Еспресо. Захід

Ресурси та гроші "плану Маршалла" не можна давати в руки українським чиновникам,– тревел-блогер про відновлення країни після війни

Тетяна Яворська
16 травня, 2022 понедiлок
18:14

Восени Орест Зуб відмовився працювати на державному телеканалі "Дом", бо назвав неприйнятним для себе створювати контент російською мовою, а не державною. Тепер тревел-блогер, який відвідав понад 100 країн світу, спрямовує всю свою роботу на те, щоб розповісти світові про події в Україні. Зараз він їздить звільненими від окупантів територіями й показує іноземцям, що робить "русскій мір" на його батьківщині

Зміст

Про свою просвітницьку діяльність, допомогу дітям Донеччини й Луганщини та досвід країн, що пережили війну, в яких побував, блогер розповів для "Еспресо.Захід".

Орест Зуб пригадує, як колись дав обіцянку у важкий час точно допомагати Україні в спротиві, бо в 2014 році Революцію гідності та початок війни на Донбасі пропустив.

"Ті події застали мене в Мексиці і я спостерігав за ними онлайн. Це дуже гнітюче. Тому цього разу знав, що буду в Україні і задію всі свої ресурси. Якраз перед російським вторгненням я був у Карабаху. Повернувся до України спеціально з Баку 19 лютого, окрім мене, на рейс до України ніхто не сів", - розповідає він.

Іноземний досвід повоєнних країн

Орест Зуб пригадує, як у перші тижні війни вирішили з командою застосувати всю свою компетенцію, аби працювати в інформаційному просторі з англомовним середовищем.

"Волонтерство не є моїм основним пріоритетом, я – мандрівник, блогер. Тому зараз хочу показати максимальній кількості людей, які події відбуваються у моїй країні. Я розумів, що війна почнеться, питання було лише в тому – коли. За тиждень до вторгнення Росії був у Карабаху, бачив руйнації і речі, до яких призводить війна. Ясна річ, бути в Карабаху і бачити наслідки війни там, а бути в Україні і бачити це на своїй батьківщині – зовсім різні почуття. Ще раніше я бував у Палестині, Косово, Кашмірі (північна Індія, конфліктна зона з Пакистаном). У Західній Африці був, власне, під час бойових дій – у Малі", – розповідає Орест.

Блогер каже, що в повоєнних країнах завжди звертав увагу на чисельну присутність міжнародних організацій. Вражали і мільйони біженців, і знищена економіка. А таких місць, де б війна закінчилась миттєво і без наслідків, практично не існує.

"Ті, хто в правильний момент перелаштував підприємство під військові потреби, – збагатився, і це також нормально. Не зникає категорія людей, які наживаються на війнах. Але що хочу зауважити – присутність міжнародних організацій дуже сприяє розвитку у повоєнних країнах. Вони штучно підтримують місцеву економіку, оскільки сама вона не здатна функціонувати" – додає Орест Зуб. 

Він наводить приклад Косово, де зауважив дуже великий стрибок у плані інфраструктури. Якщо все було знищене, то міжнародні організації сприяли відбудові доріг. Адже розуміли, що так легше буде ввозити гуманітарні товари, інтегрувати економіку з Європейським Союзом. Це позитивний побічний ефект. Сподівається, що й в Україні мали б теж швидко інтегруватися у європейську економіку.

"Дуже цікавий ще приклад у Руанді. Геноцид 1994 року дещо перегукується з Україною в плані інституцій. Коли туди увійшли міжнародні організації і миротворці, щоб зупинити це кровопролиття, почали під власною супервізією будувати державні інституції фактично з нуля. Зараз, 20 років по тому, Руанда є однією з найбільш розвинутих країн африканського континенту. Там дуже гарні і впорядковані вулиці, авто залишають на парковках, не користуються поліетиленовим пакетами, а лише паперовими. Тобто країна виділяється на фоні інших держав", – розповідає Орест Зуб.

На його думку, такий досвід варто буде почерпнути й Україні – всю відбудову здійснювати разом з міжнародною спільнотою.

"Коли зараз говорять про розбудову, про "план Маршалла" для України, то, на моє переконання, не треба давати ресурси і гроші чиновникам, а слід робити все в присутності міжнародного представника. Нехай він відповідає за ресурси і за те, куди повинні йти кошти – чи це відбудова заводу, чи реставрація площі. Це нам дасть шанс з нуля правильно побудувати інституції".

Якщо працювати такими методами, вважає Зуб, то не треба буде придумувати щось нове – в Європі "всі велосипеди вже вигадали".

"В нас усе настільки прогнило в цих системах, що досягло етапу, коли не можна взяти і покращити. Краще будувати з нуля. Те, що ми бачимо зараз, дасть можливість правильно побудувати вертикаль державності і нарешті ми зможемо приєднатись в нормальне західне суспільство", – додає він.

Допомога і реакція світу

Матеріали команди Зуба для багатьох людей за кордоном є подекуди єдиним джерелом інформації. Блогер каже, що відчуває потужну підтримку України в світі. Але з часом інформаційний ажіотаж довкола подій в Україні може стихнути, а це мотивує Ореста до подальшої роботи, щоб розповідати світові про наші проблеми.

"Бачимо, що ресурси у волонтерів вичерпуються і їм доводиться по другому, а то й третьому колу звернутися по допомогу. Я пішов іншим шляхом і роблю акцент на будуванні міцного фундаменту – залученні каналів, які дають мені постійний доступ до все нової й нової аудиторії. Бо розумію, що це дає більші можливості для отримання допомоги, про нас дізнаються потенційні донори, які допомагають у волонтерстві. Моя спеціалізація – це медіа, за рахунок цього можу достукатися до тисяч людей і розповісти історії тих, хто такого голосу не має", – пояснює він.

Завдяки такій просвітницькій роботі Орестові вдалося залучити іноземну компанію, яка захотіла допомогти українським дітям з сиротинців. 

"На одній з іноземних платформ  Nomadbas спілкувався з кількома організаціями, які хотіли допомогти постраждалим українським дітям.  Зупинився для допомоги сиротинцям зі Львівщини. Усього за день зібрали понад 5000 доларів. Ці кошти підуть на підтримку дитячого будинку у місті Великий Любінь біля Львова, який приймає дітей-переселенців зі Сходу України. Зараз там понад 60 діток, 40 з яких привезли з Донбасу. Спочатку ми купимо фургон для їх перевезення. Тоді треба встановити хоча б базовий дитячий майданчик. І врешті-решт будемо сприяти покращенню умов у дитячому будинку", – підсумував Орест Зуб.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин