"Працюємо над людськими взаєминами, бо мир на папері ще нічого не означає": 7 тез про досвід примирення на прикладі Ізраїлю
Д-р Шломо Фішер запропонував рецепт релігійного примирення у Львові
У межах прокту "Екуменізм і миробудування: міжнародні уроки для України" експерти розглянули досвід будування мирних стосунків Ізраїлю. Організував вебінар Інститут екуменічних студій Українського католицького університету, спільно з Фондом Конрада Аденауера в Україні, передає "Еспресо.Захід".
"Наш семінар – це спроба глянути на успіхи та невдачі миробудування на Святій Землі та на те, як релігійний чинник допомагає і ускладнює миротворчі процеси. Також ізраїльсько-палестинський кейс цікавий тим, що він показує: коли ми доводимо модерний принцип національних держав (одна територія для однієї нації) – відбувається трагедія. І над цим варто подумати українцям у світлі сьогоднішніх дискусій про ідентичність, мову і добросусідство", – пояснює директор Інституту екуменічних студій УКУ, модератор семінару д-р Павло Смицнюк.
Читайте також: "Навіть розчаровуючись, ми не повертаємося до місця, в якому вже були", – Мирослав Маринович
Д-р Шломо Фішер розповів про секулярний і релігійний підходи до миробудування. Українським експертам здалося цікавим, як ми можемо працювати в тому ж напрямі, але з іншої перспективи.
Ось сім ключових тез про досвід побудови миру від д-ра Шломо Фішера, соціолога і старшого співробітника Інституту єврейської народної політики (JPPI) в Єрусалимі:
- Ідея в тому, щоб якось співжити разом з палестинцями. Фундаментальна метафора – це метафора одруження: ми разом у цій ситуації, жоден з нас нікуди не йде, якось мусимо співжити, налагодити діалог. Цей підхід дуже практичний, немесіанський. Ми намагаємося працювати над людськими стосунками. Бо мир на папері ще нічого не означає.
- Одночасна істина двох суперечливих наративів – єврейський релігійний і палестинський. Ці два наративи суперечать один одному, але є водночас правдивими. Бо Бог є парадоксальним, життя парадоксальне, і в Бозі все є можливим, і без чуда тут ніяк. Відносність істини і парадоксальність істинності одночасно двох суперечливих речей.
- Діалог з Іншим та антитріумфалізм. В ізраїльському конфлікті антитріумфалістське богослов’я говорить про те, що Ізраїльська держава – це не повернення і відкуплення. Адже божественні ідеали не є досягнуті. Бог у своїй потузі і безконечності не може вміститися в якійсь одній релігії. Тому ми мусимо співпрацювати в діалозі з іншими релігіями, щоб відкривати для себе інші частини правди. Це є частиною основи для діалогу з Ісламом, з представниками мусульманства.
- Ідея однієї території для двох держав. Це суперечить всьому в європейській історії. З 1948 року не можна мати дві державні єдності на одній території. Це суперечить уявленням про державотворення. Але це все базується на тому, що можна мати два конфліктні наративи, які є одночасно істинними.
- Релігійно натхненний мир є чудотворний і парадоксальним. Це накладає анатему на секулярне уявлення про мир. З іншого боку, є люди "в низах", які перебувають в діалозі, пригощають один одного, приймають місцевих мусульман, представників мусульманського населення. Це говорить про те, що чудесне діяння є.
- Мир – це процес, не результат, немає кінця діалогу. Важливою є угода, але ще важливіше жити разом і розуміти, що це процес. Є невдачі, халепи, не все досконале. Але ми постійно над цим працюємо з вірою в те, що чудотворний елемент все таки себе проявить. Тут завжди є дихотомія. Соціологічний парадокс полягає в тому, що люди, які є ідеологами і богословами, це люди, які завжди мають близький зв’язок з палестинським населенням.
- Оскільки мейнстрімний процес провалився, люди почали задавати питання: які в нас є ще можливості? Тоді ми сказали, що в нас є релігійний табір миротворення. Бо більше нічого не відбувається після поразки угод в Осло кілька десятків років тому.
Наступний семінар проекту "Екуменізм і миробудування: міжнародні уроки для України"відбудеться вже 17 листопада о 17:00. На ньому розглянуть досвід Лівану.
- Нагадаємо, раніше експерти запропонували польсько-німецький досвід примирення для України.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе