Різдвяний штоллен: як приготувати святковий кекс
Саме за місяць до Різдва якраз час братися до приготування ароматного німецького штоллена, адже до початку свята він обов'язково мусить настоятися та увібрати у себе усі неповторні запахи
Про історію та традицію штоллена, а також як його приготувати, розповідає "Еспресо.Захід".
Що таке штоллен
Різдвяний штоллен (знаний у Німеччині як Christstollen) – це дріжджовий хліб, який випікають із сухофруктами, цукатами, горіхами та спеціями. Він може бути також маковим, марципановим чи ж просто мигдалевий. Особливо знаменита ця випічка використанням спецій, як вважається, своїм ароматом вони творять різдвяний настрій та тепло. Ще однією його особливістю є рясна посипка із пудри, яка мала б нагадувати засніжений пейзаж.
Важливо також знати основний секрет цієї здобної й смаковитої випічки. Він полягає у тривалій витримці готового кексу. За цей час здоба просочується усіма ароматами цукатів та сухофруктів, стає густою й трішки вологою.
Фото: Культ хліба
Історія німецького штоллена
Перші згадки про штоллен сягають часів середньовіччя, у ті часи його готували пісним та споживали у час різдвяного посту. Його вважали не надто смачною стравою, адже через піст пекарі не могли використовувати вершкове масло, тому готували хліб на олії. Така справа не дуже подобалась деяким герцогам, і вони написали Папі Римському із проханням дозволити використовувати масло. Тодішній Папа ідеї не підтримав, проте через певний час інший посідач престолу дав дозвіл використовувати масло.
І саме вершкове масло зробило штоллен набагато смачнішим, а згодом сучасної його популярної форми та смаку надали вже й ароматні сухофрукти.
Найвідомішим вважається дрезденський штоллен. Тут цій випічці присвячений цілий фестиваль – так званий Штолленфест. Ця історична традиція припинилася лише у 1918 році з падінням монархії і відновилася у 1994 році. А вперше згадується ще наприкінці XV століття.
Щороку на різдвяному ярмарку в Дрездені пекарі випікають штоллен вагою від 3 до 4 тисяч кілограмів і розрізають його гігантським ножем.
Із кожним роком популярність цього різдвяного хліба зростає, традиція випікання його на свята шириться Європою та навіть Америкою. А тим часом у Швеції та Нідерландах також існують свої різновиди штоллена: деякі різновиди передбачають додавання марципану у тісто, а інші – мають форму кільця.
Фото: dresdnerstollen.com
Рецепт святкового штоллена
Готувати штоллен починають за місяць, або ж хоча б за три тижні до Різдва. Його приготування вимагає виконання багатьох кроків, але це не так вже й складно, коли ви виконуєте їх один за одним та без зайвого поспіху.
Інгредієнти
-
Борошно – 700 грамів
-
Молоко – 200 мл
-
Вершкове масло – 250 грамів
-
Цукор – 75 грамів
-
Дріжджі – 50 грамів
-
Яйця – 2 штуки
-
Мигдаль – 250 грамів
-
Лимонні та апельсинові цукати – 100 грамів
-
Родзинки – 300 грамів
-
Ром – 50 грамів
-
Лимон, сік і цедра – 1 штука
-
Ванільний цукор, кардамон, кориця мелена до смаку
-
Цукрова пудра
-
Вершкове масло для змащування
Фото: daringgourmet.com
Як приготували кекс
Завчасно замочити родзинки, зацукровану цедру цитрусових і мигдаль покласти в середню миску і залити ромом. Перемішати та дати гарно настоятися, можна залишити на ніч.
А зранку можна братися до приготування тіста. У тепле молоко всипте дріжджі та 2 столові ложки цукру і поставте в тепле місце на час від 15 до 30 хвилин, коли з'являться бульбашки – можна продовжувати. Покладіть в одну миску борошно, цукор, що залишився, яйце, жовтки, вершкове масло, ванільний екстракт, лимонну цедру, сіль, кардамон та корицю. Додайте дріжджово-молочну суміш. Ложкою перемішати суміш до однорідної консистенції. Дайте трохи підійти. А тоді продовжуйте вимішувати далі вже вручну.
Вийміть вимішане тісто з миски, злегка збризніть її олією, покладіть кулю тіста назад та нещільно накрийте плівкою. Поставте у тепле місце мінімум на годину, щоб тісто піднялося. Воно має збільшитися майже вдвічі.
Тоді вмішайте тісто, яке вже підійшло, суміш із горіхів, цедри й сухофруктів. Якщо тісто стало занадто вологим, додайте трохи борошна, поки воно не буде відставати від стінок миски. А тоді викладіть на робочу поверхню, присипану злегка борошном.
Розріжте тісто на дві рівні частинки. Притисніть або трохи розкачайте кожну, сформуйте в овал. Застеліть пергаментом деко для випічки, викладіть на нього обидва штоллени на відстані один від одного мінімум 5 см. Поставити у тепле місце, наприклад на плиту над увімкненою духовкою, на 30-40 хвилин, щоб тісто ще раз підійшло.
У розігрітій до 175 градусів духовці випікайте штоллен 40-45 хвилин. Опісля дістаньте їх і ще гарячими змастіть розтопленим вершковим маслом і посипте цукровою пудрою. Тоді дайте їм повністю охолонути. Холодні штоллени ретельно замотайте у фольгу та залиште настоюватись на кілька тижнів у темному й спокійному місці.
Тож, на Різдво маєте фантастично ароматну та смаковиту випічку до столу!
- Актуальне
- Важливе