Польські страйкарі вирішили, що електричні лікарняні ліжка – не критичний вантаж і відправили в кінець черги, – водій
Мітингувальники на власний розсуд вирішують, які гуманітарні вантажі пропускати, а поліція змушує лишати фури на дорозі і добиратись до місця, де реєструють у чергу, своїм ходом
Про це "Еспресо.Захід" розповів водій Валерій Федоренко, який віз в Україну електричні ліжка для лікарень та спеціальні медичні тумби до них
"Для перетину кордону у митній агенції заздалегідь було зроблено ID номер для гуманітарно вантажу. У звичайних умовах ID номер дає можливість провозити гуманітарні вантажі в режимі пріоритету, тобто поза загальною чергою. Однак все – на розсуд мітингувальників", – каже Валерій Федоренко.
Кордон з Україною він мав перетнути у пункті пропуску Корчова – Краківець. До нього можна дістатись двома шляхами: з автобану А-4 та з місцевої дороги ДК-94. На обох дорогах є по одному паркінгу, де можна зареєструватись у черзі для перетину кордону.
"Коли я доїхав до паркінгу реєстрації по А-4, то заїхати на сам паркінг не зміг, оскільки він був повністю запакований вантажівками, а сам в'їзд перекрила поліція. Я зупинився біля поліції і запитав, що маю робити? Як мені зареєструватись у черзі. Поліціянт запитав, що везу, попросив документи на вантаж, передивився все. А потім сказав, що сам не може вирішувати пропускати мене чи ні, і має запитати у "страйкарів" чи вони пропустять мене", – каже водій.
Читайте також: Дороги до кордону у Польщі перекриває поліція, а не мітингувальники. Кажуть, такий наказ, – водій
За словами Віталій, далі поліцейський зателефонував до когось, сказав що під'їхав автомобіль з гуманітаркою. Мовляв, документи в порядку, ще раз уточнив, який саме вантаж і переказав співрозмовнику. Однак по завершенню розмови підійшов і повідомив, що пропустити без черги не може, оскільки страйкарі порадились між собою і вирішили, що ліжка і тумбочки не є критично необхідним вантажем.
За 8,5 км до паркінгу мене зупинила поліція і наказала ставити автомобіль на узбіччі в кінець черги, а самому добиратись до паркінгу з документами на автомобіль і вантаж, щоб зареєструватись. На запитання, у який спосіб я маю добиратись до паркінгу, сказали, що їх то не обходить, хочеш зупиняй попутку, хочеш викликай таксі, хочеш іди пішки…"
"Сам поліціянт, був трохи розгублений і постійно повторював, що особисто він не розуміє, чому не хочуть пропустити, але від нього нічого не залежить, – каже Віталій. – Оскільки сказали, що пропускати поза чергою вони мене не будуть, тож я маю розвернутися і їхати на ДК-94 та реєструватись там у загальній черзі. Я розвернувся і поїхав до паркінгу на ДК-94, але так і не доїхав. За 8,5 км до паркінгу мене зупинила поліція і наказала ставити автомобіль на узбіччі в кінець черги, а самому добиратись до паркінгу з документами на автомобіль і вантаж, щоб зареєструватись. На запитання, у який спосіб я маю добиратись до паркінгу, сказали, що їх то не обходить, хочеш зупиняй попутку, хочеш викликай таксі, хочеш іди пішки…"
Пішки до місця реєстрації пішли разом п’ятеро водіїв, однак дорогою їх підібрав бус і довіз до місця призначення. А от назад уже довелось йти 8,5 км пішки.
"Хочу сказати, що колеги на паркінгу непогано самоорганізувались. Створили два списки, один для звичайних вантажів, інший, пріоритетний – для товарів, що швидко псуються, АДРу (небезпечні вантажі) і гуманітарки, – каже Віталій. – На той момент у звичайному списку було більше як 1300 вантажівок, а у пріоритетному – близько 350. Простояв я у черзі без кількох годин дві доби. Пропускали приблизно 2-3 автомобілі на годину. Але в якийсь момент, попід чергу почав їздити наряд поліції і розпитувати, хто з яким вантажем стоїть. Під'їхали до мене, спитали який вантаж, подивились документи, сказали готуватись до виїзду і поїхали далі. Десь за годину вони повернулись витягнули мене з черги і повели прямо до переходу. Перед переходом стояло кілька "страйкарів". Запитали що я везу. Посміялись між собою, коли сказав що лікарняні ліжка і тумбочки (не знаю що у цьому смішного), але пропустили. От у такий спосіб я перейшов кордон".
Страйки на кордоні між Польщею та Україною: що відомо
6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. У Мінінфраструктури заявили, що польські перевізники не передали Києву жодних офіційних вимог.
Станом на вечір 7 листопада польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною.
9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають все довшими. Відтак Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.
15 листопада відбулися тристоронні перемовини з Польщею та Єврокомісією щодо розблокування пунктів пропуску, однак вони не принесли результатів. Натомість Європейська комісія може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не вирішить питання з блокуванням перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.
16 листопада словацькі перевізники провели попереджувальну акцію і на годину заблокували перетин кордону українським колегам, приєднавшись до аналогічної польскої блокади. Перевізники заявили, що чекатимуть на реакцію упродовж семи днів, а в разі її відсутності погрожують повністю перекрити пункт пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород".
Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.
Україна та Польща готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску через мітинг перевізників. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечні вантажі.
За словами віце-президента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, польські перевізники порушують умови страйку, що може допомогти добитися його скасування. Водночас українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.
Тим часом польські фермери обіцяють продовжити блокування пункту пропуску "Медика-Шегині" до січня.
- Актуальне
- Важливе