Еспресо. Захід
Огляд

Подільська Рив’єра: про унікальні тернопільські Заліщики, де діяв один з найкращих курортів Східної Європи

17 липня, 2024 середа
07:30

Заліщики, розташовані на березі річки Дністер у сучасній Тернопільській області, стали одним з найвідоміших курортів Східної Європи у міжвоєнний період ХХ ст., поляки порівнювали його з французьким Лазуровим берегом

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про географію та історію Заліщиків, які на початку ХХ століття манили на свої пляжі туристів зі всієї Європи.

Географічні та природні особливості Заліщиків

Фото: соцмережі

 

Заліщики – півострів у долині Дністра, завдяки чому тут сформувався особливий мікроклімат, який нагадує середземноморський. З давніх-давен це сприяло розвитку виноградарства та садівництва в регіоні (досі місто славиться своїм "цвітінням абрикосів"). М'який клімат, мальовничі пейзажі та багатий природний світ зробили Заліщики привабливим місцем для відпочинку та лікування.

Клімат Заліщиків помірно континентальний з деякими середземноморськими рисами. Це забезпечує м'які зими й тепле літо. Загалом південь Тернопільської області – один з найтепліших регіонів України, що створює ідеальні умови для відпочинку на природі.

Місто розташоване в захищеній від вітрів долині, що сприяє збереженню тепла і пом'якшує клімат. Такі умови позитивно впливають на здоров'я, особливо на дихальну систему й загальний тонус організму.

Річка Дністер є однією з найважливіших природних особливостей Заліщиків. Вона не тільки забезпечує мальовничі пейзажі та гарні пляжі, а й надає можливість для різноманітних водних видів спорту та рекреації. Плавання, веслування, риболовля та прогулянки на човнах тут завжди були популярними серед відпочивальників.

Окрім цього, високі пагорби, які оточують міст, і красивий вигин долини Дністра створюють дивовижні пейзажі. З пагорбів відкриваються чудові краєвиди на широкі простори річки, зелені ліси та сади, що створює унікальну атмосферу спокою та гармонії з природою.

Курортне життя й туристичний розвиток Заліщиків

Фото: Фотографії старого Львова

 

Історія Заліщиків налічує кілька сотень років, відколи така назва з’явилася у письмових джерелах. Однак місто доволі пізно отримало Магдебурзьке право (самоврядування), лише у 1766 році. На той час Заліщики славилися на все Поділля чудовими народними майстрами: килимарями, гончарями, різьбярами по дереву тощо.

XIX століття місто зустріло у складі Австрійської імперії, яка згодом трансформувалася в Австро-Угорську державу. Однак лише в кінці століття сталася епохальна для розвитку туризму міста подія: у 1898 році було закінчено будівництво відтинку залізниці Чернівці – Лужани – Заліщики. Коли місто з’єднали залізницею з основними маршрутами, чимало відпочивальників змогли відкрити для себе унікальну природу Заліщиків. Пізніше сюди почав ходити прямий потяг зі Львова та Варшави.

Фото: Фотографії старого Львова

 

До Першої світової, фактично за 15 років від моменту прокладання залізниці, Заліщики увійшли в трійку найпопулярніших курортів всієї імперії Габсбургів. Опонентами подільського містечка були італійські міста, а темпи розвитку туристичної інфраструктури вражали сучасників, пише дослідник Максим Середа.

Звісно, що світова війна призупинила розвиток міста, однак коли ситуація внормувалася і Заліщики опинилися у складі Другої Польської Республіки, то це було найпівденніше місто країни, тобто географічно – найтепліша точка в усій державі. А це, знову ж таки, привернуло увагу людей, які влітку шукали, де відпочити.

Фото: Фотографії старого Львова

 

Береги Дністра почали інтенсивно забудовувати пансіонатами, яких звели кілька десятків, окрім цього, місцеві здавали в оренду свої вілли. Тут діяли два великі піщаних пляжі: "Сонячний" і "Тінистий ", а також один нудистський, а набережну порівнювали з ялтинською. Пляжі були обладнані лежаками, роздягальнями, тенісними кортами, барами й усім необхідним для відпочинку.

У туристичний сезон щодня там грав оркестр, а вечорами влаштовували танці. Тут були й кілька яхт-клубів, діяли секції гірського туризму. Публіку збирали кінні перегони, які проводили поблизу міста. Щоосені під кінець курортного сезону Заліщики запрошували на свято вина й винограду, яке називалося "Винобрання" ("Вінобранє").

Фото: Фотографії старого Львова

 

У міжвоєнний період Заліщики стали настільки популярним курортом, що до міста проклали залізничну гілку з Варшави через Львів. Нею їздили швидкісні "люкс-торпеди". Під кінець 1930-х сюди почали їздити туристи з інших європейських країн.

"Переглядаючи тогочасні путівники, проспекти, пресу та оголошення, можна прочитати безліч порівнянь Заліщиків із відомими світовими курортами. А інколи навіть такі жартівливі й дотепні вислови, які здатні зацікавити найвибагливішого туриста: "Якщо Закопане – це перлина Татр, то Заліщики – чорна українська перлина", "Заліщики – Подільська Рив’єра", "Заліщики – українські Кароліна, Флорида, Палм-Біч", "У Заліщики навіть жінки приїжджають без своїх чоловіків", "Крім відпочинку, знайдете тут смачні персики, виноград, абрикоси, дині, кавуни і відчуєте, ніби ви в одній із країн Магомета, - пише дослідниця минулого Тетяна Яцечко-Блаженко.

За її даними, в Заліщиках навіть вирощували апельсини! "Якщо врахувати, що влітку в тіні було 56 градусів, то це цілком закономірно", – додає Яцечко-Блаженко.

Фото: Фотографії старого Львова

 

У середині 1930-х років Заліщики вже приймали таку кількість туристів, якою не могли похвалитися більшість сучасних курортних містечок. За сезон місто відвідувало декілька десятків тисяч відпочивальників, рекорд становив 23 тисячі в 1937 році.

У планах власників курортних пансіонатів було висадити пальми на березі Дністра, адже тутешній клімат давав таку можливість. Однак події Другої світової війни перервали туристичну славу Заліщиків.

Окрім політичних змін, свою роль відіграла природа. У 1941 році сильна повінь зруйнувала пляжі та чимало прибережних парків. Відновлювати курорт після війни у радянській Україні вважали недоцільним, вбачаючи в цьому "забаганки буржуазії". Лише з відновленням незалежності України знову почали згадувати та говорити про можливе відновлення туристичної інфраструктури міста. Нині активісти разом із міською радою відтворюють пляжі у Заліщиках, організовують сплави Дністром, облагороджують парки, прикрашають місто для туристів, однак до колишньої слави подільської Рив’єри ще дуже далеко.

