Еспресо. Захід
Огляд

Козаки Хмельницького не змогли штурмом взяти: історія й легенди Збаразького замку

23 червня, 2024 неділя
07:30

Збаразький замок, який розташований у місті Збараж Тернопільської області, поправу вважається однією з найвидатніших фортифікаційних споруд західної України

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість цікаву історію 400-літнього замку, як його вдалося зберегти й відновити та чому його варто відвідати.

Про що у статті:

 • Виникнення та будівництво Збаразького замку;
 • Збаразький замок під час воєнних кампаній;
 • Від занепаду до реставрації;
 • Замкові легенди та міфи.

Виникнення та будівництво Збаразького замку

Фото: замки Тернопілля

 

Місто Збараж впродовж своєї довгої історії відігравало важливу роль в довколишніх краях. Археологічні дані свідчать, що тут ще 5 тисяч років тому було поселення трипільської культури, а згодом – черняхівської. Тисячу років тому на цьому місці існувало городище Київської Русі про яке згадують давньоруські літописи. На той час – це було поселення Волинського князівства, впродовж своєї історії Збараж більшість часу політично підпорядковувався саме Волині. 

Щодо походження назви міста, серед науковців єдиної думки немає. Хтось стверджує, що слово "збараж" походить від слова "збір". Тобто тут руські князі збирали своїх воїнів. Інші ж думають, що назва походить від праслов’янського слова "бара" – болото, заболочена місцевість.

Та як і в кожному більшому поселенні, в Збаражі також сформувалися свої украплення, а згодом виріс і замок. Перший Збаразький замок звів у 1393 році князь Дмитро-Корибут на Княжій горі в нинішньому приміському селі Старий Збараж. Однак цей замок кілька разів відбудовували й  перебудовували через набіги татар, особливо нищівної руйнації фортеця зазнала в 1474 та 1598 роках.

Щоб мати змогу захистити свої населення, у 1626 році князі спольщеного руського (українського) князівського роду Христофор і Юрій Збаразькі розпочали будівництво нового, більш міцного кам'яного замку. Для проєктування було запрошено відомих італійських архітекторів Вінченцо Скамоцці та Андреа дель Аква. За кілька років виріс замок, який був побудований у стилі ренесанс і мав квадратну форму з довжиною сторони 88 метрів з потужними чотирма бастіонами висотою 23 метри на кожному куті та був оточений глибоким ровом, заповненим водою. Загальна площа замкових укріплень сягала 16 га.

Фото: Вікіпедія

 

Загальний вигляд замку на момент завершення будівництва у середині XVII століття відтворений на гравюрі голландця Вільгельма Гондіуса.

Цікаво, що цоколь мурований із каменю, верх — із цегли, стіни обкладені тесаним пісковиком. Товщина стін 2-го поверху сягає 175 см, на рівні верхнього підвалу — 105 см. Укріплення було оточене ровом 40 м, валом шириною 23 м. З кожного бастіону на кутах ходи вели до палацу. Зі сходу фортецю оточували ліси, стави й болота, із заходу і півночі — високі береги річки Гнізна, з півдня — крутий яр.

Фото: замки Тернопілля

 

На подвір’ї, у північному куті є криниця глибиною 70 м, до якої з підземелля замку веде хід. Підземний хід з’єднував замок з монастирем отців Бернардинів. Криниця збережена в рівній землі. Дещо пізніше було добудовано два крила над частиною казематів, що прилягали до палацу і замок набув Т-подібної у плані форми.

Збаразький замок під час воєнних кампаній

Фото: Вікіпедія

 

Протягом своєї історії Збаразький замок неодноразово ставав об'єктом нападів та змінював власників.

У 1649 році замок опинився в епіцентрі однієї з найвідоміших битв під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького – Зборівської битви. Облога Збаража тривала понад шість тижнів. Українські козаки та їхні союзники, татари, намагалися захопити замок, де перебувала польська армія. Попри значну перевагу в кількості, козаки не змогли здолати міцні стіни замку, а основні сили Хмельницького, так і не розгромили армію короля Речі Посполитого, який поспішно підписав мирову з кримським ханом і таким чином козаки не мали можливості повністю розбити поляків. Та в будь-якому разі, це призвело до підписання Зборівського мирного договору, який офіційно засвідчив про появу на карті нової самоврядної політичної одиниці у своїх окреслених кордонах – Гетьманщини. До речі, облогу замку в 1649 році описав відомий польський романіст та лауреат Нобелівської премії з літератури Генрик Сенкевич у книзі "Вогнем і мечем".

