Стоять тиждень: як далекобійники переїжджають кордон Краковець – Корчова
Черга з вантажівок на кордоні ще минулого тижня сформувалася у десять кілометрів. Водіям доводиться кілька днів стояти в чистому полі без умов для життя
Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала кордон і поспілкувалася із кермувальниками.
Кордон Краковець – Корчова. До пункту пропуску ще десять кілометрів, а вантажівки вже вишиковуються обабіч дороги. Попереду – не один день перебування в полі, без жодних умов для життя.
Серед водіїв – Михайло Щепітка. Він лише став у чергу і сподівається за три доби перетнути кордон. Розповідає, що все життя працює далекобійником і такі черги на кордоні бачить уперше. Чоловік перевозить піддони. Це товар, який не пропускають поза чергою. Тому доводиться чекати. Втім чоловік уже навчився готуватися до таких поїздок.
"Якби дружина дорогенька не зібрала торбу, то неможливо було б їздити, – каже водій. – Дивіться – навколо нічого: ні води набрати, ні в туалет сходити. А так торбу витягнув з хати – і можна щось з'їсти хоча б. Це рятує. А як доїдемо до заправки, там можна якоїсь водички купити й у туалет нормальний сходити. У таких умовах працюємо".
"П'ять діб у поросі на дорозі в чистому полі – такі зараз наші умови"
Так змушені працювати сотні водіїв. На пункті пропуску зустрічаємося з далекобійниками, які вже пройшли "сім кіл пекла" на своєму шляху. Ці кілька кілометрів вони перетинали тиждень. На фінішній прямій зустрічаю Анатолія Лютого. Він тиждень доїжджав до кордону.
"Умов жодних, усі в машині. Хата – це машина, – бідкається водій. – Це жахливо, хоча вже і звикли. Готуюся до рейсів, з дому хоча б їсти беру. У вантажівці маю холодильник, складаю все туди, та й можемо так доїхати до кордону".
До пункту пропуску під'їхав ще один водій, Михайло Кузьо. Він далекобійник із багаторічним досвідом. Майже все життя працює на вантажівках, але такі умови бачить на кордоні вперше.
"Учора о пів на сьому вечора зайшов у термінал, – розповідає водій. – Простояв майже 20 годин. У терміналі ще можна стояти, бо принаймні є туалет. А на дорозі всюди порох, попробуйте стояти п'ять діб. Звісно, жінка збирає з собою продукти. І дорогою люди возять харчі із сіл. Уже хоча б біотуалети поставили. А то ж нічого не було".
Гірша картина – в пункті пропуску Ягодин – Дорогуськ на Волині. Там вишикувалася черга у більш ніж дві тисячі вантажівок. Петро Бартовський простояв на цьому пункті пропуску добу. Довелося розвернутися і їхати перетинати кордон на Львівщині. Чоловік їде з продукцією, яка швидко псується. Тому кордон вдалося пройти за годину.
Ветеринарні та фітосанітарні перевірки у Польщі суттєво пригальмовують чергу
Такі черги на кордоні з'явилися за місяць після повномасштабного вторгнення, – каже начальник відділення інспекторів прикордонної служби Краковець Серій Веретільник. Усе через те, що увесь експорт тепер завозять у Європу через західні кордони.
"Якщо все добре з документами, то ми витрачаємо на огляд не більше 20-30 хвилин, – наголошує Сергій Веретільник. – Але є ще польська сторона, яка здійснює свої види контролю. Є категорії автомобілів, які, крім прикордонної та митної, потребують додаткової перевірки. А саме санітарної, фітосанітарної та ветеринарної на території Республіки Польща. Це збільшує час очікування транспортних засобів".
Щоб поліпшити роботу пунктів пропуску, прикордонна та митна служби разом напрацювали рішення, щоб пришвидшити перевірку вантажівок з експортом української продукції. Крім того, на пункті пропуску Краковець – Корчова додали смуги пропуску для обслуговування вантажівок.
"Зараз, коли ми пишемо коментар, на польській стороні в очікуванні проходження ветеринарного контролю перебуває 70 автомобілів. Це з більше сотні транспортних засобів, які пройшли український контроль, – каже начальник відділу митного оформлення № 4 Дмитро Грабовий. – Тобто проблеми з боку працівників митниці чи прикордонників з українського боку та польського немає. Є мала кількість інспекторів ветеринарів-екологів, які здійснюють свої заходи в Польщі".
Торік Україна експортувала 150 мільйонів тонн вантажів, і 80% з них переправляли через морські порти. Тому країна не була готова до такої кількості вантажівок на сухопутних кордонах. Так кажуть у Міністерстві інфраструктури України. Тому в міністерстві напрацювали низку пропозицій, які вже скерували польським колегам. Якщо в Польщі пристануть на ці умови, ситуація у пунктах пропуску суттєво зміниться.
Утім, станом на 12 вересня ситуація на кордоні з Польщею не поліпшилась. У черзі на виїзд з України перед Краківцем стоять 600 вантажівок. На польському боці (на в'їзд в Україну) "колєйка" ще більша – 730 фур. За вихідні збільшилась черга на пункту пропуску Рава-Руська – тут чекають на виїзд уже 1150 вантажівок, а черга на в'їзд у Хребенному – 600 вантажівок. Найскладніша ситуація залишається у Ягодині. Тут досі черга з 2600 фур, яка розтягнулась практично до Ковеля.
- 7 вересня повідомляли, що задля вирішення проблеми з чергами Україна та Польща відкриють ще один пункт пропуску на кордоні.
- Сьогодні, 12 вересня, заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм повідомив, що в жовтні в Україні запрацює сервіс електронної черги на кордоні, на першому етапі запустять пілотний проєкт на одному з пунктів пропусків
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе