Еспресо. Захід
Ексклюзив

Реальне посилення армії чи черговий "мільярд дерев" Зеленського? − розслідування Еспресо

5 лютого, 2022 субота
21:30

Напередодні до Києва прибула восьма партія вантажу зі США. З 22 січня США надали Україні 650 тонн озброєння. Проте лише цього ж тижня, після тривалих вимог опозиції нарешті виділити більше грошей армії − Володимир Зеленський зробив це пафосно, під телекамери, на трибуні парламенту, але експерти критикують останні ініціативи президента і називають їх дистильованим популізмом.

Зміст

Про це йдеться в спеціальному сюжеті програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на телеканалі Espreso.tv, - передає "Еспресо.Захід".
 

Лютий 2022 року − місяць найбільшої військової напруги й ризику вторгнення по всьому периметру українських кордонів, за винятком західного. Зі сходу, півночі й півдня − ворог скрізь біля нашої брами. Навколо України − вороже напівкільце. Росія ; шантажує ультиматумами та нарощує угрупування живої сили. Брязкає новітньою зброєю та димить двигунами техніки. Гуркотить військовими ешелонами, лякає понад 120-ти тисячною армадою. Водночас бронетехніку везуть суходолом з Сибіру і Далекого Сходу. Кораблі пливуть морем з Балтійського і Північного морів. Літаки перекидають повітрям на аеродроми у європейській частині Росії. Це найбільше зосередження їхньої армії за останні тридцять років: Путін відкрито погрожує війною. 
   
Українська влада вже традиційно заспокоює: тільки без паніки, воюємо вже восьмий рік, все бачимо, готуємося, Захід нам допомагає, ворог близько і його багато, але не настільки, щоб нападати й захоплювати. Мовляв, росіяни умисно завищують ставки й лякають війною, щоб виторгувати більше на перемовинах із Заходом.

Зимова Олімпіада у Пекіні справді дає шанс на бодай відтермінування великої війни. Проте історія знає приклади, коли її починали не зважаючи на давньогрецьку олімпійську традицію миролюбства. З цієї точки зору критичний період − остання декада лютого − початок березня. Згадаємо, що у 2014-му саме 20 лютого одразу після завершення Зимової Олімпіади у Сочі у день масових розстрілів на київському майдані під час Революції Гідності, Росія почала агресію і навіть викарбувала цю дату на медалі "За возвращение Крима". 

На відміну від 2014-го Україна нині набагато сильніша, а західні партнери за січень 2022-го року безпрецедентно озброїли нас так, як ніколи до цього за всі вісім років опору гібридній російській навалі. Американські протитанкові комплекси "Джавелін", які вражають танки згори у найменш захищену башту, вже давно опановані українською армією. Вона у найтяжчі часи війни могла про них тільки мріяти. Це − тренування на Азовському узбережжі у зоні ООС. Танкові мішені горять, мов сірники, від ракет "Джавелін". 

А це вже наші військові інструктори на Яворівському полігоні на Львівщині опанували нові одноразові американські М-141 BDM Bunker Defeat Munition у перекладі з англійської "боєприпас для ураження бункерів". Іншими словами,  протибункерний гранатомет. Його реактивний снаряд калібром 83 мм вилітає зі швидкістю 220 метрів у секунду і за фугасним бронебійним принципом із понад кілограмом пластикової вибухівки у боєголовці руйнує вщент польові укріплення, стіни споруд, бронетехніку і захищену ними живу силу ворога на ефективній дистанції у 250, а максимальній - 1000 метрів.





Загалом картина і вже переданих у 2022 році, і тільки анонсованих на майбутнє збройних постачань від союзників великим повітряним мостом в Україну наступна. Від США − до тисячі протитанкових ракетних комплексів FGM-148   Javelin і декілька тисячі ракет до них; дві сотні одноразових протибункерних гранатометів М-141 BDM; сотні тон боєприпасів різного калібру. Велика Британія: − понад дві тисячі одноразових протитанкових гранатометів NLAW. Чехія − оголошено про майбутнє постачання до чотирьох тисяч дефіцитних для ЗСУ артилерійських снарядів калібру 152 мм. Литва, Латвія, Естонія − оголошено про майбутнє постачання американських ПТРК FGM-148 Javelin;

ПЗРК Stinger. Польща − оголошено про майбутнє постачання польських ПЗРК "Piorun" і боєприпасів.







