Еспресо. Захід
Ексклюзив

Шансів повернутись живим було мало, – ексбранець Кремля Захтей про 7 років в'язниці

Наталя Стареправо
19 серпня, 2023 субота
11:40

Колишній політв’язень Андрій Захтей у червні повернувся додому. У російській в’язниці він пробув майже 7 років за звинуваченнями у диверсії в Криму

Зміст

Востаннє Андрій бачив свою доньку, коли їй було 7 місяців. Тепер їй – 7 років. Андрія Захтея затримали в Криму в серпні 2016 року. Російські силовики звинуватили чоловіка в диверсійній діяльності. На півострові Андрій мешкав з дружиною та маленькою донечкою, займався приватними перевезеннями. А за версією спецслужб РФ, чоловік перевозив групу диверсантів, яка нібито готувала теракти на півострові.

Андрій Захтей з донькою

Фото: надав Андрій Захтей

Цей жахливий день його дружина не забуде ніколи.

"Я досі пам’ятаю цей звук. Щит такий, здоровезний, обтягнутий шкірою та металом, автоматник, стукають у двері. У мене донечка п'є молоко з пляшечки. Вони притиснули мене до стіни. І цей стук мені досі сниться. Я вже тоді зрозуміла – щось сталося з чоловіком. Він не відповідав на дзвінки, хоча завжди або перетелефонує, або напише повідомлення", – пригадує той день Оксана Захтей.

Жінка побачила чоловіка вже у новинах – побитого та з наляканим поглядом. Тоді він примусово зізнався у нескоєних злочинах. У пари відібрали все майно, а після новин про "чоловіка-зрадника" Оксану почали цькувати і з немовлям на руках прогнали на вулицю.

"Усі речі, які мала в Криму, віддала місцевим українцям. Взяла лише валізу зі своїм та дитячим одягом. Я приїхала до України з десятьма гривнями в кишені. І вже звідси довго боролась за визволення свого чоловіка. Розуміла, що це буде надовго", – розповідає жінка.

Андрія Захтея деякий час утримували у московському СІЗО у Лефортово, а опісля повернули до Криму. Катуваннями його змусили зізнатись у скоєнні злочину. Незаконний "Верховний суд Криму" засудив українця до шести з половиною років колонії суворого режиму. У цій справі затримали і Євгена Панова, який начебто планував вчинити теракт на окупованому півострові. У липні 2018 року його засудили до восьми років. Втім чоловік повернувся додому з російської в’язниці в межах обміну у вересні 2019 року. Андрій Захтей з Євгеном не знайомий і запевняє: до жодної диверсії не причетний.

вікна з гратами

Фото: надав Андрій Захтей

"Під тими катуваннями вони домагалися почути мої зізнання. До останнього тримаєшся, але коли тебе б’ють током декілька днів підряд, то автоматично хочеш жити і вже не звертаєш увагу на те, в чому тебе звинувачують. Я питав: чому ви мене не обміняєте на своїх? Мені відповіли доволі просто: комусь же потрібно за це відсидіти", – каже Андрій.

У в'язниці чоловік знаходив способи зв'язатися з рідними. Андрія не покидали думки: або йому продовжать термін, або його не залишать живим.

"Для мене не було перешкод, щоб дізнатись, як живе моя сім’я, як росте дитина. Неважко було дістати телефон. Та його могли знайти й забрати в будь-який момент. Але останній рік взагалі не зідзвонювались. Я надсилав письмові записки дружині "по-тюремному": їх шифрували, а потім фотографували і надсилали дружині через месенджер. Так само отримував відповіді від дружини", – зізнається чоловік.

Андрій Захтей

Фото: надав Андрій Захтей

У російській в’язниці Андрій не проявляв покори. Чоловіка залякували, катували і поміщали в підвальну камеру, де просидів останні два роки. Найстрашніші моменти експолітв’язень згадує так: "Ніколи не забуду, коли ми пролітали вертольотом над морем і мене хотіли викинути в море. Змушували копати могилу на цвинтарі. Коли стріляють по ногах, ти робиш те, що тобі кажуть. Але я був злісним порушником режиму. Я не одягав їхні роби, говорив лише українською та носив футболку з тризубом. У мене і татуювання таке на руці".

Після відбування терміну Андрій вийшов на волю 10 лютого. Чоловік звернувся до Мінреінтеграції України з проханням видати йому тимчасовий документ для повернення додому. Втім державна міграційна служба не могла підтвердити особи чоловіка. У ростовському центрі тимчасового утримання іноземних громадян його протримали ще до червня.

"У Ростові мені прямо казали: "Ти будеш сидіти до кінця війни, тебе ніхто не випустить". Росіяни сподівалися, що мене не випустять через Латвію і я залишуся в Росії. Їм було б вигідно на когось мене обміняти".

Андрій Захтей

Фото: надав Андрій Захтей

Через відсутність консульських зв’язків України з РФ повернення політв’язня було можливе лише через треті країни. Оксана разом з українським адвокатом Владом Ляшенком звернулися до Латвії, допомагав з поверненням і омбудсмен Дмитро Лубінець. Тож у червні Андрій таки повернувся до рідних.

дружина і донька Андрія Захтея

Фото: надав Андрій Захтей

"Упродовж 7 років це були найважчі мої дні. Коли ми чекали Андрія на кордоні в Раві-Руській, почувалася втомленою і знесиленою. Якби мені сказали це ще рік тому, я була б справді радісною, піднесеною. Боялася, що Андрій просто не доїде, дорога була складною. Під час дороги він виходив на зв’язок. Уже на російсько-латвійському кордоні не відповідав. Пізно ввечері отримала повідомлення від Андрія, що він пройшов російський кордон. Я просто сіла і розплакалася", – згадує Оксана ту важку та очікувану ніч.

Андрій Захтей з сімєю

Фото: надав Андрій Захтей

Андрій уже перебуває зі своєю сім’єю на Батьківщині, і цьому завдячує зусиллям дружини, адвоката, послів та омбудсменів. Захтей дякує також за постійну підтримку голові Золочівської райради, який опікувався рідними Андрія, коли той перебував у російському ув’язненні.

Через тортури та нелюдське утримання в російській в’язниці у чоловіка діагностували хронічні захворювання та проблеми із зубами. Кошти на лікування йому доводиться збирати самотужки.

Допомогти експолітв'язню Андрію Захтею можна коштами на банківські картки:

Банка МоноБанку 5375 4112 0799 5486

https://send.monobank.ua/jar/6bHQ5cXRvD

PayPal [email protected]

Теги:
Читайте також:
Львів
+24.2°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, понедiлок
8 червня
16:00
забруднення
У Львові судитимуть ексзаступника директора ЛКП "Збиранка" через шкоду довкіллю на 2,1 млн грн
15:30
регбі
Жіноча збірна України з регбі-7 виграла перший тур чемпіонату Європи в Хорватії
14:57
Поліцейські розслідують обставини смерті дворічного хлопчика на Львівщині
На Львівщині судитимуть посадовицю, яку підозрюють у службовій недбалості через смерть 2-річної дитини
14:31
Людмила Калабуха
Львівська письменниця Людмила Калабуха  презентувала українську бізнес-літературу на фестивалі в Мілані
14:07
Площа Ринок, 17
"Звичайна робоча ситуація": у ЛОР прокоментували скандал з виселенням Товариства польської культури з будівлі на площі Ринок
13:16
ОК "Захід" заперечило вибух на Рівненському полігоні через помилку інструктора: поранений військовий отримав травми на Сході
11:03
Рятувальник з Хмельниччини став чемпіоном світу з гирьового спорту
Рятувальник з Хмельниччини став чемпіоном світу з гирьового спорту
10:23
"За один протиповітряний бій вдалося знищити 12 повітряних цілей", – офіцер ПК "Захід" про роботу на Skynex
"За один протиповітряний бій вдалося знищити 12 повітряних цілей": офіцер ПК "Захід" про роботу на Skynex
09:34
Оновлено
Прощання з Героями
На Львівщині 8 червня попрощаються зі сімома полеглими військовими
09:04
Бійці 128 бригади показали, як знищують окупантів у бліндажах і лісосмугах
Жодне укриття не рятує: бійці 128-ї бригади показали, як знищують окупантів у бліндажах і лісосмугах
08:33
У християн східного обряду розпочався Петрів піст
У християн східного обряду розпочався Петрів піст: особливості періоду і скільки триватиме
2026, неділя
7 червня
21:53
троянди на все літо
На Львівщині 8 червня очікується хмарна погода з проясненнями, без опадів
21:37
На концерті Ірини Федишин у Галичі чоловік провалився під сцену під час освідчення
20:55
"Кручу педалі, щоб вони жили"
У Львові під час благодійного велопробігу зібрали 2 млн грн для дітей з онкозахворюваннями
19:45
Ексклюзив
сміттєпереробний завод у Львові
Новий підрядник сміттєпереробного заводу у Львові: як влада міста усуває польську компанію від виконання робіт
16:00
меморіальна дошка журналістам Миколі Ротману та Богдану Гарасимчуку
У Тернополі відкрили меморіальну дошку журналістам Миколі Ротману та Богдану Гарасимчуку
15:30
виявили партії літій-іонних акумуляторів на понад 1,2 млн грн
У "Краківці" виявили партії літій-іонних акумуляторів на понад 1,2 млн грн
14:51
Спільна українсько-польська експедиція у Львові
На Львівщині проведуть пошукові дослідження місць поховання жертв трагедії 1944 року
13:39
Інтерв’ю
Андрій куліков Рейнджер
Море відстані між фронтом і тилом. Інтерв'ю з оборонцем Маріуполя Рейнджером про Львів, справу Каганяк і суспільство
12:31
Ексклюзив
У Львові пройшов Прайд: учасники вимагають прав для ЛГБТІК+-військових та відкликання нового Цивільного кодексу
11:07
На Буковині під вагою понад 30 дітей обвалився підвісний міст
На Буковині під вагою понад 30 дітей обвалився підвісний міст: шестеро госпіталізовані
Більше новин