Путін обрав сценарій війни. Питання лише в тому, якої саме війни, – Андрій Піонтковський
Розмова Антіна Борковського з російським опозиційним політологом і публіцистом у Студії Захід на Еспресо.TV.
Ситуація екстремально важка. І ми розуміємо, як вона може розвиватися – радше будуть задіяні або Збройні сили Республіки Білорусь, або так звані окуповані території України, які виступають під "торговою маркою" ГРУ - "ДНР" і "ЛНР".
Путін обрав сценарій війни. Питання лише в тому, якої саме війни. Останнім часом додався цілком новий несподіваний фактор у Москві. Ми обговорювали це з вами раніше. Це відверте небажання військових професіоналів, негативне ставлення до сценарію повномасштабної війни з Україною, з вторгненням, із захопленням Києва, окупацією і так далі. Були виступи дуже відомих відставників. Звісно, діючі офіцери, з огляду на дисципліну, не можуть ставити під сумнів наміри свого головнокомандувача. Однак річ у тім, що ці офіцери і генерали, як-от Івашов, Ходарьонок, Філатов, є людьми дуже впливовими, популярними у військовому середовищі, і при цьому вони продовжують комунікувати зі своїми колегами в тому ж Генштабі. І от враження всіх аналітиків у Москві, що цим відставникам просто було доручено висловити консолідовану думку військових генштабістів, у тому числі, думаю, і начальника Генштабу: повномасштабна війна - це катастрофа для Росії, військова і політична.
Я хочу ще раз наголосити, що це не якісь там борці за мир чи друзі України, адже війна триває 8 років, а ці люди жодного разу навіть пальця не підняли, щоби її зупинити. Вони розмірковують не з погляду інтересів братського українського народу, а як грамотні генштабісти-професіонали з точки зору Російської Федерації, своєї держави і своєї армії. Вони попереджають головнокомандувача, що така операція завершиться воєнною і тим паче політичною катастрофою для Росії. Що, в принципі, очевидно і нам, людям не військової освіти, людям, які вміють трохи думати.
От на тлі цього у мене, і не тільки в мене, складалося враження, що ці аргументи мали певний вплив на головномандувача. Пригадуєте, сцени, де він сидить за величезним столом, наче хан, на краю стола, на величезній відстані від підповзаючих до нього міністрів. Він говорив, що в пропозиціях американців є розумні сторони, і взагалі війська успішно виконали завдання і їх треба готувати до відправлення.
Читайте також: "Росія починає "відповзати", – Роман Безсмертний
Путін ніколи не примириться з існуванням незалежної України. Я думаю, можливо, він зрозумів для себе аргументи військових, що така війна з масштабним вторгненням дуже небезпечна і для його влади в тому числі, і вирішив переключити центр ваги на це знамените ОРДЛО. З цим пов'язаний і законопроєкт, який урочисто прийняли. У нього на столі є законопроєкт про визнання ОРДЛО, який може підписати в будь-який момент. Крім того, ви бачите, що щодня лунають якісь звинувачення в геноциді, десь масові могили нарили.
Тобто йде фокусування на тому, що Україна готує провокацію, потім створення цієї провокації руками своїх найманців на лінії розмежування, а тоді - грузинський сценарій 2008 року.
Тоді те саме розігрувалося. За 5 днів до грузинської війни почалося якесь відведення російських військ з Абхазії. Вони там загнали війська в Абхазію нібито для ремонту залізниці, а потім почали урочисто з піснями і танцями їх виводити. Тому це також не новий прийом.
Дані американської розвідки сьогодні вранці були просто вбивчі. Блінкен спеціально перервав свій політ у Мюнхен на конференцію і прибув у Нью-Йорк, де виступив на Раді Безпеки. До речі, скликаній Росією за старим сценарієм про мінські домовленості, щоб звинувачувати Україну в невиконанні мінських домовленостей. Це втретє вони збирають Раду Безпеки, таке було і в 2019-му, і в 2020-му, кожного разу це закінчувалося тріумфом української дипломатії, адже вона переконливо доводила, що Мінські угоди не виконує саме російська сторона. Сьогодні Блінкен фактично змінив порядок денний, він говорив конкретно про дані розвідки, про ті операції, що їх готує Москва.
