Еспресо. Захід

Роковини масових розстрілів у Бабиному Яру: триває конфлікт довкола трагедії

29 вересня, 2021 середа
08:35

Місце, яке мало стати  осередком дозвілля у Києві, стало місцем смерті для сотні тисяч людей. В Україні і світі відзначають 80-ті роковини масових убивств нацистами євреїв, українців, ромів та інших в урочищі Бабин Яр. З 1941 року по 1943 тут було вбито понад сто тисяч людей. А лише за два дні, 29 та 30 вересня 1941 року, розстріляли майже 34 000 євреїв.

Місце трагедії єврейського народу

План реконструкції Києва 1936-1940 років передбачав створення на території Бабиного Яру парку. А в листопаді 1940 року виконком Київради ухвалив рішення затвердити територію урочища як місце будівництва лижної бази і трампліна. Втіленню планів завадила війна. 19 вересня 1941 року радянські війська вийшли з Києва, до міста увійшли німці.

24 вересня радянські диверсанти організували вибухи будинків на київській Цитаделі та на Хрещатику. Це стало формальним приводом для переслідування євреїв. Зондеркоманда захопила дев'ятьох провідних рабинів міста і наказала їм зробити оголошення: "Після санітарної обробки всі євреї й їхні діти, як елітна нація, будуть переправлені в безпечні місця…"

27-28 вересня на стінах будинків, огорожах і стовпах з'явилися оголошення з текстом українською, російською і німецькою мовами: "Всі євреї міста Києва і його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на ріг Мельникової і Дегтярівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо. Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний".

Натовпи людей, які рухалися з різних районів міста, зливалися в один потік на вулиці Мельникова. У її кінці, біля протитанкового рову, загородженого "їжаками", стояла "застава". Почергово від натовпу відділяли 30-40 осіб і під конвоєм вели "реєструватися". У людей відбирали всі документи та цінності. Потім євреїв примушували роздягатися і через проходи в насипі виводили до краю яру, де сидів кулеметник. 

 За даними історика Віталія Нахмановича, за весь час німецької окупації у Бабиному Яру були розстріляно 90-100 тисяч людей, з них приблизно 65-70 тисяч євреїв.

Кого ще розстрілювали в Бабиному Яру

Перший розстріл відбувся ще 27 вересня 1941 року. Тоді було розстріляно 752 пацієнтів психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка розміщувалась безпосередньо біля Бабиного Яру. Точне місце розстрілу невідоме.

Щодо українських націоналістів, то в 1941-1943 роках у Бабиному Яру розстріляли 621 члена ОУН. Серед них – відома українська поетеса Олена Теліга разом із чоловіком Михайлом.

Другий етап масових розстрілів припадає на кінець зими 1942-го – середину серпня 1943 року.  Тоді здебільшого розстрілювали підпільників і партизан: як комуністів, так і українських націоналістів.

У 1943 році тіла починають спалювати. За один раз спалювали до 2000 тіл.

Відзначення роковин трагедії

Ще в червні керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак наголошував на серйозному масштабі вшанування 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.

"Для нас є дуже важливим, що після 80 років з того часу, як сталася ця жахлива трагедія, ми дійсно почали будувати Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр", перша черга якого буде відкрита вже в цьому році", – наголосив Андрій Єрмак.

Утім український політик, історик та ексдиректор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович вважає, що нинішня влада спекулює на дражливому питанні і підіграє російським інтересам. 

"Тема трагедії Бабиного Яру є надзвичайно важлива для України як держави й українського народу. Головним інструментом меморіалізації цієї теми якраз мали б бути державні інституції. Ще в часи Віктора Ющенка було створено національний заповідник "Бабин Яр". У часи, коли я очолював УІНП, ми спільно з інститутом створили робочу групу, яка напрацювала державну концепцію меморіалізації Бабиного Яру. Я впевнений, що саме цю концепцію, створену українськими експертами, мали би втілювати в життя.

Натомість є паралельний проєкт, який фінансується російськими олігархами. І найбільш прикро, що президент і міністр культури замість того, щоб підтримати державний проєкт, підтримують російський проєкт меморіалізації.  Очевидно, що це робиться не для вшанування жертв Бабиного Яру, а для дискредитації України перед світом", – розповів у коментарі для "Еспресо.Захід" Володимир В’ятрович. 

Причини конфлікту довкола Меморіалу

У березні 2007 року на території Бабиного Яру було створено історико-меморіальний заповідник "Бабин Яр", 2010 року він отримав статус Національного.

Проєктом будівництва Меморіального комплексу пам'яті жертв Бабиного Яру передбачена побудова Меморіального музею пам'яті жертв Бабиного Яру; Алеї праведників; Каплиці розстріляних священнослужителів і киян, Каплиці-музею пам'яті розстріляних учасників опору; лапідарію, відтворення фрагменту яру та спорудження стіни пам'яті та ін.

Однак у вересні 2016 року російські олігархи Фрідман, Хан і Фукс ініціювали створення приватного Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" (МЦГБЯ). Цей проєкт викликав суттєві застереження у представників наукової спільноти та єврейської громади України через неприйнятну антиукраїнську ідеологію меморіалу.

Дисидент, учасник ініціативної групи "Першого грудня", співпрезидент Ваад України Йосиф Зісельс називав МЦГБЯ "троянським конем" російського президента Володимира Путіна, з допомогою якого він збирається нав'язувати світові російський антиукраїнський наратив про українців, що є антисемітами, фашистами та нацистами.

"Ми бачимо російський наратив – "побєдобєсіє", яким марить Путін останні 15 років. Нам "всовують" те, що вже не притаманно українському погляду на історію – "совєцький народ", якого вже 30 років немає. У російському наративі, який можна прочитати на сайті цього проєкту меморіалу Голокосту "Бабин Яр", можна побачити абсурдні для українського погляду речі. Наприклад, що Бабин яр є центром Голокосту взагалі. Не нацистська Німеччина, а саме Бабин Яр і Київ! Цей абсурд нав'язується нам, бо так їм зручно провести до нас у тил гібридну війну і перемогти на фронті пам'яті", – наголошував Зісельс.

Володимир В’ятрович навіть присвятив цій темі окремий розділ у своїй новій книзі "Нотатки з кухні "переписування історії".

"Я вважаю, що ситуація дуже небезпечна. І дуже неправильно, що держава підігрує російським олігархам, зокрема тим які перебувають у підсанкційних списках.

Таким чином цю дражливу тему, яка мала б об'єднувати українців, перетворюють на предмет політичних дискусій і суперечок. Прикро, що так відбувається, але я гадаю, що громадськість має контролювати цю ситуацію і вимагати все-таки від держави, щоб цією темою займалась Українська держава, а не ті, які представляють державу-агресора.

Нам потрібно в черговий раз інформаційно нагадати українцям про те, чим був Бабин Яр і його трагедію. Тому також братиму участь у телемарафоні, доносячи інформацію про те, як найкраще вшановувати жертв Яру", – підсумував В'ятрович. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
21:00
На Франківщині перевернулася швидка
На в'їзді у Калуш перекинулося авто швидкої, є травмовані
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
15:53
цибуля
Чому в Україні деякі фермери роздають цибулю безплатно, а в супермаркетах – імпортна
15:40
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
15:26
гурт "Бетон" на благодійному концерті у Києві
Львівський гурт "Бетон" зібрав на концерті в Києві понад 100 тис. грн на імпланти
15:15
У Львові американські лицеві хірурги оперуватимуть воїнів з травмами обличчя
15:06
"Львіввугілля"
Зі знищенням Трипільської ТЕС Львіввугілля втратило єдиного споживача, –  профспілка
14:59
Українець письмово відмовився від мобілізації через особисті обставини: як його покарали
14:45
Забудовники пообіцяли представити юридичний механізм: як просувається справа "Рубікону" у Львові
14:29
Усеін Бекіров
У Львові відбудеться концерт відомого кримськотатарського піаніста Усеіна Бекірова
14:14
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
14:00
виробництво FPV-дронів у Калуші
У Калуші налагодили виробництво FPV-дронів: перші безпілотники вже проходять випробування
13:45
Біля кордону з Польщею затримали двох волинян, які вплав поверталися в Україну
Біля кордону з Польщею затримали двох волинян, які вплав поверталися в Україну
13:27
У Бучачі на Тернопільщині відкрили Алею слави полеглих Героїв
У Бучачі на Тернопільщині відкрили Алею слави полеглих Героїв
13:12
ФК "Минай"
Ймовірна спроба підкупу гравців "Минаю" перед матчем з "Динамо": УАФ провела службове розслідування
12:58
Командир роти з Прикарпаття за $4 тис. "працевлаштовував" чоловіка до тилової військової частини
Більше новин