Рік після виборів у Львові: Садового позбавили безконтрольної влади, але він зберіг ключовий вплив

25 листопада, 2021 четвер
09:00

Завдяки протистоянню у сесійній залі між новообраними депутатами та міським головою, Андрія Садового позбавили "узурпаторських" повноважень, але він все ж зберіг достатній контроль над містом і наразі залишається його головою без помітної альтернативи.

Про виборчі перипетії, віднайдений баланс, старі центри впливу та політичні перспективи амбітного міського голови Львова в коментарях для "Еспресо.Захід" політичні експерти:

Довший час робота відбувалась під впливом виборчої кампанії, але це швидко переросли

Тарас Радь, координатор спостереження за виборами у Львівській області від "ГО ОПОРА". Що далі від виборів, то конструктивнішою є робота ЛМР. Адже останні пів року попереднього скликання і це скликання на початку були дуже складними. Можна спрогнозувати, що наступна виборча кампанія буде ще складнішою і може сильно розколоти громаду міста.

Та хочу наголосити, що після певного періоду "притирання" з депутатським корпусом міський голова почувається доволі впевнено. Він має реальні повноваження, але для цього мусить досягати компромісу. Принцип стримування та противаг загалом корисний для міста і роботи міської ради. Тож можна констатувати, що це скликання є достатньо продуктивним.

Микола Бучин, представник "Комітету виборців України" у Львівській області. У період виборчої кампанії було закладено чимало конфліктних моментів, що могли стати "каменем спотикання" в роботі ради на майбутнє, але, на щастя, так не сталося. На початках роботи ради відбувалися жорсткі протистояння і через повноваження, і через склад виконкому, і через секретаріат ради. Андрій Садовий боровся за своє місце в системі координат після виборів. Це все могло затягнутися надовго і зіпсувати конструктив у роботі ради. Але, на щастя, так не сталося, після всіх змін рада стала кращою і почала плідно працювати. З'явилось більше контролю, більше прозорості, більше балансу повноважень – це однозначно позитивно.

Олександр Антонюк, політичний експерт. Сам Андрій Садовий уже й не дуже хотів іти на ці вибори, але по-перше, не мав розкрученого наступника, натомість отримав сильного конкурента в особі Олега Синютки. А по-друге, не мав плацдарму, куди переміститися замість кабінету мера Львова. Тому як меру, як лідеру європейського міста, йому комфортно тут у Львові.

В сесійній залі відбулося зменшення "узурпації" влади Андрія Садового

Тарас Радь. У попередньому скликанні міський голова мав абсолютну більшість, яка дозволяла йому майже одноосібно реалізовувати свою політику. Коли було потрібно, йому допомагали в цьому фракція "Громадянської позиції" й інші депутати. У поточному скликанні такого вже немає. Більшість має "ЄС", але "Самопоміч" має другу за розміром фракцію і може блокувати низку рішень, зокрема й подолання вето.
 
Звісно, в ЛМР є ситуативна більшість, складена з трьох фракцій: "ЄС", "Варта" та "Свобода". Ці опозиційні фракції мають 2/3 голосів, тому можуть приймати навіть найменш приємні для мера рішення. Ця коаліція не є такою чіткою, як, скажімо, у парламенті, але часом проявляє себе, коли ставить Садовому умови. І це є головна відмінність цього скликання від попереднього, коли в нього була тотальна більшість "Самопомочі" та її сателітів. Це фактор, який має враховувати мер, і він змушений це зробити.

Микола Бучин. На відміну від минулого скликання, де була більшість, контрольована Андрієм Садовим і чимало рішень він міг проводити без жодних консультацій, лише на власний розсуд, зараз такого вже немає.

Однозначно пішла на користь нова модель розмежування влади, коли чимало повноважень, які в попередні роки були сконцентровані в руках виконавчих органів та виконкому зокрема, були збалансовані і почався їх контроль з боку депутатського корпусу.

Адже ми пам'ятаємо як приймався бюджет на цей рік, коли не обійшлося без шантажу з боку Андрія Садового: він обіцяв колапс у разі, якщо депутати нашвидкоруч не проголосують його версію документу. Але такого не сталося. Навпаки, коли спочатку прийняли основні статті, а потім збалансували документ у цілому – це лише покращило життя міста.

Після виборів у місті залишилися ті самі центри впливу, що й раніше

Тарас Радь. Зараз дуже чітко помітно, що рішення приймаються кулуарно, тобто спочатку їх обговорюють у вузькому колі, а вже тоді виносять у сесійну залу. І погоджують не лише по фракціях, а й серед головних груп інтересів. І це супроводжує негативні наслідки, адже зменшується якість дискусії у сесійній залі, бо питання виносяться вже погоджені. Голосують за одне питання взамін за інше.

Адже у місті так склалось, що в усіх фракцій немає ідеологічних розбіжностей. Вони всі працюють на одному електоральному полі і їхні програми дуже схожі. Тому всі протистояння у сесійній залі не стільки ідеологічні, скільки корпоративні, тобто підпорядковані групам впливу. Боротьба за їхні інтереси породжує певне протистояння, яке вже потім накладається на міжфракційні відносини.

Цікаво, що багато депутатів цього скликання прийшли ті ж, що й у минулих. Відтак, вони добре знайомі і з міським головою, і між собою. Перед виборами вони відкрито виклали карти на стіл і після цього сіли за стіл переговорів і почали домовлятися. Такий стан справ, безумовно, не подобається меру, бо він хотів би і надалі одноосібно керувати містом і приймати рішення.

Олександр Антонюк. Хочу наголосити на тому, що й у політичному, й у бюджетному протистоянні у ЛМР, як і в будь-якій раді в Україні, велике значення мала не лише партійна приналежність, але й сфери впливу з боку ключових осіб.

На мою думку, в ЛМР мало що змінилось за цієї каденції. Андрій Садовий працює "по накатаній системі", ключові особи також залишились тими ж, єдине, що в нього зараз більше викликів. Вони стосуються як політики, тобто наявність опозиційної коаліції у міській раді, так і економіки – мінімальний бюджет, пандемія, а тепер ще й енергетична криза.

Депутати перестали бути сліпими виконавцями волі мера …

Микола Бучин. Депутати стали значно більш активними. Не сліпими виконавцями рішень виконавчих органів, а й самі чимало пропонують. Зокрема йдеться і про депутатські запити. Обранці намагаються ними виявити певні речі, вплинути на хід їх виконання, поправити ситуацію. За минулий рік їх було всього 120, а за цей вже більше 260. І це також позитивно впливає на певний баланс сил у ЛМР. І ще цікаво, депутати добились майже повного виконання всіх запитів та протокольних доручень з боку виконавчих органів, тобто очевидно, що цей метод дієвий.

Аналізуючи роботу депутатів, треба наголосити, що вони належним чином проводили комунікацію з виборцями. Тобто зустрічі відбувались регулярно, приймальні працювали – навіть в умовах пандемії. Це також позитивний момент.

… і почали тиснути на больові точки Андрія Садового

Тарас Радь. Основна форма впливу мера на депутатів і навпаки – це бюджетні питання. І це добре. Адже минулого скликання Садовий самовільно контролював ці питання, а тепер і більшість у раді, і в бюджетному комітеті – підконтрольні депутатам і він мусить зважати на них та зважувати інтереси.

Фактично бюджетні питання і стали найболючішим для мера. Також довелося йти на компроміси щодо структури міської влади. Міський голова сформував вертикаль під себе при минулих скликаннях, а тут довелося змінювати її.

Болючим для мера є питання дозволу на запозичення для ЛКП. Міські підприємства не можуть обійтися без них, і депутати використовують це для впливу на Садового. Ще однією больовою точкою є питання залучення лізингових коштів, які активно використовувалися раніше, цього року фактично цей механізм залишили тільки для медичних закупівель.

Олександр Антонюк. У цьому скликанні Садовому довелося йти на компроміси і політичні уступки в ЛМР. Це і в розподілі повноважень, і у впливі виконкому, і в структурі влади у місті та сесійній залі. Але, слід відзначити, він зберіг контроль над містом у своїх руках.

Також додам, що це не найскладніше для нього скликання у міській раді. Звісно ж, найкомфортніше йому було за минулої каденції, але, згадаймо, як важко йому довелось працювати, коли він не мав своєї фракції і голосу з трибуни, коли доводилось домовлятись чи не особисто з кожним депутатом. Зараз такого немає, адже розклад сил у цій раді зрозумілий для нього і сфери впливу фактично не змінились – йому довелось лише піти на певний перерозподіл впливу, і далі почалась конструктивна робота.

Наголошу на тому, що поки альтернативи у Львові Андрію Садовому немає, хіба б певні конкуренти зробили суттєві висновки з попередньої кампанії – та це мало реально. Скажу таку суб'єктивну думку: якби Садовий зараз не очолив Львів, то це точно не було б позитивно для міста. Це дає певний баланс у міській владі, взаємний контроль, який іде на користь громаді.

Андрій Садовий засидівся у місцевій політиці, але поки що не знаходить для себе місця в центральній

Микола Бучин. Щодо постаті Андрія Садового поза контекстом ЛМР, то він зараз зайняв вичікувальну позицію. Він, як досвідчений політик навіть у загальноукраїнському масштабі, розуміє, що відбувається падіння рейтингів влади і треба вичекати, як зміниться ситуація. Хоча він і не такий агресивний стосовно центральної влади, як був за попереднього президента. Звісно, він тоді мав інші політичні амбіції, але й зараз вони є. І він точно чекає, як зміниться співвідношення сил, і міркує, куди б йому рухатись. Коли вже стане зрозуміло, як усе розгорнеться, тоді ми точно побачимо його з заявами та коментарями.

Олександр Антонюк. Та ми бачимо, що Садовий готує потрохи для себе плацдарм. Тут і посада у Раді місцевих громад, яка лише підтверджує тезу про те, що в нього були контакти з Офісом президента і до виборів і у них налагоджена нормальна співпраця. Наразі у нього є розуміння, що йому не вдасться повторити успіх "Самопомочі" і завести цю політичну силу в парламент, але амбіції знову ростуть.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
монахиня
Автор Зоряна Круль
28 листопада, 2021 неділя
"У монастир я прийшла у 18 років і жодного разу не пошкодувала про своє рішення"
святкування блогерів
29 листопада, 2021 понедiлок
"Голодна туса" в день скорботи у Львові. У соцмережах оголошують бойкот блогерам-організаторам
відключення світла
30 листопада, 2021 вiвторок
У Брюховичах вимкнуть світло на декількох вулицях. Перелік
Львів
+0
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.09
  Купівля 27.09
  Продаж 27.37
 • EUR
  Купівля 30.58
  Продаж 31.04
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
1 грудня
08:37
Рух Аргентина
Львівський "Рух" підписав угоду з футбольним грандом з Аргентини
08:17
відключенняя світла
У Львові та Винниках декілька вулиць будуть без світла. Перелік
08:00
сніг у Львові
Погода на Львівщині 1 грудня: синоптики прогнозують сніг  
2021, вiвторок
30 листопада
21:20
акценти
Психіатрична експертиза для Стахіва, вибачення головного в "голодній тусі" та підпал салону краси – акценти від "Еспресо.Захід"
21:05
Квітка Цісик
Депутат ініціював проведення концерту в честь Квітки Цісик
20:50
За вбивство співмешканця на Закарпатті жінку взяли під варту без застави
20:37
Віктор Чукарін
У Львові хочуть створити мурал на честь Віктора Чукаріна
20:25
У Львові пограбували і підпалили салон краси
20:00
діти з вадами слуху
У Львові затвердили програму, яка має допомогти в реабілітації хворих дітей
19:39
підсумки
"Підсумки з Анною Валевською" на "Еспресо": справа Бутусова і переворот за тисячу гривень
19:23
акція протесту
"Захисти Україну – зупини переворот": українців кличуть висловити протест діям Зеленського
19:16
Оновлено
Остап Стахів суд
Антивакцинатора Стахіва відправили на психіатричну експертизу
19:08
ковзанка площа Ринок
У центрі Львова монтують ковзанку. Фото
18:50
фототовариство
У Львові відновили славне товариство фотоаматорів
18:35
літак
Авіакомпанії отримали дозволи на десять рейсів зі Львова та один із Чернівців
18:25
щедрий вівторок-іграшки
Наповнили відділення іграшками: "коробку хоробрості" зібрали для малечі у львівській лікарні
18:10
пожежа-Солонка
У Солонці біля Львова горить складське приміщення
17:58
зарплата
В Україні зросте мінімальна зарплата. Кому це не вигідно
17:45
нейроконкурс
Студент Прикарпатського медуніверситету увійшов до п’ятірки найкращих на Всесвітньому конкурсі з нейронаук
17:32
Заліско-блогер
"Затупив". Блогер, який влаштував "голодну тусу" в день скорботи, відреагував на обурення українців
17:26
ведмедики
Ведмеді готуються до зимового сну: притулок "Домажир" закриває туристичний сезон
17:08
кордон-Волинь
На Волині тривають масштабні навчання біля кордону з Білоруссю
17:05
Підозра на інфаркт: до Львова гелікоптером доправили пацієнта, який потребував невідкладної допомоги
16:57
Україна-НАТО
Наказав скласти зброю та не чинити опір під час окупації Криму: в Україні заочно судитимуть екскомандувача ВМС Березовського
16:51
Ткаля з Полісся
Ткаля з Полісся отримала всеукраїнську премію
16:36
вакцинація дітей
Стало відомо, скількох дітей та підлітків на Львівщині вже вакцинували від COVID-19
16:31
Верховна Рада
Рада ухвалила законопроєкт про Службу військового капеланства
16:28
Інфографіка
Євросолідарність
"Європейська Солідарність" вийшла на перше місце, її підтримка росте  – опитування КМІС
16:23
львівське сміття
Депутати погодили новий кредит для вирішення проблем зі сміттям у Львові
16:12
Назарій Яремчук
Ювілей Назарія Яремчука відзначать на державному рівні. Перелік заходів
15:59
гроші
Львівські лікарні візьмуть у кредит понад 60 млн грн. Куди підуть гроші
15:54
Оновлено
моцарт
Пам'ятник Моцарту у Львові не демонтують
15:42
Столітній будинок, зведений для страхового товариства "Дністер" на перехресті вулиць Руська-Підвальна. 
У Львові реставрували унікальний зразок гуцульської сецесії. Фото
15:28
Руслан Демченко
Демченко одержав статус УБД лише за 3 дні перебування на Донбасі, – депутатка "Голосу"
15:12
Яремчук
Назарію Яремчуку сьогодні 70 років
15:00
борщ
Депутати пропонують встановити День українського борщу
14:47
тести на ВІЛ
Жителів Львівщини закликають пройти безкоштовне тестування на ВІЛ-інфекцію
14:30
Олександр Юрченко
Суд виправдав нардепа Юрченка, який скоїв ДТП у центрі Львова
14:16
акція проти смертної кари
Львів та Франківськ долучаться до міжнародної акції проти смертної кари
13:59
Пробірки з кров'ю та шприци: на Львівщині виявили звалище медвідходів із COVID-лікарень
Більше новин