Продай землю – заплати за газ: економічні підсумки-2021
Рекордне зростання цін на енергоносії і старому році може перерости у продовольчу кризу та масові банкрутства у 2022.
За кілька днів до нового 2021 року я записувала інтерв’ю "інвестнянь" – тоді саме прийняли закон, яким обіцяли всіляко леліяти та підтримувати інвесторів. Рівно за рік канадський інвестор демонтував сонячну електростанцію в Україні, бо так і не міг відстояти свої інтереси у "непідкупному" українському суді. На цьому економічні підсумки 2021 року можна було б завершити. Однак у цьому році було кілька подій, які вартують особливої уваги.
Фото: Економічна правда
Рекордні ціни на газ і подорожчання продуктів
Головна подія року не лише в Україні, а й у Європі – енергетична криза. Через рекордні ціни на газ та непродуману політику "Нафтогазу" ця зима може стати останньою для багатьох підприємців. Як заявив директор департаменту фінансової політики Львівської міської ради Олег Іщук, він не впевнений, що з 34,5 тисячі підприємців, які платять податки громади, частина не позакривається. Через це можуть бути проблеми з виконанням бюджету Львова у 2022 році. Крім того, місту потрібен майже мільярд гривень на покриття різниці у тарифах через подорожчання газу.
Фото: volynnnews.com
Однак якщо для населення, теплокомуненерго та бюджетних установ ціни на газ зафіксували на більш-менш прийнятному рівні, то газ для підприємств уже подорожчав до 75 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Всеукраїнська асоціація пекарів заявила, якщо уряд не втрутиться у ситуацію, то в Україні можуть виникнути перебої з хлібом. Кондитери кажуть, що уже згорнули виробництво частини продукції, аби скоротити споживання газу.
Саме зростання цін на газ призвело до зростання рівня інфляції. За підсумками листопада вона перевищила 10,3%. Однак харчі подорожчали значно більше. Хліб, молокопродукти, цукор та олія за рік подорожчали на від 20 до 80%. І експерти прогнозують, що це не межа.
Дефіцит вугілля і можливі відключення електроенергії
Через провальну підготовку до опалювального сезону на теплових електростанціях на фоні загальної енергетичної кризи, в Україні знову згадали про можливі віялові відключення електрики. Нардеп Михайло Бондар у коментарі "Еспресо.Захід” заявив, що насправді віялові відключення з метою економії електрики уже відбуваються, однак уряд їх маскує під планові ремонтні роботи.
Та поки теплові електростанції працюють упівсили, бо їм бракує палива, шахтарі мало не щотижня страйкують через зарплатні борги. Лише 28 грудня "Львіввугілля" отримало кошти за програмою "Реструктуризація вугільної галузі", які пішли на виплату 100% зарплати за вересень та жовтень. Чи вистачить коштів розрахуватись з людьми за листопад та грудень – не зрозуміло.
До слова, ціни на електрику для підприємств за рік також зросли більш як удвічі. Що також тягне за собою подорожчання усіх товарів та послуг.
Українцям за цих обставин залишається хіба що запастись свічками та сірниками.
Ринок землі
Основною подією 2021 можна було б назвати запуск ринку землі. З 1 липня цього року українці можуть продавати свої земельні паї. Щоправда, купувати їх поки що можуть лише фізичні особи й не більше 100 га в одні руки.
Попри прогнози, відкриття ринку землі не спричинило ажіотажу. Ймовірно, через те, що власники сподіваються: коли землю зможуть купувати агрохолдинги, ціна зросте, тож поспішати не варто.
Фото: pixabay
На Львівщині з 1 липня до 28 грудня продати всього 416 земельних. Це один з найменших показників в Україні. До прикладу, на Харківщині за цей час продали 3858 ділянок. Натомість середня ціна продажу ділянки у Львівській області неочікувано виявилась найвищою в Україні. За даними agropolit.com, середня ціна за гектар у Львівській області – 62,6 тисячі грн, тоді як середня ціна в Україні – 33,1 тис.
На думку голови Асоціації фермерів та приватних землевласників Львівської області Ярослава Кардаша, так званий "антиолігархічний" закон, що збільшує оподаткування землі, прийняли не для боротьби з олігархами. Мета цього закону, змусили українців активніше продавати землю. Тож у наступному році, коли почнуть застосовувати закон 5600, ринок землі пожвавиться.
Угода про відкрите небо з ЄС
Ще одна надважлива подія цього року – так званий "авіаційний безвіз". Під час саміту у Києві Україна та Європейський Союз підписали угоду "Про єдиний авіаційний простір".
"Це дасть можливість відкрити більше напрямків до Європи", – пояснила переваги авіаційного безвізу директорка львівського аеропорту Тетяна Романовська. Однак українській авіакомпанії новим перспективам особливо не зраділи, адже їм доведеться конкурувати з європейськими авіагігантами.
Українці переваги "відкритого неба" зможуть оцінити після зняття карантинних обмежень, коли можна буде вільно пересуватись між країнами.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе