Продали менш ніж 1%. Тетяна Гетьман розповіла, чому не купують землю на Львівщині
Натомість великі сільгосппідприємства пропонують вищу ціну за оренду, щоб пайовики не продавали ділянок.
Грандіозний розпродаж земель не відбувся. За три місяці, відколи в Україні відкрили ринок землі, у Львівській області продали тільки 87 га земель, які раніше були "підмораторними". Про це під час пресконференції повідомила директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної адміністрації Тетяна Гетьман, передає "Еспресо.Захід".
"Станом на 17 вересня на Львівщині було продано загалом 400 га землі. Це дуже низький показник, – каже Тетяна Гетьман. – Раніше землю теж продавали, але лише приватні землі. Відповідно до законодавства, будь-який громадянин України має право отримати для ведення ОСГ у межах двох гектарів безоплатно. Також можна було отримувати невеличкі ділянки землі у межах одного гектара під садівництва. Ці землі можна було продавати. Підмораторними були паї. Те, що отримали люди після розпаювання колгоспів у 1990-ті. З 1 липня цей мораторій зняли. І з 400 га, які були продані станом на минулу п'ятницю, лише 87 га – це підмораторні землі. Це свідчить про те, що власники паїв не поспішають продавати землю, і це дуже добре. Продають землю лише ті люди, яким терміново потрібні гроші".
За словами Тетяни Гетьман, є кілька причин, через які землю не почали продавати, як гарячі пиріжки. По-перше, це ціна. Відповідно до закону, землю можна продавати не дешевше від нормативно грошової оцінки. На Львівщині це 21 400 грн за га. Однак середня вартість тих земельних ділянок, які були продані від початку липня, становить понад 40 тис./га. По-друге, діє обмеження, за яким наразі землі можуть купувати тільки фізичні особи і тільки у безготівковій формі. І не більше 100 га в одні руки.
"Це свідчить про те, що головні орендарі тих паїв – юридичні особи – не мають права купувати землю. Можуть тільки брати в оренду. І це мотивує сільгосппідприємства підвищувати ціну оренди, щоб мотивувати власника не продавати пай. Це зрозуміло, бо якщо господарство багато років веде діяльність на цій ділянці, він не лише сіє і збирає урожай. Тут підв'язано багато речей, у тому числі й інфраструктури. Тому господарство зацікавлене, щоб власник не продавав ділянку, укласти з ним договір, прописати зрозумілі, прозорі умови оренди, – каже Тетяна Гетьман. – Раніше в нас постійно були звернення від громадян, про те, що їм сплачують оренду, чи сплачують не так, як домовлялись. Коли не було ринку, були дуже заплутані стосунки. Зараз якраз той момент, коли можна ці стосунки зробити зрозумілими і прозорими. Зростає і вартість оренди. На сьогодні середня вартість оренди в області 2200 грн за га".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе