Роман Матис. Ваше життя подорожчає, незважаючи на заяви влади
Наша "мудра і професійна" влада обіцяє кожному з вас, що з газом все окей, ситуація контролюється, населення буде отримувати газ по фіксованій вартості, яка суттєво нижча ринкової. Але хіба ж це означає, що ви не заплатите за цю показну "дешевизну" газу?
Звісно ж ні, заплатите по повній ринковій вартості, бюджет заплатить, який ви наповнили своїми податками. Просто гроші підуть не на освіту, медицину, науку, дороги тощо, а на оплату різниці між написаним у ваших рахунках, і реальною вартістю газу.
І тут я навіть не хочу обговорювати чому так сталося, чому ми програли в міжнародній геополітичній грі Північний потік, чому ми отримавши від російського "Газпрому" 2,918 млрд доларів компенсації на виконання рішення Стокгольмського арбітражу 2018 року не купили на них газу на європейських хабах, коли він коштував навіть 0 доларів за куб і не закачали їх в сховища, а скерували на "Велике будівництво", про це вже говорено - переговорено.
Я б хотів зупинитися на тому, що зараз ми чуємо чергову брехню для тимчасового заговорювання проблеми. Влада кричить, що населення не відчує підвищення вартості газу. Підписує меморандуми з різними асоціаціями місцевого самоврядування і намагається нагнути місцеву владу заплати з місцевих бюджетів за їхні обіцянки дешевого газу.
Але ситуація ж не обмежиться лише опаленням ваших квартир, ціна газу вплине на все, без виключення.
Спробую вам пояснити, що я маю на увазі на прикладі вартості хліба.
Колись українська асоціація пекарів "Укрхлібпром" показала таку, як на картинці, універсальну формулу формування вартості хліба. З неї ми можемо дізнатися, що у кінцевої вартості звичайного пшеничного хліба є такі складові:
- сировина - 38%
- витрати на збут 15%
- накладні витрати 8%
- ПДВ в бюджет 7%
- прибуток 6%
- фонд оплати праці 5%
- націнка магазину 5%
- фінансові витрати 4%
А от витрати на енергоносії складають 11% від вартості буханця хліба в супермаркеті.
Тому якщо умовний білий, пшеничний хліб вартує 15 грн. на полиці магазину, то в його вартості, по старих цінах, газу десь на 1,75 грн. А оскільки ціна газу суттєво зросла і комерційні підприємства купують його по 40 000 грн. за тисячу кубів, то шляхом нескладних обрахунків, ми можемо визначити, що в гривневому еквіваленті, вартість газу потрібна для виготовлення цього буханця збільшиться в 4,2 рази і сягне дуже орієнтовно 7 грн. З цього можемо вирахувати те, що та буханка, яка коштувала 15 грн., виросте в ціні щонайменше на 20% від кінцевої ціни і сягне 20 грн. і більше. І так відбудеться зі всім.
Чудес не буває, з такими "професіоналами" нас незабаром чекають екскурсії в супермаркет, щоб хоча б подивитися, що там продають смачного, а канапки зі шпротами і лимончиком, знову стануть актуальною стравою новорічного столу.
P.S. Вибачте, що заважаю вам тішитися "переможними досягненнями професіоналів у владі".
P.P.S. Всі цифри умовні та лише ілюструють принципи ціноутворення.
Про автора. Роман Матис – громадський діяч, правозахисник.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе