Еспресо. Захід
Ексклюзив

Чи почує влада петицію про захист Карпат, яку ігнорували чотири рази: погляди юристів

3 квітня, 2026 п'ятниця
07:20

Петиція про умови сталого розвитку Карпат швидко набрала необхідну кількість голосів. Юристи-екологи пояснили, чи змусить звернення владу відреагувати на забудову високогір’я

Зміст

Петицію ветерана та еколога Андрія Тупікова з вимогою ініціювати законопроєкт про особливі умови сталого розвитку Карпатського регіону Офіс президента зареєстрував з п’ятої спроби. Вже за шість днів звернення набрало необхідні 25 тис. голосів для розгляду.

У тексті петиції йдеться про заборону суцільних рубок лісів і масштабного будівництва з інженерною інфраструктурою на територіях вище 1000 метрів над рівнем моря, а також на інших природних ділянках, що важливі для збереження біорізноманіття. Автор також пропонує створити нові та розширити чинні природоохоронні території в Карпатах.

Подання звернення відбулося на тлі повідомлення Міністерства економіки про позитивний висновок щодо проєкту будівництва ВЕС на полонині Руна у Закарпатській області.

Однак як стверджують екоактивісти міністерство під час оцінки впливу проігнорувало понад 500 офіційних звернень громадян, рішення двох комітетів Верховної Ради та звернення 17 народних депутатів, які прохали уряд не визнавати допустимим будівництво вітряків на полонині.

"Еспресо.Захід" поспілкувалося з юрисконсульткою правозахисної організації "Екологія. Право.Людина" Юлією Францішкевич-Вирстою та адвокаткою Наталією Майстренко, щоб дізнатися який ефект на владу може мати петиція.

Чи з’явиться законопроєкт про захист Карпат

Як повідомила Юлією Францішкевич-Вирста зараз складно сказати однозначно про подальші кроки влади, проте екоактивісти сподіваються на відкриту позицію з боку держави.  

"Йдеться про скасування закону, за який проголосувало чимало депутатів, щодо скасування ОВД (оцінки впливу на довкілля) для будівництва вітряків на високогір'ї Карпат. Головне — не оминати процедуру ОВД", – наголосила Юлія Францішкевич-Вирста.

Однак внесення законопроєкту про особливі умови сталого розвитку Карпатського регіону, як основної вимоги петиції, на думку Юлії Францішкевич-Вирстої очікувати не варто.

"Не думаю, що його ухвалять. Я спілкувалася з представниками Єврокомісії, куди екоспільнота надсилала листи щодо ситуації на Полонині Руні та планів на гори Люта, Гостра і весь Високий Діл. Я наголошувала, що в контексті вступу України до ЄС європейські партнери будуть прискіпливіше стежити за впровадженням та виконанням природоохоронних норм", – повідомила Юлія Францішкевич-Вирста.

Екологічні норми та шлях України до ЄС

Як наголосила  юрисконсультка, оскільки Україна є кандидатом у члени ЄС, обхід будівельних норм та таких процедур, як оцінка впливу на довкілля чи стратегічна екологічна оцінка, є недопустимим.

На думку Наталії Майстренко, реакція на петицію має показати "хто справді є замовником грандіозного "дерибану" найбільш цінної землі українських Карпат". Проте сам факт того, що звернення ігнорували чотири рази вже є невтішним дзвіночком.

Читайте також: Адвокатка Наталія Майстренко заявила, що її хочуть позбавити змоги захищати громаду в справі про зведення ГЕС на Закарпатті

"Це симптом того, що Офіс президента чітко не йде у фарватері екологічного кластеру, який має розглядатися для вступу України в ЄС. Вони не усвідомлюють відповідальності, гальмують процес вступу та розвиток демократії, блокуючи таку форму лобізму, як петиція. Чотири рази не приймати петицію — це дуже тривожно для демократичного суспільства", – прокоментувала Наталія Майстренко.

Плани екоспільноти

Навіть якщо петиція залишиться не розглянутою екоспільнота продовжить боротися зі зловживанням забудовників та ігноруванням ними ОВД.

"Будемо боротися точково проти таких енергетичних проєктів і виходити на європейський рівень", – розповіла Юлія Францішкевич-Вирста.

Як повідомила юрисконсультка важливо довести, що подібні інфраструктурні об'єкти можуть мати значний транскордонний вплив і найдоцільніше — залучати міжнародну спільноту.

Теги:
Читайте також:
Львів
+16.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, понедiлок
20 липня
20:05
погода дощ гроза
Грози та шквалистий вітер: прогноз погоди на Львівщині на 21 липня
19:45
Виконавці теракту біля ТЦК на Хмельниччині, де загинув кур'єр, отримали довічне та 15 років
18:46
В'їзд до Львова через вул. Стрийську перекриють на два дні: як зміниться рух
18:06
хворий на СМА, Назарій Гусаков
Назарію Гусакову повідомили нову підозру: слідство заявляє про легалізацію понад 162 млн грн
17:40
Поверталися з дня народження: у Бродах п'яний водій вчинив ДТП, у якій загинули три неповнолітні дівчини
Троє підлітків загинули у ДТП в Бродах: лікарі розповіли про стан 16-річної дівчини, яка вижила
17:11
Припинення водопостачання
У Львові тариф на воду може зрости до 56,38 грн: у Львівводоканалі назвали причини
16:16
Збірна України U-18 з регбі-7 стала чемпіоном Європи: серед переможниць — львів'янки
15:49
PR
Ранкова б’юті-рутина як спосіб перемкнутися на новий день
П’ять хвилин тиші: як ранкова б’юті-рутина допомагає налаштуватися на робочі завдання
15:31
На Львівщині судитимуть чоловіка за підпільне виробництво алкоголю та цигарок на 1,2 млн грн
14:47
Тернопільська 50-та окрема артилерійська бригада відзначає першу річницю створення
14:15
Письменника з Луцька остаточно засудили до шести років за проросійську пропаганду. Його можуть обміняти
13:18
У Львові хірурги провели надскладну 13-годинну операцію: видалили пухлину, яка проросла у вени
12:53
Після вечірньої зливи у Тернополі підтопило вулиці та будинки: наслідки досі ліквідовують
10:33
Американка стала військовою 101-ї Закарпатської бригади і хоче отримати громадянство України
Американка стала військовою 101-ї Закарпатської бригади і хоче отримати громадянство України
10:01
прощання з Героями
Львівщина 20 липня попрощається зі шістьма захисниками
09:31
блискавка
На Прикарпатті внаслідок удару блискавки постраждала неповнолітня дівчина
09:02
Представник Папи Римського привіз на постійне зберігання до Калуша мощі святого Івана Хрестителя
Представник Папи Римського привіз на постійне зберігання до Калуша мощі святого Івана Хрестителя
08:27
У Львові відкрили Меморіальний простір пам'яті Ірини Фаріон
"Мова, воля, нація": у Львові відкрили Меморіальний простір пам'яті Ірини Фаріон
2026, неділя
19 липня
19:28
Десятикласник із Закарпаття здобув золото на Міжнародній хімічній олімпіаді
18:02
Партнерський матеріал
Від Буковця до Ільців: на Верховинщині прокладуть інтерактивний шлях для відповідальних мандрівників
17:16
У Львові відкрили для проїзду ще одну ділянку вулиці Шевченка після ремонту
16:07
Львівські ветерани вийшли до фіналу престижного міжнародного турніру з петанку у Франції
14:38
"Ми знали цей ліс як свої п'ять пальців": під Шептицьким розшукали двох сусідок, які заблукали в лісі
13:57
НАБУ і САП передали до суду справу львівських суддів, яких обвинувачують у хабарі понад $1 млн
13:30
Огляд
Чому Буковина може здивувати більше, ніж популярні карпатські курорти
13:07
прощання із 12-ма загиблими у російському полоні військовими, Львів
Назавжди 22: у Львівській громаді 19 липня згадують захисника Романа Якубіва
12:32
У центрі Львова розгорнули рекрутинговий простір спецпідрозділу СБУ "Альфа": можна випробувати симулятор FPV-дрона
11:51
У Львові затвердили план реформи шкіл: де припинять набір до 1 та 10 класів
11:29
У Львові відкрили нову ділянку Конюшинної: з'явився ще один виїзд на кільцеву дорогу
Більше новин