу й заходу України, однак дружина Каменяра так і не виправдала суспільних очікувань, а її душевна хвороба ще більше ускладнила їхнє спільне життя та посилила драматизм цієї історії

Зміст

"Еспресо.Захід" розкаже про її біографію, знайомство з Іваном Франком, діяльність і цікаві факти, що розкривають особливості цієї жінки.

Дитинство Ольги Хоружинської і її русифікація 

Ольга Федорівна Хоружинська народилася 10 квітня 1864 року в селі Бірки Зіньківського повіту Полтавської губернії (нині Полтавська область) в родині дрібного поміщика, члена Київської громади, який походив зі старовинного козацького шляхетського роду. 

Її сестри також були одружені з членами Київської громади, тож ідеї українського відродження були їй знайомі з юності. 

Ольга рано втратила батьків, але здобула ґрунтовну жіночу освіту: вона закінчила Харківський інститут шляхетних дівчат і Вищі жіночі курси в Києві. 

Та як відзначає кандидатка філологічних наук, франкознавиця Наталя Тихолоз у виданні "Локальна Історія", ціною цього безплатного навчання "за царський кошт" була русифікація – виховання відданих громадянок імперії. Цікаво, що інститут відвідували представники царської родини, і під час одного візиту Ольга отримала похвалу за гру на концерті. Інститутське виховання прищепило Ользі любов до російської літератури та пісень – творів Пушкіна, Лермонтова, Надсона. Російською мовою вона говорила в побуті, спілкувалася нею навіть після переїзду в Галичину.

Під час навчання в Києві Ольга Хоружинська занурилася в українофільське середовище, відвідуючи оселю Трегубових, де бували Олена Пчілка, Леся Українка, Микола Лисенко й інші. Вона ходила на лекції, вечори, Шевченківські концерти, грала в театрі й симпатизувала "малоруському народу". Як відзначають дослідники, її українофільство, ймовірно, було поверхневим, зумовленим оточенням, а не глибоким переконанням чи якимось бунтом проти Російської імперії.

Знайомство з Іваном Франком та їх одруження

Знайомство Ольги Хоружинської з Іваном Франком стало доленосним моментом для обох. Воно відбулося 1885 року в Києві, куди Франко приїхав у справі видання україномовного часопису та прагнучи налагодити зв’язки між галицькими й наддніпрянськими діячами. Посередницею в цій зустрічі стала Олена Косач, мати Лесі Українки, яка й порадила Франкові придивитися до молодої 21-річної дівчини.

На той час Франко вже пережив кілька романтичних драм через нещасливе кохання, але цього разу все було інакше. По-перше, 30-річний Франко вже мав більше досвіду, а, по-друге, Ольга відразу привернула його увагу своєю інтелігентністю, миловидністю і зацікавленістю в його ідеях. 

А далі був період їхнього листування. Примітно, що знадобилося пів року таких епістолярних розмов, щоб Франко наважився запропонувати руку й серце Ользі. Дослідники відзначають, що їхнє спілкування листами не було сповнене пристрасних почуттів, однак обоє знайшли одне в одному те, що шукали: Іван – цікаву йому інтелігенту молоду жінку, а Ольга – гарну партію та можливість пожити "ближче до Європи" – в Австро-Угорщині. 

Весілля відбулося у травні 1886 року в Павлівській церкві Колегії Павла Ґалаґана в Києві. Церемонія була скромною, без пишних урочистостей. Кажуть, що Франко, який зацікавився переписуванням старого вірша, навіть запізнився на власне весілля. Цікаво також, що на весіллі гості підносили тости не лише за щастя пари, а й за майбутню єдність і соборність України, що підкреслювало символічність цього шлюбу – громадянки Російської імперії та громадянина Австро-Угорщини. А вже після гостин того ж вечора молодята вирушили поїздом до Львова. 

Боротьба за своє визнання та хвороба Ольги Франко

Переїхавши до Львова разом із чоловіком, Ольга опинилася в новому для себе середовищі. Галицьке суспільство сприймало її як "москальку" через східноукраїнське походження та використання російської мови, а її звички та манери часто критикували. Дружина Франка через великі очікування була під постійним тиском, тому змушена була доводить свою значущість. 

"Вершка своєї слави Франко досяг не без допомоги своєї дружини, жінки дуже інтелігентної, яка постійно думала, щоби Франкові "вдома жилося добре". Деякі докоряють Ользі, що вона не зійшлася зі львівським суспільством… Але як це могло бути, коли Ольгу тамошні люди зустріли зовсім нещиро. Франко був для Галичини хорошим женихом, матірки не раз казали самому йому (й Ольга про це знала): "Ось, узяв росіянку, міг би вибрати й багатеньку", - згадувала у спогадах сестра Ольги Хоружинської Антоніна.

У підсумку у перші роки спільного життя Ольга стала не лише дружиною й матір’ю чотирьох дітей (Андрія, Тараса, Петра й Анни), а й активною помічницею Франка в його літературній і громадській роботі. 

Одним з її внесків стало видання журналу "Життя і слово" (1894–1897), який вона редагувала разом із чоловіком. Цей часопис відігравав важливу роль у популяризації української літератури та культури. Ольга також була авторкою розвідки "Карпатські бойки і їх родинне життя", опублікованої в альманасі "Перший вінок" (1887), де висвітлювала побут і традиції карпатських українців. Як громадська діячка Ольга підтримувала феміністичний рух, що було близьким і її чоловікові.

Хоча, чесно кажучи, Ольга ніколи не мала літературних і дослідницьких амбіцій. Як відзначає кандидатка філологічних наук, франкознавиця Наталя Тихолоз у виданні "Локальна Історія", Ольгу Франко більше цікавила робота вчителькою. Та з цим не склалося, бо вона не знала ні української, ні польської, ні німецької як слід. За 55 років життя у Львові вона так і не вивчила добре українську мову. Тому з чоловіком і дітьми спілкувалася російською. 

"А все-таки не годиться Франковій жінці по-московськи до мене й до кожного народовця писати, – дорікав їй композитор Микола Лисенко. – Це єсть вплив "тлетворной" російської цивілизації, котра рознароджує усе, що є неросійське. Скажете: "Не знаю мови!" Не маєте права не знати, живучи в Галичині". 

Уся ця боротьба з суспільними очікуваннями у підсумку здолала Ольгу Франко. Наслідком було загострення сухот, нервове перенапруження, а згодом і психічний розлад. 

На початку ХХ століття в Ольги Франко почали проявлятися симптоми душевної хвороби. Вона регулярно "діставала напади переслідування й шалу", а відтак навіть до найближчих ставала агресивною. Діти росли в домі, де розуміли, що з мамою не все гаразд. 

Великого удару по здоров’ю Ольги Франко завдала передчасна смерть найстаршого сина Андрія у 1913 році від епілепсії. Тому у 1914 році вона була госпіталізована в "божевільню" на вулиці Кульпарківській. Її брат Іван та сестра Марія теж страждали від психічних розладів. 

А вже у 1916 році помер її чоловік, видатний Іван Франко. Ольга прожила ще 25 років, однак вони були нелегкими. Хоча її здоров’я поступово покращилося, а численні онуки, яким вона залюбки розповідала казки,  тішили жінку, однак Друга світова війна остаточно забрала у неї всі сили. Останнім ударом стала смерть її сина Петра Франка, якого радянці нібито "евакуювали" зі Львова з початком німецько-радянської війни. Врешті 15 липня 1941 року серце Ольги Франко не витримало і вона померла. Похована на Личаківському цвинтарі, на полі № 4, неподалік чоловіка. 

Читайте також: Майже пів століття був директором Нацмузею у Львові: 149 років тому народився Іларіон Свєнціцький

Теги:
Читайте також:
Львів
+11.6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.36
    Купівля 41.36
    Продаж 41.92
  • EUR
    Купівля 47.06
    Продаж 47.76
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
25 квітня
22:04
Огляд
полковник Дмитро Волошин
Дмитро Волошин очолив 8 армійський корпус: що про нього відомо
22:01
Новини Львова
На Донеччині загинув захисник із Львівщини Сергій Бедлінський
21:31
У ДТП на Львівщині загинула 12-річна дитина, троє людей у лікарні
У ДТП на Львівщині загинула 12-річна дитина, троє людей у лікарні
21:06
гроза
Грози та похолодання: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 26 квітня
20:47
У Львові поширили інформацію, нібито з ТЦК викинули чоловіка через епілепсію. Військовослужбовці прокоментували
20:20
Огляд
контрактна служба
Рекрутинг у Львові: всі центри, адреси та що вони пропонують
20:00
Ексклюзив
Генеральний план Львова передбачав забудову земель, які Сокільники намагаються приєднати
19:51
Кожну з 2580 комах помістили у спеціальну колбу: до Польщі з Києва хотіли відправити мурашник у посилці
Кожну з 2580 комах помістили у спеціальну колбу: до Польщі з Києва хотіли відправити мурашник у посилці
19:44
Хибний виклик
Які штрафи передбачені за хибні виклики швидкої та рятувальників
19:31
На Закарпатті затримали чоловіка та жінку, які переправляли військовозобовʼязаних через кордон
На Закарпатті затримали чоловіка та жінку, які переправляли військовозобовʼязаних через кордон
19:18
У річці Тересва на Закарпатті виявили тіло жінки
18:54
Миколаїв на Львівщині тепер має пряме транспортне сполучення зі Стриєм
18:33
Сказав, що за національністю білорус: на Хмельниччині чоловіка засудили на 3 роки через ухилення від призову
18:02
Ексклюзив
"Не треба перетворювати фото на хайп чи трофей": психологиня про публікацію світлин постраждалих під час обстрілів
17:45
Ворог поширив фейк про представників ТЦК, які "налякали" чоловіків біля церкви у Великдень на Прикарпатті
17:22
У Львові зупинку на вул. Чупринки, 1 тимчасово перенесуть: стартує ремонт інклюзивної посадкової платформи
17:21
Ексклюзив
"Служив у Сибіру й добре ставився до людей різних конфесій": отець Василь Іванів про кардинала Миколу Бичка з Тернопільщини
17:09
Львівські школи модернізують освітній процес завдяки підтримці Тайваню
16:47
На Хмельниччині від початку року в 11 людей діагностували кір
16:24
Артистка Чуприненко та гурт "Вільце" випустили пісню-присвяту загиблій захисниці Аллі Пушкарчук
16:00
Пам'яті Ірини Фаріон: у Львові розробили екскурсійний маршрут
15:42
чадний газ
На Буковині чоловік отруївся чадним газом через недбале використання плити
15:12
Львівські хірурги видалили 17-річній львів'янці аденому яєчника завбільшки з гарбуз
14:45
Оновлено
суд, гроші, штраф
Міський голова Ківерців на Волині заробляв на авто для військових
14:36
На Львівщині державі повернули понад 100 га земель, на яких планували будувати станції альтернативної енергетики
14:34
У Львові вшанували пам'ять ліквідаторів Чорнобильської катастрофи
14:15
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця призначила додатковий потяг зі столиці до Трускавця
14:14
Ексклюзив
біоетанольний завод на Тернопільщині
OKKO Group будує на Тернопільщині завод з виробництва біоетанолу
14:00
новини Львівщини
Таксист з Тернополя отримав 5 років тюрми за спробу зґвалтування неповнолітньої пасажирки
13:45
З 28 квітня у Львові розпочнуться гідравлічні випробування. Де не буде гарячої води й на скільки
13:30
На Волині п'яний водій зіткнувся з 16-річним мотоциклістом і втік з місця ДТП
13:15
"Сталеві леви" показали погоню за ворожим дроном, яка закінчилася втратою російської "Молнии-2"
12:35
На Львівщині через пожежу сухої трави згоріло 9 дачних будиночків
12:16
Ратуша
Оглядовий майданчик на Ратуші у Львові знову працює щодня: новий графік і ціни
11:59
Після 10 куль залишився живим, одна потрапила у молитовник, – Герой України Юрій Жуковець
11:29
У Львові правоохоронці затримали чоловіка, який п’яним бився з патрульними
11:00
У Львові обговорять "Ерос, жінку-митця і трохи екзотики"
10:59
ліси
У болотах на Рівненщині знайшли тіло 91-річної жінки, яка зникла минулого року
10:34
"Вовки Да Вінчі" та тероборонівці провели перший цьогорічний вишкіл для юнаків Буковини
10:28
Скільки людей перетнули західний кордон України 24 квітня
Більше новин