Війна може бути масштабнішою більш чи менш, тобто війна на спробу повного знищення чи паралізування української держави як такої з подальшими етнічними чистками і арештами, а може бути сценарій, який вони прокачували впродовж 2015-2016 років.
Повна окупація України, з концтаборами і розстрілами – для цього потрібна перш за все мільйонна армія. І Путін зрозумів за ці дні, що армії у нього немає, немає військових, які були би готові на тривалу масштабну війну проти українського народу. На таку війну йти з армією, яка не бажає воювати, дуже небезпечно. Я думаю він обрав сценарій "Б".
Тобто розширення на Луганську і Донецьку області.
Так, і Маріуполь, і Азовське узбережжя. Тут він може набрати людей, у вірності яких упевнений, абсолютних негідників. За моїми даними, вони вже точно перебувають в ОРДЛО. Усі "вагнерівці" вже там, близько 10 тисяч осіб, а також "кадировці" прибули, тобто ці бандити, і ще чергові "Мотороли" з російських соціальних автомийок.
Ставка пішла на Патрушева?
"Гестапо" не довіряє "Вермахту". До речі, це не метафора. Всі ці три офіцери, генерали, які так різко виступили публічно проти війни і яких публікували на "Ехо Москви", з ними "працювали" - Івашову офіційно винесено попередження, а Ходарьонка і Філатова навіть змусили (не так, як Кадиров змушує каятися перед телебаченням, приблизно так) каятися. Ходарьонок випустив жорстку статтю, де він каменя на камені не залишив щодо цього плану окупації України, суто з погляду не моральних позицій, а військового експерта. Його змусили з’явитися на ток-шоу і сказати: ми всі військові експерти абсолютно єдині, пройняті волею нашого головнокомандувача, якого ми у всьому підтримуємо. Пригадуєте, це як Лукашенко заставляв Протасевича каятися. Полковник Філатов – герой бойової "Альфи". "Героїзм" цієї "Альфи" в тому, що вони прорвалися у палац Аміна, людини, котра запросила їх в Афганістан, убили його і його сім’ю, російських лікарів, які його там відкачували. Це подвиг, якими у віках пишаються. От він там дуже сміливий був, коли розстрілював дітей Аміна. А тут, через три дні після свого першого посту, дуже прихильного до Івашова, опублікував другий – мовляв, як добре, що нам вдалося зірвати провокацію українських нацистів і війна не почалася.
Як бачите, вони відстежують усе, і армії не довіряють. Я думаю, Путін вибере такий проміжний варіант, в якому будуть використані запеклі карателі: "вагнерівці", "кадировці", "чекісти", росгвардійці і так далі. Проте не можна відкидати і його цілковитого безумства.
Байден останній раз заявив публічно, що більше він телефонувати Путіну не буде.
Рішення Путіна божевільне, тому що для нього різко погіршилася ситуація і в Києві, і у Вашингтоні, і в Москві. Якщо пригадуєте, Байден ще місяць тому говорив про незначну агресію, що це нібито нічого. Сьогодні і Блінкен, і Остін, і Байден говорять, що буде негайна жорстока відповідь на будь-яку російську агресію. Лінія Саллівана-Путіна зазнала повного краху. Я, зізнаюся чесно, навіть не мріяв про таку різку зміну позиції США в останні тижні. Є багато людей в Україні, причому в провладній партії є такі ідіоти, які закликають притягнути Сполучені Штати до відповідальності, мовляв, чому вони нас підштовхують до війни і таке інше. Це суто російський "темник".
Можливо, сценарій буде нагадувати, як ви слушно відзначили, 2008 рік і події в Грузії. Тільки, на превеликий жаль, є відчуття, що масштаб може бути набагато більший. Після того Путін захоче виводити на "Мінськ-3" чи "Стамбул-1" і так далі.
Такі небезпеки ми з вами неодноразово обговорювали. Я називав прізвища людей в адміністрації президента, які схиляються до таких сценаріїв. Але на мій погляд, стан українського громадянського суспільства зараз такий, який було продемонстровано останніми днями стосовно всіх подій – скільки людей записалося в територіальні загони оборони. От останні опитування свідчать, що зі зброєю в руках готові воювати 37% українців. Це практично всі дорослі чоловіки. Тому, думаю, російські агенти в цій ситуації не зможуть реалізувати свої плани.
Я буду дуже здивований, якщо Путін все-таки кине велику армію у війну в найближчі дні чи години. Його очікує катастрофа. Люди будуть саботувати накази. З такими настроями військових не можна йти проти народу, який готовий боротися зі зброєю в руках. На моє переконання, він зібрав усіх запеклих негідників, умовно кажучи "гестапівців", і їхніми силами визнає ОРДЛО і буде всіляко його розширювати. Але це також нічого хорошого не принесе.
Читайте також: Це будуть жахливі випробування для російських збройних сил, - генерал США про ймовірне вторгнення агресора
Коли вони "мичать" про буцімто Сребреницю, ми розуміємо, що в такий спосіб вони займаються легендуванням своїх подальших кроків. Це може поставити остаточну крапку на так званих мінських домовленостях. Але основна задача Путіна, щоби саме Україна вийшла чи вивалилась з "Мінська".
Мінські домовленості вже мертві, навіть розмовами про визнання резолюції. Чому вони не визнавали територію ОРДЛО в 2014 році? Вона їм не потрібна. Вона потрібна тільки як інструмент захоплення всієї України. Пам’ятаєте формулу Лаврова: ми ніколи не дозволимо Зеленському зіскочити з гачка мінських домовленостей; або формулу Путіна, більш вульгарну, про "красавіцу", не буду цитувати навіть. Це був інструмент, з допомогою якого вони хотіли змусити Україну легалізувати цей фашистський плацдарм, тобто дозволити йому безкарно діяти на всій території України.
А що зараз? Мінські домовленості "лежать в труні", єдине, що їх поки що не засипали землею.
Вони вже дають певні контури своєї легенди, наприклад, геноцид. Раптом виявилися величезні поховання, це треба зупинити. От легендування буде в такому плані. І вже війська можуть цілком спокійно увійти, не треба приховувати їх, вони парадним строєм увійдуть в "Лугандонію".
Читайте також: "Сьогодні Україна є символом боротьби за цінності у світі, це шанс для нас", – Данило Лубківський
Відмова від мінських домовленостей Москви – це дуже хороший сценарій для України, тому що це справді був гачок, на якому вони змушували вас звиватися, щось доказувати. Зараз буде відверта війна, всі речі будуть називатися своїми іменами. І в цій війна Україна переможе. Вона вже перемогла, адже різко змінилася атмосфера і позиція у Вашингтоні, а також суттєво мінилася ситуація в російському суспільстві. І що найголовніше, повторюся, в російській армії.
У цьому контексті смішні роздуми Заходу – чи достойна Україна вступати в НАТО, чи виконує вона всі вимоги. Тут по-іншому треба ставити питання – Україна сьогодні лідер вільного світу, вона врятувала Захід від осоромлення, Україна повела за собою Західний світ, змусила струсонутися і зрозуміти ту загрозу, яку становить Путін. Бо якби Україна підкорилася в 2014 році, то Москва негайно би пішла далі відновлювати "русский мир" в Прибалтиці. Що зараз Байден повторює як мантру – "ми будемо допомагати, це дуже важливо, але ми не пошлемо наших солдатів помирати там, Україна не є членом НАТО". А от в Прибалтику він би відправив? Тоді вже не можна було би так відмовлятися. Україна зараз рятує Байдена від того, що йому довелося би відправляти в Прибалтику своїх солдатів, захищатимуть країну, яка є членом НАТО.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку.
- Актуальне
- Важливе