Сьогодні – Святвечір за юліанським календарем
Святвечір – одне з найурочистіших християнських свят. 6 січня його святкують християни східного обряду, які живуть за Юліанським календарем
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Надвечір'я Різдва Христового або Святвечір – це завершальний день Різдвяного посту, відтак й страви на столі сьогодні мають бути пісними. За традицією, готується 12 пісних страв на честь 12 учнів Христа. Вживати м’ясо, рибу, молочні продукти можна буде вже з початком Різдва – 7 січня.
Попри те, що в різних регіонах України у звичаях святкування є певні відмінності, однак всюди існує обряд, пов’язаний з приготування першої куті. Її називали Багатою, оскільки, крім неї, готували ще одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею й капустою, картопля та узвар.
Традиції на Святвечір
Щойно на небосхилі з'являється перша підвечірня зірка, вся родина сідає за святковий стіл. Першим, як годиться, займає місце господар, а за ним інші члени родини. Також за столом на Святвечір одне місце обов’язково залишається вільним для несподіваного гостя.
Також в цей вечір прийнято поминати покійників і запрошувати їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі. Тому для них звільняли місця на лавах, ліжках, стільчиках, ставили страви і клали ложки. А тоді усією родиною виголошували молитву.
Що не можна робити в Святвечір
Під час вечері не можна багато розмовляти, виходити з-за столу. Хлопцю і дівчині не можна сидіти на кутах столу, аби не залишитися без подружньої пари. Також не можна, взявши ложку в руки, знову класти її на стіл, страви водою не запивають – тільки узваром.
Увечері в переддень Різдва не бажано й працювати.
Народні прикмети та повір'я 6 січня
- Якщо на Святвечір небо рясно всіяне зорями, то в цьому році слід очікувати багатого врожаю.
- У навечір’я Різдва Христового прийнято запалювати в будинку свічки або розтоплювати камін, щоб залучити в будинок благополуччя і удачу.
- До святкової вечері не можна надягати старий одяг темного кольору, інакше рік пройде в сльозах і труднощах.
- У Святвечір необхідно вийти на вулицю і подивитися в небо. Якщо побачити падаючу зірку і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться.
Варто зазначити, що дата святкування Різдва у всіх християн однакова, різниця лише у системі літочислення – західні церкви відзначають Різдво за григоріанським календарем, а східні переважно за юліанським, де 7 січня – це 25 грудня за старим стилем.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе