Про що говорити з дитиною в укритті. Поради психолога

Навіть у десять років дитина, яка за мирного життя уже вважає себе дорослою, при стресовій ситуації реагує, як маленька.

На шостому дні повномасштабного російського вторгнення, психологи уже можуть сказати, як батькам, що разом із дітьми перебувають в укриттях, дати раду дитячому стресові і страхам, про що з дітьми в такі моменти говорити.

"Еспресо.Захід" поцікавився такими порадами в дитячого підліткового психолога Олени Петрушкевич.

 Як закцентувала Олена Петрушкевич, універсальної поради насправді немає, бо діти дуже по-різному на стрес реагують. Та й не може бути, бо в дітей, які чули тривожні сирени, а потім тишу, і в дітей, які після сирен чули звуки вибухів, досвід стресу різний. А отже різний рівень тривожності і  різні реакції. Дитина, яка вже має набутий переляк стосовно таких ситуацій, можливо,  й не потребує під час перебування в укритті жодних розмов. А радше –  міцних обіймів, тихеньких лагідних слів на вушко чи звуків улюбленої пісеньки. Можемо тихенько на вушко повторювати з нею кольори, разом придумувати десять варіантів звучання її імені й інше. Важливо, що навіть у десять років дитина, яка за мирного життя уже вважає себе дорослою, при стресовій ситуації реагує, як маленька – готова сісти мамі чи татові на коліна, прагне, щоб її обійняли і може слухати і про кольори, і варіанти свого імені й інше. Коли дитина  настільки переляканою не є, а їй треба цей час висидіти,  то треба шукати спосіб включити дитину у щось мирне і їй знайоме. І

"Знову ж таки – універсальних рецептів не існує, – каже Олена Петрушкевич – Я бачила дітей, які долають свій стрес зануренням у себе. Тобто  вони не хочуть, щоб з ними розмовляли, а сісти окремо і малювати, вирішувати приклади. щось писати… Коли мова про дорослих, то таке самозаглиблення ми називаємо своєрідною медитацією.  А є діти, які – навпаки – вже дуже включені і просто не здатні бодай хвилину всидіти на місці. Вони войовничі, можуть бути занадто гучними, активні. намагатися їх в дану мить осмикувати – це створювати додатковий стрес.  Для таких випадків добре мати папір, який, добре зім'явши, запропонувати дитині з усією силою кидати в стіну, чи потрапити тим папером в виямку на стелі і так далі. Від цього ніхто і ніщо не постраждає, а непотрібні емоції дитина випустить. І якщо хтось плаче, то нехай плаче – це теж спосіб вивільнити емоції. Не заспокоюйте, а обніміть зі словами любові. А ще скажіть: хочеться плакати, то поплач. І  слізки рано чи пізно закінчаться. Якщо ж мова йде про істеричну реакцію дитини, тоді її бажано відволікти, погладити, потерти добряче по спині, щоб дитина це відчула і зняти стрес"


Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.