Окрім цього ще раніше Україна закупила у Туреччини безпілотні ударні комплекси "Байрактар" і нарощуватиме співпрацю заради їхнього спільного виробництва.

Показово, що і протитанкові "Джавеліни" та "Енлоу", і протибункерні "Бідіем", і, якщо їх отримаємо, протиповітряні "Стінгери" − це хоч і летальна зброя, але оборонного характеру. Використовується вона індивідуально бійцями-піхотинцями на полі бою. Розрахунок на те, що навіть невеликі армійські підрозділи з декількох рішучих солдатів в обороні будуть здатні нанести болюче вогневе ураження бронетехніці та авіації потужніших ворожих сил. Тобто головне у разі вторгнення − якісний мобілізаційний ресурс країни. А це означає наявність і готовність мотивованих та навчених солдатів не боятися, а бити сильнішого агресора завжди й скрізь на своїй землі, щоб вона буквально горіла в окупанта під ногами. Робити саме це тренуються й ось ці хлопці та дівчата. Між іншим, українськими вогнеметами РПВ -16.  



Окрім піхотинців постійно тренуються також і Боги війни артилеристи. Це польові навчання у зоні Операції Об’єднаних Сил реактивних систем залпового вогню "Ураган": підйом за тривогою, шикування у похідну колону, марш, розгортання батареї у бойовий порядок, наведення на ціль. 

Щоправда, у зоні ООС у районах відведення важкої техніки неподалік від лінії розмежування така потужна і далекобійна реактивна артилерія як «Урагани» вогню не відкриває навіть на навчаннях. Не можна дати противнику шанс використати його для провокації як казус беллі − привід до війни.

А ось ця батарея реактивних систем залпового вогню "Град" тренується в іншому районі, трохи далі від лінії розмежування із ворогом, на морському узбережжі і тому тут все вже по справжньому − зі стрільбою.



На цих стрільбах вони вчилися влучати по надводній цілі − ворожому десантному кораблю у морі. На відміну від суходолу, де як показують вісім років війни, Україна здатна стримувати ворога і перемагати, найслабша наша армія − на воді. І на мілководному Азові, і на глибшому Чорному морі противник тотально домінує: потужний російський флот із ракетними крейсерами, есмінцями, фрегатами, субмаринами й десантними кораблями проти невеликих українських військово-морських сил головно із катерами різних типів. Але вони так само як Сухопутні війська постійно тренуються. Ці зимові маневри пройшли наприкінці січня у північно-західній частині Чорного моря.  

"Умови були доволі несприятливими, але для нас це не є новиною, зазвичай ми виконуємо завдання у будь-яких умовах і рідко буває, що вони сприятливі. Патрульному катеру "Старобільск" було поставлено завдання виконати практичні артилерійські стрільби в нічний час", − зазначив Павло Гладченко, командир патрульного катера "Старобільськ" ВМС України.

Військове судно "Старобільськ" − це колишній американський патрульний катер класу Айленд переданий Україні три роки тому. А його капітан Павло Гладченко − це один з колишніх юних курсантів, які у березні 2014 року у Севастополі сміливо заспівали гімн України, коли російські окупанти підіймали російський прапор в академії Нахімова, де він тоді вчився.   

"Наразі екіпаж є повністю підготовлений до будь-яких завдань будь то стрільби, розвідка, пошуково-рятувальні заходи, це все завдяки постійному знаходженню у морі, постійній морській практиці", - зазначив Павло Гладченко, командир патрульного катера "Старобільськ" ВМС України.

Так само у морозну погоду під холодним вітром екіпаж іншого патрульного катера ВМС Украни "Прилуки" тренувався у Чорному морі охороняти морські райони, маневрувати у складі групи кораблів, стріляти вдень по надводних цілях з основного калібру шестиствольної  артустановки АК-630.

Проте терміново, тут і зараз, коли ворог біля брами, треба змінити держбюджет і виділити армії додаткові асигнування − саме цього під час відкриття сьомої сесії парламенту активно вимагала опозиція.

"Зарплату треба підняти прямо зараз, ми вважаємо, є можливість до 20, до 50 тис. їх підняти коштом законопроєктів, які ми вже подали, через перерозподіл бюджету, 50 млрд з великого крадівництва терміново перекинути на ЗСУ, і в цьому законопроєкті ми вказали конкретне джерело фінансування ЗСУ", − зазначила Ірина Геращенко, народна депутатка України, фракція "Європейська Солідарність".

Владна більшість, звісно, не погодилася віддати такий козир у руки опозиції й вже звично заховала голову у пісок, відклавши всі голосування на потім під приводом буцім-то карантину. Відтак закономірно влада потрапила під критику: як це так − велика війна на порозі, про це з кожної праски волають західні партнери й медіа, НАТО перекидає у східну Європу додаткові сили, а нашому війську не виділяють додаткових грошей? Натомість Верховний Головнокомандувач Президент Зеленський у зверненні до парламенту оголосив про велику військову реформу: підписав показово, прямо на трибуні Ради, Указ № 36 від 1 лютого "Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби у Збройних Силах України та поступового переходу до засад професійної армії".  

Тим часом Володимир Зеленський зазначив: "Цим указом передбачено: збільшення грошового забезпечення усіх до рівня не менше 3-х мінімальних заробітних плат, перехід України до засад професійної армії, збільшення термінів дії контрактів, розробка концепції житлового забезпечення військовослужбовців, ветеранів, членів їх сімей, система кар’єрного росту офіцерів, а також збільшення протягом наступних трьох років чисельності ЗСУ на 100 тисяч осіб професійної армії − створення додаткових 20 бригад ЗСУ".

Важливо розуміти, що все це не прямо зараз, коли вторгнення найімовірніше і терміново потрібні бодай якійсь гроші на підвищення зарплат військовим, а десь у майбутньому, за три-чотири роки, коли уряд напише під все це законопроєкти, їх проголосують у Раді. І головне − коли знайдуть під все це колосальні фінансові ресурси. Цифри ще ніхто не рахував, але параметри обраховуватимуться додатковими десятками мільярдів гривень. Хіба що держава швидко за три роки розбагатіє десь так удесятеро. 

"Ідея цього указу полягає у тому, що протягом 4 років у спокійному, плановому режимі ми маємо перейти до формування професійної армії української, професійних збройних сил. Це дасть нам можливість в результаті відмовитися від строкового призову, відмовитися від короткострокових контрактів, а зробити службу у ЗСУ як професію цікавою і ЗСУ відповідно стануть одним з кращих роботодавців в Україні", − сказав Міністр оборони України Олексій Резніков. 

І якщо відмова від загального військового призову з 2024 року і заміна його кількамісячними курсами молодого бійця для юнаків виглядає для населення привабливо, пам`ятаймо: раніше щонайменше тричі й президенти Янукович та Ющенко, і навіть прем`єр Тимошенко гучно і настільки ж безрезультатно проголошувати кінець загальновійськового призову молодих людей в армію. Причина очевидна − гроші, точніше їхня відсутність у держави. Професійна контрактна армія, тим паче у країні, що воює із таким ворожим сусідом як Росія − це мегадороге задоволення. А якщо проголошено ще й зростання нинішньої чисельності 260 тисячного війська на 100 тисяч шляхом формування нових 20 професійних бойових бригад, то це виглядає як банальна військова гігантоманія без жодної опори на реальність.   