Читайте також: Козаки Хмельницького не змогли штурмом взяти: історія й легенди Збаразького замку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.6
  • EUR
    Купівля 45.81
    Продаж 46.47
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
27 серпня
10:58
перетин кордону, прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 серпня
10:44
Киянка намагалася незаконно вивезти за кордон старовинні монети, якими розраховувалися понад 100 років тому
Киянка намагалася незаконно вивезти за кордон старовинні монети, якими розраховувалися понад 100 років тому
10:28
в'язниця
Серед підозрюваних є військові: шістьом чоловікам, яких звинувачують у груповому побитті, обрали запобіжний захід
10:13
Будівництво дороги до комплексу батька голови Львівської ОВА: у Східницькій селищній раді заявили про відсутність документів по тендеру
09:59
ЗСУ
Князівські воїни допомогли "зів'янути" самохідній гарматі "Гіацинт" ворога
09:45
перетин кордону, черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 серпня
09:28
Шведський режисер Андерс Банке у Чернівцях
Шведський режисер, якого критикували через знятий в Україні російськомовний серіал, подарував Чернівцям музінструменти
09:12
Укрзалізниця, потяг, поїзд
Укрзалізниця попередила про затримку потягів унаслідок обстрілів
08:55
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
Обстрілюють всіма можливими видами зброї: воїни показали, як після атак наприкінці літа виглядає Часів Яр
08:44
вибух
Ворог другий день поспіль атакував Хмельниччину: виникло загоряння будинків, один чоловік отримав контузію
08:30
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 27 серпня
08:15
обстріл, ППО
Нічна атака РФ на Рівненщину: уламки пошкодили лінію електропередач
07:59
юрист_адвокат
У Волинському обласному ТЦК визначили місце для спілкування адвокатів із військовозобов'язаними
07:42
Рівненська АЕС
У мережі поширюють фейк про вибух на Рівненській АЕС та викид радіації
07:30
Огляд
Іван Франко в саду художника Івана Труша
Кандидат на Нобелівську премію з літератури: 168 років тому народився Іван Франко
2024, понедiлок
26 серпня
22:45
На Тернопільщині матір загиблого бійця за виплати від держави відкрила відпочинковий комплекс у пам'ять про сина
На Тернопільщині матір загиблого бійця за виплати від держави відкрила відпочинковий комплекс у пам'ять про сина
22:10
Оновлено
атака РФ на Прикарпаття 26 серпня 2024
На Прикарпатті кількість постраждалих унаслідок атаки РФ зросла до п'яти
21:51
Оновлено
Львівський спортсмен Олег Пилипяк побив рекорд Василя Вірастюка з лог-ліфту
21:41
Львівська політехніка відремонтує корпус за 120 млн грн
21:22
Львівські протезисти виготовлять ортез для собаки із травмованою лапою
Львівські протезисти виготовлять ортез для собаки із травмованою лапою
21:01
У Тернопільській ОВА офіційно представили нового очільника області
У Тернопільській ОВА офіційно представили нового очільника області
20:40
Книги
На Прикарпатті пройде фестиваль-ярмарок книги "Коломийський манускрипт"
20:22
прощання
Львів 27 серпня попрощається із чотирма захисниками, які загинули у бою з окупантами
20:09
Оновлено
світло
По 14 годин без світла: оновлені графіки й групи відключень електроенергії на Львівщині 27 серпня
20:03
ФК Карпати
Домашній матч "Карпат" проти "Ворскли" відбудеться без глядачів
19:27
Осінь, дощ
Короткочасний дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 серпня
19:17
Оновлено
Після масованої атаки 26 серпня на Львівщині ввели графіки вимкнень електроенергії
19:08
ппо
Під час масованої російської атаки ПвК "Захід" знищило 29 крилатих ракет
18:31
Оновлено
Робота з відновлення електропостачання Херсон
На Рівненщині під'єднуватимуть споживачів, знеструмлених через атаку РФ: можливі стрибки напруги
18:18
Оновлено
У Луцьку внаслідок атаки пошкоджено житлові будинки та обʼєкт інфраструктури, є загиблий і постраждалі
17:58
УПЦ МП
"Розпалюють міжконфесійну ворожнечу": в УПЦ МП відповіли рівненським депутатам на заклик об'єднатись
17:23
Під суд піде чернівчанин, який здавав ворогу стратегічні об’єкти й виправдовував Росію
17:06
Один із найкращих альбомів класичної музики  2024 року за версією The Times записав оркестр зі Львова
16:53
Україна повернула з російського полону 115 наших захисників
Під час останнього обміну полоненими додому повернувся мешканець Львівщини Віталій Тарасович
16:46
пункт пропуску
Прикордонниця з Волині переправила 162 чоловіків за кордон, їй загрожує 7 років ув’язнення
16:28
утоплення
З річки поблизу парку в Ужгороді дістали тіло чоловіка
16:25
світло
Найскладніша ситуація у Рівному та районі: коли відновлять електропостачання на Рівненщині
16:13
шершень, шершні, оси, оса
У Косові дівчата-підлітки закрили однокласника в туалеті з осиним гніздом
16:11
стрілянина
На Волині командир взводу застрелив поліцейського. У ДБР розповіли деталі
16:00
шахрай, шахрайство
Прикарпатка втратила понад 50 тис. грн через "моряка Томаса"
Більше новин