Розкрадання гуманітарки на Львівщині: скільки справ відкрито і чи покарали винних
Під виглядом гуманітарної допомоги до України намагаються ввозити елітні автомобілі, брендовий одяг, спорттовари та ще чимало речей, на яких згодом незаконно заробляють великі гроші. Щоразу такі новини шокують українців. І вже зовсім не вкладається у здоровій голові інформація, коли йдеться про продаж гуманітарної допомоги, призначеної для цивільного населення чи навіть військових. Від початку повномасштабного вторгнення було зафіксовано кілька гучних випадків. Найголовніше питання полягає в тому, чи когось було покарано, чи навпаки – розслідування заходять в глухий кут?
"Еспресо.Захід" пригадає найбільш гучні скандали з розкрадання та продажу гуманітарної допомоги чи навіть військової амуніції, аптечок, яких нині бракує на фронті.
Скандали з гумдопомогою 2022 року
Виявляти факти розкрадання розпочали ще минулого року, на перших місяцях повномасштабного вторгнення. Тоді гуманітарні вантажі до України надходили надзвичайно великими партіями з різних куточків світу, а їхній облік ще не був налагоджений. Звідси й виникали схеми продажу провізії та спорядження.
Один з перших гучних скандалів на Львівщині, був інцидент з розкраданням гуманітарки, начебто експосадовцем Львівської ОВА. У травні, співробітники СБУ затримали президента Міжнародного інвестиційного офісу, колишнього голову Управління інвестиційної політики Львівської облдержадміністрації у 2016-2021 роках Романа Матиса і головного редактора скандального видання Mind.UA Євгена Шпитка. Експосадовця ЛОДА разом із поплічником звинувачували у розкраданні гуманітарної допомоги.
Як тоді повідомляли – військове спорядження та іншу гумдопомогу, що призначалась для потреб армії та військових формувань України, вони продавали за чималі гроші. Під час продажу партії військового спорядження на суму 550 тисяч гривень їх було затримано "на гарячому". Уже за декілька днів Роман Матис вніс 2 млн грн застави й вийшов із СІЗО. Справа до сих пір перебуває в стані розслідування. Водночас суд дозволив Роману Матису покидати межі Львівщини без дозволу правоохоронців через те, що слідство проводиться не належним чином.
До слова, нині Роман Матис, згідно з інформацією на його фейсбук-сторінці, організовує за кордоном міжнародні форуми по логістиці, інфраструктури та досліджує нові інвестиційні можливості.
Місяцем пізніше, у червні минулого року була виявлена ще одна велика партія продукції військового призначення, яку завезли в Україну як гуманітарну допомогу. Організував завезення продукції військового призначення в Україну, під виглядом гуманітарної допомоги, 42-річний керівник одного з рекламних холдингів України, разом зі спільниками.
Фото: поліція Львівської області
"Аби отримати дозвільні документи для безперешкодного перевезення амуніції через кордон, ділки вводили в оману посадовців ЗСУ. Зокрема, брали гарантійні листи від військової частини і ввозили спорядження. А потім замість безкоштовної передачі на потреби ЗСУ продавали його, отримуючи прибуток", – писали у Службі безпеки України.
Тоді було виявили три тисячі бронежилетів на суму близько 25 млн грн, які завезли в Україну як гуманітарну допомогу армії. Амуніцію обіцяли передати на ЗСУ.
Гуманітарка в Убинях і скасування арешту на два склади
Нові гучні скандали з розкраданням гуманітарної допомоги виникли через рік, весною 2023 року. На Львівщині у селі Убині виявили склади, заповнені товарами гуманітарної допомоги невстановленого походження. Йдеться про нежитлові приміщення площею понад 1,5 тис. кв. метрів. Там зокрема були: харчові продукти, дитячі товари, постільна білизна, ковдри, засоби гігієни, побутова хімія, одяг. Загалом близько тисячі піддонів.
"Зараз ми з’ясовуємо як ці товари потрапили на територію України, чому не були розподілені та перевіряємо інформацію про можливий продаж гуманітарної допомоги. Працівники Бюро економічної безпеки описують виявлений товар, класифікують його, встановлюють походження", – розповідали у Територіальному управлінні БЕБ у Львівській області.
Детективи обіцяли встановити коло осіб, задіяних у ввезені та складуванні товарів, адже, як вони самі зазначали, щоб завезти цей вантаж, знадобилося приблизно 60 вантажівок-фур. Тільки консервів знайшли орієнтовно 74 тонни на 20 млн грн.
Фото: БЕБ
Керівник ГО "Нескорені", Олександр Лабецький розповідав, що волонтерам не дали перевірити, чи немає на знайдених складах їхніх вантажів, які не дійшли до них ще від початку повномасштабного вторгнення.
"Ми розуміємо, що в лютому-березні 2022 року волонтери замінили собою всі державні структури. Вони в сірій зоні між двома кордонами все перевозили. Бо, якби ми тоді дотримувалися закону про гуманітарну допомогу, при непрацюючих реєстрах, вона зайшла б до військових десь в червні-липні. А бронежилети, каски, амуніцію треба було вже 28 лютого. Напевно, що за тих півроку хтось з волонтерів допустився помилки. Але я впевнений, що ніхто з волонтерських організацій Львівщини не помилився на 80 фур", – розповідав він.
В розмовах між собою деякі волонтери цікавилися, що є на знайдених складах на Львівщині. В багатьох волонтерів виникло бажання перевірити, чи випадково немає їхніх вантажів там. Але такої змоги їм не надали. Суд спрацював оперативно і оприлюднив два рішення впродовж тижня. Так на початку липня стало відомо, що слідча суддя Личаківського районного суду Львова Світлана Леньо скасувала арешт на два склади в Убинях. Власники – Андрій Слюзар та Любомир Мамчук – подали клопотання про скасування арешту. Вони заявили, що не можуть використовувати своє майно, хоч не є підозрюваними чи обвинуваченими у кримінальному провадженні, в рамках якого і наклали арешт.
"Вилучене майно не відповідає ознакам речових доказів, не використовується стороною обвинувачення під час здійснення досудового розслідування", – заявили вони. Відтак суддя вирішила скасувати арешт, бо він не забезпечує "справедливий баланс між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту інтересів власників".
Волонтери припускають, що на підпільному складі з гуманітарною допомогою під Львовом могла бути навіть військова амуніція. А журналісти знайшли документи, які свідчать, що на підпільний склад з гуманітарною допомогою під Львовом завозили форму, взуття та головні убори для війська. Волонтери вказували, що знають назви кількох організацій, що фігурують у справі, але з жодною з них їм не доводилось співпрацювати під час війни.
Американські аптечки розчинилися в повітрі
Останній гуманітарний скандал виник після оприлюднення інформації про зникнення 10 тисяч аптечок. Журналісти-розслідувачі виявили, що волонтерська допомога зі США, вартість якої понад 1 мільйон доларів, не дійшла до адресата. Серед іншого були укомплектовані аптечки для воїнів. Зараз у цій справі триває слідство, а дороги ведуть у бік владних кабінетів.
У контейнері з гуманітаркою, який волонтери зі США відправили до Львова, було 9700 аптечок IFAK, загальною вартістю 1,1 млн доларів. Волонтери купували і пакували необхідну допомогу у США, тоді оплачували доставку до Львова – це 8-10 тисяч доларів за контейнер. А вже тут, зокрема у Львові, вантаж зустрічали представники "Центру волонтерства та захисту". Вони сортували отримане, роздавали і звітували про передачу. Тим часом представники американського фонду періодично проводили перевірки на місцях.
За словами львівських волонтерів із «Центру волонтерства та захисту», в адміністрації їм усно підтвердили отримання лише невеликої частини гуманітарної допомоги, серед якої аптечок нібито не було. Та пообіцяли надати акти на отриману допомогу. Проте волонтери так і не отримали жодних документів.
Тож, американці вирішили звернулися на митницю, щоб дізнатись, коли саме вантаж перетнув кордон з Україною
За даними розслідування, виглядає на те, що вантаж привезли на пункт пропуску через польсько-український кордон, де його зареєстрували польські митники, а тоді з ним щось трапилося: його розпломбували і невідомим чином частина речей опинилась у Львові на складі обласної адміністрації, а частина, зокрема аптечки, просто зникли.
Минуло кілька днів і на інцидент відреагував голова Львівської ОВА Максим Козицький. Він заявляв, що звернувся до прокуратури та поліції через зникнення тактичних аптечок від американських волонтерів. Каже, що оприлюднена журналістами інформація може свідчити про крадіжку гуманітарки.
"Досі залишається відкритим питання, чи потрапляли аптечки на територію України і, якщо так, то що з ними сталося? Десять тисяч аптечок не могли просто розчинитися безслідно", – зазначив він.
Фото: ЗУАДК надане NGL.media
Поки тривають розслідування. Волонтери побоюються, щоб згодом справи не переписали чи не перекваліфікували. Адже цікавитись деталями зараз не допускають ані юристів, ані громадських активістів.
Волонтер Іван Михайлів переконаний, для того, щоб слідство йшло у правильному руслі, не варто прикриватися воєнним станом.
"Як тільки кажуть таємниця слідства, то це мене найбільше насторожує. Такі справи мають заслуховувати в першу чергу: запрошувати волонтерів, юристів, активних людей. Начальник управління повинен запрошувати громадськість, слідчих, які ведуть справу. Щоб потім її не переписували і не перекваліфіковували. Повірте мені, серед людей є 99%, які хочуть допомогти. І лише один відсоток тої ФСБшної контори, яка на посадах сидить. Вони все "мутять" і складають схеми. А показники роблять на таких от звичайних волонтерах, які не один рік допомагають армії", – сказав волонтер.
Виявлення фактів крадіжки і перепродажу гуманітарної допомоги не є поодинокими. Подібні факти фіксували на Рівненщині, Закарпатті, Буковині. У причетності підозрювали і місцевих чиновників і волонтерів. Однак й досі про покараних нічого не відомо.
- Актуальне
- Важливе