Полетіти у Грузію зі Львова. Відпочинок, який нікого не залишить байдужим
Цього літа львівські туристи можуть здійснити одну з давніх мрій – вирушити у Грузію прямим авіарейсом. Причому зробити це можна як за допомогою туроператора, так і самостійно, підібравши готель, пляж та екскурсійну програму на власний розсуд.
Не претендуючи на істину в останній інстанції, журналіст "Еспресо.Захід" пропонує, виходячи з власного досвіду, ключові аспекти відпочинку в Батумі та його околицях, які дозволять краще пізнати неповторну Грузію.
Переліт
Дуже довго жодна авіакомпанія, з незрозумілих для пасажирів причин не відкривала регулярного авіасполучення з цією країною. Було декілька спроб від YanAir, проте авіакомпанія не затримувалася навіть на один літній сезон. SkyUp відкрила сполучення з Грузією 29 квітня цього року і зараз здійснює рейси двічі в тиждень: у вівторок та суботу.
Розклад польотів дуже зручний, оскільки виліт зі Львова о 09:50 гарантує і комфортне добирання до аеропорту, і те, що через 2,5 години (а це в обід, зважаючи, що час у Грузії відрізняється від українського на годину вперед) ви в Батумі вже будете вибирати ресторан для першого застілля. Маленька порада: зареєструйтеся на рейс онлайн – це збереже ваші кошти (чекін в аеропорту коштує 21 дол США) й час на очікування в чергах.
Перон аеропорту в Батумі
Зворотний рейс стартує о 14:25, а це дозволить (зважаючи на те, що до летовища з Батумі їхати всього лиш близько 30 хвилин), провести у Грузії ще майже пів дня.
Зараз для подорожі в цю країну потрібно негативний ПЛР-тест. І тут є ще одна порада: якщо ви вирушаєте рейсом у вівторок, то тест слід робити максимально рано в понеділок або шукати лабораторії, які працюють у неділю. Для більшої певності краще мати друкований варіант документа з "мокрою" печаткою.
Читати також: Зі Львова відкрився перший туристичний сезон у Грузії. Чому варто полетіти
Також для перетину кордону слід заповнити спеціальну форму, яка є вимогою грузинських прикордонників. Вона з'явиться у вас одразу при оформленні квитка онлайн, а обробка форми займе не більш ніж кілька хвилин. Результати миттєво прийдуть до вас на пошту – збережіть їх у пам’яті телефону, адже їх вимагатимуть під час перетину кордону в Грузії. Решту умов проїзду, які, до слова, часто оновлюють, можна дізнатися на офіційному сайті МЗС.
Вибір готелю
Їх у Батумі дуже багато. А якщо додати містечка в околицях – то варіантів ще більше. Обирати можна і через туроператора (тури зі Львова організовує Join UP!), і самостійно. Зазначимо, що в місті можна поселитися й у вишуканому готелі від провідних міжнародних мереж, і в звичайному середнього класу.
Ми проживали у двох: "Елеганс" та "Олд Батумі". Обидва – з чистими просторими кімнатами з усіма зручностями, кондиціонером і холодильником. У першому навіть був чималий басейн і сауна, проте скромніший сніданок. Другий, навпаки, пропонував великий вибір страв.
Вид з вікна готелю
Звісно, вибір готелю та його розташування також залежить від того, який вид відпочинку ви оберете. У Грузії можливі такі три варіанти:
-
готель біля пляжу, якщо на ньому й плануєте провести більшу частину відпустки (тоді краще обирати в одному з містечок в околиці Батумі);
-
готель у самому Батумі, що дозволяє проводити більше часу в місті, звідки вирушати на екскурсії або на пляжі на власний розсуд;
-
декілька готелів у різних частинах побережжя, щоб попробувати поплавати в різних умовах.
Вибір пляжу
Додатковою приємною особливістю Батумі є те, що можна підібрати побережжя на власне вподобання. Пляжі тут дуже різноманітні. Переважно це дрібніша або крупніша галька, є декілька піщаних. Відтак тут можуть підшукати варіант і ті, хто відпочиває з дітьми, і прихильники засмагання на піску, і ті, хто любить глибоке море та стрімке кам'яне узбережжя.
У самому Батумі майже ніхто, крім туристів, не купається. Так склалося ще з часів активної роботи нафтопереробного заводу, який серйозно забруднював акваторію. Зараз підприємство не працює, тож вода чиста. А місцеві мешканці рідко купаються в Батумі, зважаючи на те, що в місті у море потрапляє багато прісної річкової води. Тому для пляжного відпочинку вони обирають одне з курортних містечок в околицях. І тут, власне, слід замислитись, який саме пляж вам до вподоби. Та який би вибір не був, радимо обов'язково відвідати узбережжя в Урекі з унікальним магнетичним піском. З одного боку, не кожен бачив у житті пісок чорного кольору, а з іншого – він справді лікувальний і дуже особливий.
Пляж Урекі з чорним магнетичним піском
Вибір екскурсій
Тут дамо пораду, яка є універсальною для всіх країн і мандрівок: відповідально підійдіть до тих, кому ви готові віддати свій час, відпочинок і гроші. Обирайте перевірені компанії, запитуйте рекомендації друзів або ж звертайтеся до партнерів туроператора, який працює в цій країні. У такому випадку ви матимете гарантію якості послуг.
Читайте також: Найпопулярніші напрямки для відпочинку. Куди полетіти зі Львова цього літа
Офіційним партнером JoinUP! у Грузії є компанія Taberne group. Це професійне агентство, що організовує екскурсії та дозвілля туристів по всій Грузії.
Наша екскурсійна група на мості Святої Тамари (ХІV ст.)
Якщо ви маєте намір не лише здійснити поїздку у визначні місця країни, а й дізнатись її історію, звичаї та традиції, то радимо зробити це в супроводі не лише фахового водія, а й екскурсовода. Нам пощастило – з нами була одна з кращих гідів компанії – Наталія Георгадзе.
Екскурсовод компанії “Таберне” Наталія Георгадзе
Що побачити
Звісно ж, слід здійснити екскурсію містом Батумі. Як місто воно має невелику історію, але це той унікальний випадок, коли сучасність підкреслює те, що було в минулому. Обов'язково варто прогулятись (і не раз) вуличками старого міста, відшукати столітні будинки, зайти у дворики, відчути побут мешканців, дізнатися, що колись тут жили Ротшильди, Нобель, а також Горький і Чехов (в одному будинку).
Один з найстаріших будинків у Батумі
Вам просто не вдасться оминути увагою нове місто, адже в ньому стільки всього впадає у вічі, що в один день і не вкладешся. Це і характерні хмарочоси (майже як у Дубаї), і фонтани (зокрема, з чачею), і площі з концепцією, продуманою до дрібничок, і сквери з субтропічними рослинами та мінізоопарками, і набережна-променад на декілька кілометрів, і сучасна скульптура – не гірша, ніж у провідних культурних центрах Європи (чого варта хоча б рухома композиція закоханих Алі та Ніно).
У кількох вежах-хмарочосах діють ресторани, проте найкраще оглянути місто згори можна з фунікулера "Арго". За 15 хвилин ви здолаєте 2,5 кілометра та підніметеся на гору з чудовим оглядовим майданчиком. Щоправда, це одна з найдорожчих розваг у Батумі, адже вартість поїздки становить близько 10 доларів.
Вид на Батумі з фунікулера "Арго"
Зайти в один з чисельних ресторанів чи кав'ярень. Тут слід пам'ятати, що порції у Грузії великі, а їжа смачна і ситна – тож замовляйте обережно, щоб потім не шкодувати, що всього не спробували. Якщо хачапурі по-аджарськи, то не кожен здатний його з'їсти повністю, якщо хінкалі, то рекомендуємо починати з декількох. І кава – забудьте про напій у готелі чи про еспресо. Беріть каву по-грузинськи – це різновид кави по-східному, зварений у джезві на піску, але завдяки особливому приготуванню, дуже дрібному помелу та, вочевидь, воді, вона справді має неповторний смак і консистенцію. А варять її всюди – на вулиці, у супермаркетах, на базарі.
До речі, зайти на базар теж рекомендуємо. Тут східний колорит: фрукти, солодощі, спеції, тютюн, вино, чай. А якщо у вас побачать шановного клієнта, тут можна і поїсти, і випити стільки, що це може замінити повноцінний обід.
Та все ж у свідомості майже кожного туриста Грузія – це вино. Хочеться додати, що вино – це не лише про напій, а передусім про традицію виробництва та культуру споживання. Тому радимо відвідати одну з дегустаційних винарень, де можна почути мудрість винороба та побачити технологію виготовлення. Традиційно вино у Грузії виготовляють разом зі жмихом у великих глиняних бочках. Потім із гущі винограду варять чачу без додаткового бродіння, цукру чи дріжджів.
Глиняні глечики для виробництва вина й апарат для дистиляції чачі
За обідом грузини споживають переважно біле вино. Червоне – лише в невеликих кількостях для покращення здоров'я та регулювання тиску. Чача – теж окремо і, як нас запевняли, зранку))). Ми були у Vaja Davitadze Winery and Marani, де зрозуміли, що для грузинів винарня – це храм (з часів трьохсотлітнього панування турків-мусульман), а обід може плавно переходити у вечерю.
Один з найвідоміших виноробів Грузії Ваджа Давітадзе
Окрім вина, у Грузії унікальна природа. Батумі простягається вузькою смужкою вздовж моря, а далі починаються гори. Але перед тим, як їхати вглиб, можна ознайомитися з субтропічною флорою ще на околицях міста. Наприклад, прогулятись у Ботанічному саду, створеному ще 1912 року. Або в дендрологічному парку Шекветілі, що його заснував 2020 року олігарх Бідзіна Іванішвілі, який звозив сюди унікальні столітні дерева з усієї Грузії – їх везли або морем, або дорогою, часом перекриваючи рух половини країни на декілька годин. Також є унікальний музичний парк, де розміщені кількадесять фігур знаменитих музикантів з Грузії й усього світу. Підійшовши до кожного, можна почути їхні відомі твори.
Каньйон у Мартвілі
Далі можна і в гори. Біля Батумі – не той Кавказ, до якого усі звикли, без скель і стрімких шпилів. Тут радше наші Карпати з субтропічними акцентами. Тому вони такі близькі й рідні. І приховують свої таємниці, які роблять їх справді грузинськими. Ми побували на водоспадах у Мірветі, кам'яному мості цариці Тамари ХІV століття, в каньйоні та печері у Мартвілі.
Але по-справжньому особливими їх роблять люди. Тому їхати в гори і не навідатися до їхніх гостинних мешканців – не можна. Нам пощастило побувати відразу у двох домах: у Емзара Малакмадзе в урочищі Мачахела й у Мартвілі. Традиційна регіональна кухня, пісні, танці, фото в національних костюмах і типових грузинських оселях і головне – органічний дух автентики та гостинності.
Грузинська садиба неподалік Мартвілі
І тут хочеться наголосити на тому важливому, що потрібно спробувати відчути в цій країні. Грузини стали християнами задовго до нас – у ІV столітті, віра в них глибока і сильно вживлена у повсякденний побут. Та впродовж майже 300 років (у ХVІ-ХІХ ст.) частина території, зокрема і Аджарія, перебували під владою ісламських загарбників. Вони нищили церкви й монастирі, тож зараз старовинні обителі можна знайти лише далеко в горах. Та грузини не зреклися своєї віри завдяки відданості прабатьківським традиціям. Звідти – і перший тост за Всевишнього, і храми у винних погребах, і хрест у вигляді виноградної лози… Так вдалося зберегти народ – і це відчуття вірності традиції та гордості за свою націю є найважливішим "сувеніром", який можна привезти з Грузії.
Монастир у Мартвілі (VІІ ст.) та грузинський хрест
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе