Сьогодні минає річниця з дня смерті одного з провідних борців за незалежність – Миколи Лебедя
Помер діяч у віці 88 рокі на чужині, у США.
Микола Лебідь (Лебедь) (псевдо "Максим Рубан", "Марко", "Євген Скиба", "Олег", "Ярополк", "Вільний") – засновник і керівник Служби безпеки ОУН, керівник підпільних вишколів для юних українців у Карпатах та один з організатор замаху на міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького.
Страта Броніслава Пєрацького
Народився Микола Лебідь 1910 року в селі Нові Стрілиська на Жидачівщині, в сім'ї кравця. Навчався у Львівській академічній гімназії. У віці 16 років став членом підпільної Української військової організації, згодом – активний діяч ОУН.
У 1930-1932 роках брав активну участь в організації молодіжних груп ОУН на західноукраїнських землях, керівник підпільних вишколів Юнацтва ОУН у Карпатах. У 1932-34 – зв'язковий між Крайовою Екзекутивою ОУН ЗУЗ та Проводом ОУН за кордоном. 1934 року Лебідь підготував замах на міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького – найгучнішої акції ОУН міжвоєнного періоду.
Страту Пєрацького як вирок революційного трибуналу за злочини перед українцями організувала ОУН. Наказ віддав 24-річний крайовий провідник ОУН Бандера, акцією керував його одноліток Лебедь, а виконавцем атентату був доброволець Григорій Мацейко.
Після здійснення замаху Лебідь намагався виїхати до Німеччини, але був заарештований гестапо і виданий Польщі. Справа закінчилася арештом і засудженням багатьох членів ОУН, гучні процеси над якими відбулися у Варшаві (1935) та Львові (1936). Тоді Микола Лебідь отримав смертний вирок, який згодом змінили на довічне ув'язнення.
Служба безпеки ОУН
5 вересня 1939 року під час конвоювання до іншої в'язниці Микола Лебідь утік. Коли молодше покоління підпільників оголосило про незадоволення Андрієм Мельником і створення нового керівного органу ОУН – Революційного проводу, Микола Лебедь приєднався до цієї фракції і став другим заступником Степана Бандери.
У 1940 році створив Службу безпеки ОУН – законспіровану організацію з чіткою розгалуженою структурою. СБ ОУН виконувала функції спецслужби, її функціями були розвідувальна і контррозвідувальна діяльність, захист визвольного руху від проникнення ворожої агентури, а також вона виконувала каральні функції. Згодом Лебідь передав керування Службою безпеки Миколі Арсеничу.
30 червня 1941 у Львові Українські національні збори проголосили Акт відновлення Української держави та створення Українського державного правління. Микола Лебедь увійшов до нього як міністр державної безпеки. Після арешту Бандери 1941 року Лебедя називали фактичним керівником ОУН і, разом із Романом Шухевичем, головним організатором Української Повстанської Армії.
Лебедь – організатор і керівник трьох конференцій ОУНР в Україні, вів переговори з польською Армією Крайовою про спільну боротьбу проти гітлерівців. Згодом став співзасновником Української головної визвольної ради, генеральним секретарем закордонних справ УГВР.
За дорученням президента й генерального секретаря УГВР виїхав на Захід для встановлення контактів з представниками західних союзників.
Життя в еміграції
Микола Лебедь опублікував монографію "УПА" – документальне дослідження про численні факти боротьби ОУН-УПА проти гітлерівської Німеччини та комуністичної агресії СРСР.
1952 року він створив видавниче бюро "Пролог", яке публікувало журнал "Сучасність", передруковувало твори заборонених в Україні авторів, зокрема друковані у "самвидаві" в 1960-1970-х роках.
Був одним з керівників української діаспори, членом правління Українського товариства зарубіжних організацій (Мюнхен), у рамках Торонтського видавничого комітету "Літопис УПА" збирав і документував історію української боротьби проти нацизму і комунізму.
Був учасником семінару в Українському науковому інституті Гарвардського університету з лекцією про ОУН та міжнародну ситуацію у 1930-х. Згодом цей університет прийме архів українського революціонера.
Помер Микола Лебедь 19 липня 1998 року в американському Піттсбурзі, ставши одним із небагатьох керівників ОУН, що дочекалися втілення своєї мрії – здобуття Україною Незалежності.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе