Закарпатські вина: чим вони особливі та чи всі місцеві винороби зможуть використовувати географічне зазначення
Закарпатське вино вперше отримало офіційне географічне зазначення, однак далеко не всі винороби Закарпаття зможуть використовувати спеціальний знак на своїх винах
Наприкінці травня Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрував нове географічне зазначення – "Закарпаття/Закарпатське вино". Місцеві винороби називають цю подію історичною для регіону і сподіваються, що з часом туристи перестануть асоціювати закарпатське вино з напоями сумнівної якості, яке купують у пластикових пляшках вздовж траси.
Що означає географічне зазначення для товарів
Географічне зазначення – найменування місця, що ідентифікує товар, який походить з певного географічного місця та має особливу якість, репутацію чи інші характеристики, які пов’язані насамперед з географічним місцем походження. Раніше такі офіційні зазначення отримували гуцульська коров’яча бриндза, гуцульська овеча бриндзя (якщо йдеться про овечий сир, то закінчення саме на "я". Це означає, що виробник з будь-якого іншого регіону країни не може використовувати такі назви, навіть якщо детально дотримуватиметься технології виробництва.
Географічне зазначення "Закарпаття/Закарпатське вино" будуть використовувати для білих, рожевих та червоних вин, вироблених на території південно-західної частини Закарпатської області, де Паннонська рівнина переходить у схили Карпат.
Фото: Вина Закарпаття
Винний теруар, або чому для вина адреса має особливе значення
"Ми активно рухаємось євроінтеграційним шляхом, тому нам важливо реєструвати власні географічні зазначення, як Просеко чи Шампань. Наше завдання, аби Україну у світі сприймали як країну виноробства. До речі, мало хто знає, що на штандарті президента Україні є гроно винограду, а у біблійних текстах виноград згадуються понад 250 разів, не кажучи уже про вино", – каже у коментарі "Еспресо.Захід" генеральний директор Укрвинпрому Володимир Кучеренко. – Виноградарство, виноробство і культура споживання вина – це велика культура і філософія. При цьому вино – це один з продуктів, де теруар має особливе значення".
За словами Володимира Кучеренка, той самий сорт винограду, вирощений на Закарпатті і на Одещині чи Миколаївщині, матиме різні характеристики, адже відрізняється клімат, грунти та технології вирощування. Тобто те, що винороби називають теруаром.
Чим особливі закарпатські вина
Виноградарство на Закарпатті має давню історію. Завдяки контактам з давньоримськими провінціями Верхня Дакія та Паноні, вже у II столітті тут вирощували виноград.
Закарпатські виноградарі кажуть, що зазвичай великі виноградники не поливають, тому коріння виноградної лози заглиблюється, аби дістати воду з землі. Завдяки цьому вбирає в себе необхідні поживні речовини і мінерали, а це впливає на склад і смак винограду. Свого часу на Закарпатті було популярне вино "Троянда Закарпаття", однак сомельє часто з трояндою порівнюють кримські вина, тоді як закарпатські – з польовими квітами.
Тут вирощують різні сорти, зокрема Фурмінт, Леанка, Трамінер, Липовина, Рислінг. До речі, усім відома Ізабела – це сорт, який у комерційному виноробстві у ЄС не використовують через високий вміст метанолу.
Фото: Вина Закарпаття
"Закарпаття має дуже давні традиції виноробства. І для регіону реєстрація географічного зазначанні надзвичайно важлива, адже це розвиток виноградарства і виноробства на вищому рівні. Упевнений, що призведе до відродження традицій, які останнім часом спонукали до забуття. Вина, які намагались забути чи замінити – Іршавські, Середнянські, Берегівські вина – вартують того, аби їх розвивати, – каже Володимир Кучеренко. – Однією з умов географічного зазначання є те, що виробництво має бути не далеко від виноградника. Це, до речі, впливає на якість вина, адже що швидше зібраний виноград потрапляє на винарню, тим краще вино виходить. При цьому варто пам’ятати, що виноградарство та виноробство – це виробництво з доданою вартістю, яке потребує значної кількості робочих рук. Крім того, розвиток виноробства тягне за собою і розвиток туристичної інфраструктури".
Чи всі закарпатські винороби зможуть використовувати географічне зазначення
За словами Володимира Кучеренка, реєстрація географічного зазначення – це лише частина шляху. Далі буде представлення знаку та присвоєння цього знаку окремим виробникам.
"Це зазначення зможуть використовувати лише ті виробники, чиє вино пройшло сертифікацію та спеціалізований відбір під цією назвою. Це дає гарантію якості та безпеки для споживача у тому, що він дійсно вибрав продукт з належною якістю, – каже Володимир Кучеренко. – Останнім часом є багато виноробів, які не мають ліцензії, продають невідомо що у пластикових пляшках, і називають це вином. Так не має бути. Ми будуємо країну з європейськими цінностями і маємо відповідати за безпеку також і на споживчому ринку. І якщо ми хочемо завойовувати європейські ринки, маємо гарантувати якість".
Засновник фестивалів Brave Wine та Kyiv Food and Wine Festival Сергій Клімов каже, що використовувати дану назву зможуть лише винарніі, які будуть членами Громадської спілки "Виноградарів і виноробів Закарпаття" Вина Закарпаття. Наразі це Chateau Chizay, Krisztián Sass (Виноробня Крістіана Шоша), Шаталов Александр (Kohanovska winery), Мілан Беринець (ФГ Терурар) та Фечора Андрій.
- 30 травня громадська спілка "Виноградарі і винороби Закарпаття" після багаторічної роботи офіційно отримала географічне зазначення "Закарпаття/Закарпатське вино" та відповідне свідоцтво державного зразка.
- Актуальне
- Важливе