Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Про травмуючі моменти в історії потрібно говорити, а не мовчати", – історикиня Олеся Ісаюк

22 квітня, 2022 п'ятниця
20:02

Сьогоднішня російсько-українська війна перегукується із попередніми етапами боротьби українського народу за незалежність.І тут є дуже багато збігів – навіть на рівні місць та послідовностей подій

На цьому наголошує науковиця, доктор історичних наук Олеся Ісаюк в розмові з "Еспресо. Захід."

"Треба дивитись навіть не на УПА, більше пов'язану з західними регіонами України. Тут треба згадувати й перші визвольні змагання, дивитися й на Гетьманщину, й Хмельниччину. Там вже і Конотоп прокинувся, і Крути – славні місця української історії. 

А ще Харків. Але не той Харків, що "пєрвая сталіца", з усім цим радянським міфом, а, власне той Харків перших визвольних змагань, той Харків, який 50 на 50 зловили кожен зі свого боку Багряний і Шевельов. Навіть настрій можна вловити, принаймні якщо почитати "Сад Гетсиманський".

Голодомор міг би зашити намертво роти і в Західній Україні

Для того, щоби оцінювати тенденції чи то в самоідентифікації, чи то в ставленні до росіян, потрібно пам'ятати історичні умови, в яких формувалися люди, – переконана Олеся Ісаюк. Окрім того, вона наголошує, що західні регіони менше часу провели під радянською окупацією, тут не було Голодомору, а окупаційна влада боялася привида Української повстанської армії, бо свого часу вона боляче дала московитам по зубах.

"Коли говоримо про різницю між центральною, східною чи західною Україною, то треба розуміти дві речі. По-перше, в нас "совіти" були 40 років, а в них – аж 70. Це означає, що в 90-ті роки в нас ще жило багато тих, хто прихід цих "других совітів" дуже добре пам'ятав.

По-друге, мешканці західних областей не пережили Голодомору. Якби тут було щось схоже, – це рота би зашило намертво.

Я якось зацікавилась, що під річницю Голодомору пішли спогади (або радше спогади зі спогадів), де вже моє покоління переказувало, як їм родичі тихо розповідали про страшні події. Активніше це почалося з 2016 року. А чому? Тому, що в 2016 році стало ясно, що наша армія дала їм по зубах, стало зрозуміло, що ми можемо дати їм відсіч", – пояснює історикиня. 

Свідомість сили власної армії дала відчуття безпеки перед поверненням жаху, який українці пережили з вини Москви у ХХ столітті. І не просто безпеки, а відчуття реальності і успішності опору агресорові - саме тому, який призвів до Голодомору, репресій, вивезень. Це відчуття і розмурувало роти майже дослівно - зраненій спогадами про насилля підсвідомості стало зрозуміло, що “можна”. 

Саме арифметична різниця між тривалістю і жорстокістю присутності режиму пояснює ментальні різниці між умовними “Заходом” і “Сходом”: "Ми росли з підсвідомим відчуттям, що вони вороги і вони нас бояться. Варто лише подивитись на ці "воєнні городки". Наприклад, у районі теперішнього музею "Тюрма на Лонцького" було КГБ, міліція, вони довкола старались давати квартири своїм і триматися всім при купі, жили фактично, як у обложеній фортеці. Бували села, де поставало питання, хто сильніший – місцева громада чи голова колгоспу.

Для нас, жителів Західної України, це настільки нормально, що ми можемо дати їм гідну відсіч - після проголошення Незалежності так точно, що вони нас, в принципі, бояться, що нам навіть в голові не вкладалось, як то "не говорити по-українськи".

Психологічна реакція жертв русифікації ідентична тій, яку проявляють жертви насильства

Олеся Ісаюк зазначає, що мовне питання в мешканців східних областей України порушувати треба. Але робити це варто без зайвих звинувачень, пам'ятаючи, в яких умовах встановлювалась російськомовність цих регіонів.

"Ми питаємо, скажімо, мешканців Донбасу – чому ви не говорите українською навіть зараз, в умовах війни, адже ви ж таким чином урівнюєте себе з московитами? Таким чином насправді ми певною мірою ставимо їх на розвилку. Бо, з одного боку, їхня російськомовність є набутою, під загрозою насилля. 

А по-друге – це саме насилля залишає таку річ, як асоціація з насильником. А якщо насильник ще й застосовував колективну відповідальність (а він її застосовував – згадаймо ті ж самі виселення на Сибір), то починається ще й зворотна реакція. Це коли намагаєшся відторгатись від тих, хто не просто бореться. а явно демонструє свою ідентичність. Ідентичність, яку насильник намагався знищити. 

Нам треба буде говорити про це багато часу. Бо насправді ми ставимо їх на роздоріжжі – між своєю ідентичністю і своєю безпекою. В якійсь мірі несвідомо з найкращими намірами повторюємо те, що їм зафундували більшовики. Але трагедія полягає в тому, що ані ми, ані вони цього не усвідомлюємо, не кажучи про розуміння. Бо не відбувається діалогу, одні й другі лізуть "на амбразуру", починаючи розмову не з того і не так", – веде далі пані Олеся.

Зокрема, вона наголошує – людям, які починають зараз обговорення мови чи самоідентифікації, "прилітає" з усіх сторін. Стається так через те, що одні влізають в травмуючі моменти інших.

Читайте також: "Убивати чоловіків і ґвалтувати жінок – це класичний геноцид", – історикиня про жахіття Бучі

"Так, ти повертаєш їх у травмуючий момент, а травма – це приниження, безсилля. Є ще травматичне перенесення – це коли до людини, яка є жертвою насильника, приходить хтось, хто в той чи інший спосіб бере на себе відповідальність звільнити жертву від цього насильника. І от в очах жертви насильник сильний і могутній, бо він з нами таке зробив, а вона не могла йому протистояти. Тому очевидно, що той, хто визволяє травмованих, має бути не менш сильний і могутній. Звідси супервимоги до влади. Соціологи говорять, що завищені вимоги – це соціальний інфантилізм. Це так, але крім того не треба забувати й про травматичне перенесення. 

Про це потрібно говорити, але про це, на жаль, мало хто говорить. Психологи говорять тоді, коли йдеться про гендерне насильство. Коли ми говоримо про цілі групи психологічного насилля, то тут просто психологами не обійтись. Треба мати знання про геноцидні студії, про постколоніальні студії. Є речі, яких не вчать психологів, а вчать лише істориків. Тому може простіше історику опанувати частину психології, аніж психологу відразу три напрямки – історія, політологія і культурологія", – каже Олеся Ісаюк. 

Відтак прямі претензії до людей, чиї батьки і вони самі піддалися русифікації чи якоюсь мірою втратили ідентичність, не є ефективними, каже історикиня. Це сталося тому, що в умовах тиску виживання залежить від того, наскільки швидко ти зможеш підлаштуватися під оце насилля. Тому частіше виживають, дають потомство і передають манеру поведінки ті, хто вміє краще пристосовуватися. От і в умовах СРСР найбільше шансів вижити мав той, хто сидів тихо, багато не говорив і не проявляв ініціативи. А також і ті, хто русифікувався. Тепер же, каже Ісаюк, просто потрібно продемонструвати, до чого призводить така поведінка.

"Я ще на другому тижні війни казала – подивіться, що вони витворяють, і ви зрозумієте, в яких умовах вони самі живуть століттями. Вони в цьому виросли. Тому зараз, коли ми дивимось на виродків російської армії, то варто задуматись, як формувались росіяни як нація. І чи варто навіть дивитися в той бік", – резюмувала науковиця.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.


 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
21:00
На Франківщині перевернулася швидка
На в'їзді у Калуш перекинулося авто швидкої, є травмовані
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
15:53
цибуля
Чому в Україні деякі фермери роздають цибулю безплатно, а в супермаркетах – імпортна
15:40
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
15:26
гурт "Бетон" на благодійному концерті у Києві
Львівський гурт "Бетон" зібрав на концерті в Києві понад 100 тис. грн на імпланти
15:15
У Львові американські лицеві хірурги оперуватимуть воїнів з травмами обличчя
15:06
"Львіввугілля"
Зі знищенням Трипільської ТЕС Львіввугілля втратило єдиного споживача, –  профспілка
14:59
Українець письмово відмовився від мобілізації через особисті обставини: як його покарали
14:45
Забудовники пообіцяли представити юридичний механізм: як просувається справа "Рубікону" у Львові
14:29
Усеін Бекіров
У Львові відбудеться концерт відомого кримськотатарського піаніста Усеіна Бекірова
14:14
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
14:00
виробництво FPV-дронів у Калуші
У Калуші налагодили виробництво FPV-дронів: перші безпілотники вже проходять випробування
Більше новин