"Нам потрібна армія, яка міряється не кількістю, а ефективністю, тобто спроможність армії мінімізувати зовнішні загрози, і ми розуміємо те, що умовно кажучи, яка б велика армія не була, вона все одно буде слабкіша і менша, ніж армія РФ.  Це означає, що держава має робити ставку на іншу концепцію оборони, яка ґрунтується на стійкості і на застосуванні усіх прошарків населення для участі у захисті країни. Це якраз оця концепція спротиву, яка передбачена законами від 1 січня, і розширення концепції територіальної оборони, яка передбачає формування 25 бригад територіальної оборони", − наголосив Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.71
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
20 вересня
21:34
новини Тернопільщини
На Волині на 15 років засудили за держзраду працівника "міністерства ДНР"
21:15
Огляд
Пейджери в епоху смартфонів: як Моссад перетворив стару техніку на зброю
21:03
Юрій Бабінець
Президент нагородив паралімпійця із Ковеля орденом "За заслуги"
20:46
Укрпошта
Сплачувала свої кредити коштами пошти: на Прикарпатті судитимуть начальницю відділення
20:28
контрабанда
Митники виявили на Буковині першу контрабанду IPhone 16
20:06
На вихідних у Львові попрощаються із захисниками Андрієм Лисецьким та Любомиром Мацюком
19:48
Іван Бучко
Був голосом греко-католицької церкви у Західній Європі: на Львівщині відкриють меморіал архієпископу Івану Бучку
19:29
Виробничо-перевантажувальний комплекс "БФ ТЕРМІНАЛ"
Виробничо-перевантажувальний комплекс із Закарпаття увійшов у трійку індустріальних парків, які отримають державне фінансування
19:09
Сонце
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 вересня
19:07
На Закарпатті наступного тижня розпочнуться роботи зі зведення постійного мосту на кордоні з Румунією
18:59
У Тернополі 11 захисників посмертно нагородили почесними орденами
18:39
світлофори
У Львові синхронізували ще кілька світлофорів: де і як вони працюють
18:27
мобілізація
Незаконне переправлення через держкордон і ухилення від мобілізації: на Буковині відкрили по пів тисячі кримінальних проваджень
18:15
На Тернопільщині отримав підозру чоловік, який обіцяв за гроші ухилення від мобілізації та закриття кримінального провадження
18:00
Буковинський державний медичний університет
Чернівецька облрада просить присвоїти Буковинському державному медичному університету статус національного
17:43
Організаторам злочинної схеми, які завдали 290 млн грн збитків Чернівецькій митниці, оголосили вирок
17:36
діти, злочини росії
На Буковині за рік розслідували 200 кримінальних проваджень, пов'язаних зі злочинами РФ проти нацбезпеки 
17:30
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 16 по 22 вересня: кактуси у Ботанічному саду та мюзикл "Чарлі і шоколадна фабрика"
17:24
У Франківську відбудуться заходи до Європейського тижня спорту
17:11
Львівські митники викрили керівника благодійного фонду, який хотів ввезти комерційний вантаж, як гумдопомогу
16:55
перетин кордону, пункт пропуску, черги на кордоні
З 24 вересня на кількох пунктах пропуску з Польщею ремонтуватимуть дорогу, можливі затримки руху
16:37
Центральна міська лікарня Рівного 20 вересня відзначає 80-річчя
16:21
якість повітря
Шість міст заходу України увійшли в десятку з найбільш забрудненим повітрям
16:12
 За місяць 10 млн грн прибутку: поліція затримала злочинну групу, яка діяла на території трьох областей
15:55
На Львівщині військовий заплатить 17 тис. грн за те, що виконував обов'язки в нетверезому стані
15:46
організатор схеви виїзду ухилянтів за кордон
На Тернопільщині затримали чоловіка, який допомагав ухилянтам виїхати за кордон за $9 тис.
15:34
У Львові дитина зачинила на балконі бабусю: рятувальники визволяли літню жінку через вікно
15:27
Ексклюзив
козацька чайка "Пресвята Покрова"
Збудована у Львові козацька чайка "Пресвята Покрова" прибуде до Лондона
15:02
Засідання комісії фінансів
У Львові виділять кошти на встановлення сонячних електростанцій у школах, дитячих садочках та поліклініках
14:45
Буковинця, який наказував катувати українських військовополонених, заочно засудили до 15 років в’язниці
14:29
Ніна Пашкевич
На війні з РФ загинула спортсменка з Рівненщини Ніна Пашкевич
14:14
Валерій Лобов
Мріє про біговий протез: у центрі UNBROKEN допомогли відновитись командиру роти штурмовиків з Хмельниччини
14:05
шахрай_ухилянти
Львів'янин видурив в українки в Дубаї гроші через інтернет
13:47
дендропарк "Софіївка"
У Рівному створять дендропарк
13:31
ракетний удар Львів
Львів'янам, чиї будинки пошкоджені внаслідок ракетної атаки РФ, відшкодують ще майже 2 млн грн
13:23
Ексклюзив
експозиція Музею Гідності
Як у Львові "заморозили" створення Музею Гідності та що буде після підпалу "Дзвону"
13:20
На Волині з закинутого колодязя врятували корову
13:05
Львівський онкоцентр
Львівські онкологи провели складну операцію з видалення метастазу жінці, що багато років хворіє на рак
12:47
наркоторговці
Затримали 8 осіб: на Закарпатті викрили угруповання наркоторговців
12:27
BOTASHE
Хіп-хоп гурт зі Львова BOTASHE презентував відео на нову пісню "Метаморфози"
Більше новин