Фото: Вікіпедія

 

Під час чергової війни Речі Посполитої з Османською імперією, у 1675 році фортецю у Збаражі було сильно пошкоджено турецько-татарським військом під проводом Ібрагіма Шишман-паші. Польське військо у серпні 1675 року за допомогою 30 гармат відбило два штурми турецьких військ, але через затяжну облогу, селяни були невдоволені, тому здали замок туркам, які пообіцяли зберегти життя всім. Однак вони не дотрималися свого слова і всіх перерізали та дуже пошкодили замкові укріплення.

Після смерті останнього з роду Збаразьких, замок почав переходити з рук в руки різних польських шляхетських родів, зокрема був в руках Вишневецьких. Та з початку  XVIII століття замок почав належати чи не найбагатшій польській шляхетській сім’ї Потоцьких, які згодом перетворили замок на свою резиденцію. Тоді фортеця поступово втратила своє оборонне призначення. Особливо після "Війни за польську спадщину", коли замкові укріплене зазнали чергових руйнувань через дії росіян.

Фото: Вікіпедія


На початку ХІХ століття родина Потоцьких продала замок родині Любомирських. В 1837 році польський генерал Юзеф Бем відкриває в замку цукроварню, яка в 1896 році згоріла. На початку ХХ століття через наступ росіяни в часи Першої світової, австрійці підірвали каземати, а нові завойовники розібрали дах і стелю на паливо.

Від занепаду до реставрації

Фото: Вікіпедія

 

У міжвоєнний період замок був сильно занедбаний і пошкоджений. У 1930-х роках з ініціативою відбудови замку виступила Асоціація офіцерів запасу Республіки Польща. Частково вони відновили його і мали плани відкрити тут гімназію. Однак Друга світова переписала ці плани. Як російські, так і німецькі снаряди призвели до того, що у 1945 році Збаразький замок був частково зруйнований і мав жалюгідний вигляд.

У повоєнний період в замку містилися карцери НКВС, де знищено десятки українців, тіла яких скидали до криниці на подвір'ї замку та заливали бетоном. На початку 1990-х років останки було перепоховано на цвинтарі місцевими мешканцями.

У 1958 році уряд УРСР прийняв рішення про реставрацію замку. Та відбудова почалася аж в 1965 році та тривала до 1985 року, вдалося відновити центральну палацову частину і пристосувати її під культурно-спортивний комплекс.

Вже за незалежної України у 1994 році в палаці Збаразького замку розмістився краєзнавчий музей. Цього ж року Збаразький замок став архітектурною пам'яткою, новоствореного Державного історико-архітектурного заповідника міста Збаража. В січні 2005 року заповіднику надано статус національного.

Десятки років у замку відбувалися реставраційні роботи, які офіційно завершилися аж у 2019 році. Таким чином вдалося зробити з частково зруйнованого замку цікаве туристичне місце, яке стало окрасою як Збаража, так і всієї Тернопільщини. Однак пені роботи досі тривають. Наприклад, у 2021—2022 роках оновили перехідний міст та внутрішні стіни рову, які прилягають до оборонного валу фортифікаційної споруди.

Фото: замки Тернопілля


Фото: замки Тернопілля

 

Тож після тривалих реставраційних робіт, замок відкрито для відвідувачів і він служить важливим культурним і туристичним об'єктом. У його залах розміщені музеї, де можна побачити експозиції, присвячені історії замку та регіону, середньовічну зброю, предмети побуту та мистецтва.

Замкові легенди та міфи

Фото: замки Тернопілля

 

Збаразький замок — це не лише унікальна архітектурна пам'ятка, але й жива історія, що зберігає в собі безліч таємниць і легенд, які приваблюють туристів. Його мури пам'ятають буремні часи битв і тріумфів, а сучасні експозиції дають змогу зануритися у минуле та відчути дух епохи.

Підземні ходи замку

Збаразький замок, як і багато старовинних споруд, оповитий своїми легендами. Одна з найвідоміших розповідає про підземні ходи, що з'єднували замок з іншими фортифікаціями в регіоні, зокрема з Вишневецьким палацом, що за 25 км від нього. Кажуть, що в часи облоги ці підземні тунелі використовували для доставки провізії та підкріплення.

Плач замурованої Анни

Фото: замки Тернопілля

 

Власники й будівничі Збаразького замку Юрій та Христофор Збаразькі були неодружені. Але у кожного з них були кохані жінки. І ось одного разу князь Христофор закохався у молоду дівчину красуню Анну, яка своєю вродою дуже була схожа на його маму -  княгиню Анну Четвертинську. Вони кілька місяців зустрічалися, і  одного разу вона призналася йому, що чекає дитину. Князь Христофор одружуватись не захотів - вона плакала, благала його одружитися, але це в його плани не входило. Дівчина від горя і смутку збожеволіла. Коли йому набридли  її прохання і сльози, він наказав замурувати її у підземеллі замку.

Гіди розповідають, що навіть зараз, майже через чотири століття після Збаразьких подій, після опівночі у замку іноді  можна почути стогін та плач Анни.

Фото: замки Тернопілля

 

Тож, Збаразький замок відкритий для відвідувачів цілий рік: з 1 жовтня по 1 травня – з 9:00 до 18:00, а з 1-го травня по 1-жовтня замок відкриває свої двері з 9:00 до 20:00.

Читайте також: Підземні тунелі з’єднували з Галичем: таємнича історія й легенди Станиславівської фортеці

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.19
  Купівля 41.19
  Продаж 41.75
 • EUR
  Купівля 44.82
  Продаж 45.62
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 липня
08:15
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 липня
07:50
блискавка
У Львові блискавка влучила в будинок: в кількох  квартирах погоріли комп'ютери і роутери
07:24
лампочка
Світла буде більше: обленерго оновило графіки вимкнень на Львівщині 24 липня
2024, вiвторок
23 липня
22:35
На Львівщині напали на працівника ТЦК
Під час обшуків у працівників ТЦК на Тернопільщині помер чоловік
22:10
Ірина Фаріон
Одну з вулиць Львова пропонують перейменувати на честь Ірини Фаріон
21:49
OPINION
Ніка Нікалео
Сліпий, німий, чи глухий, або надміру пильний? Що гірше?! Блог Ніки Нікалео
21:30
військовий квиток, мобілізація
На Тернопільщині затримали одного з районних військкомів за підозрою в хабарництві, – журналісти
21:11
У бою з окупантами на Харківщині загинув захисник зі Львівщини Андрій Мишок
У бою з окупантами на Харківщині загинув захисник зі Львівщини Андрій Мишок
20:52
Ексклюзив
похорон Ірини Фаріон у Львові
Росіяни завчасно підготували інформаційну кампанію щодо вбивства Фаріон, - експертка Захарченко
20:35
У Дрогобич планує переїхати Донецький національний технічний університет
20:06
У Коломиї створять інклюзивний спортзал для ветеранів війни з інвалідністю
19:41
світло
Світла не буде 5-6 годин: графіки й групи вимкнень для Львівщини 24 липня
19:23
Львів'ян 25 липня запрошують здати кров у мобільному центрі
19:10
Моніторинг якості води: які річки мають найнижчу якість на Львівщині
18:52
крематорій
У Львові скористаються "доступним кредитом" для будівництва крематорію
18:37
Громада Львова передала військовим ще 482 дрони
18:24
У Другому ТМО Львова реалізовують кампанію з профілактики раку грудей
18:07
басейн "Динамо" на Стуса
Львівська міськрада проголосувала за прийняття у власність басейну, який "Динамо" не збирається віддавати місту
17:53
Заказник "Торфовище Білогорща"
Львівська мерія хоче зробити заказник "Торфовище Білогорща" місцем реабілітації 
17:48
У Коломиї переселенці матимуть змогу безплатно отримати окуляри та одяг
17:35
На Хмельниччині оголосили підозру чоловікові, який скоїв розбійний напад на колишню співмешканку
17:28
нелегал з Польщі
З Волині видворили громадянина Польщі, який незаконно перебував в Україні
17:13
Прикарпатські спортсмени здобули найбільше нагород на XIII всеукраїнському турнірі з вільної боротьби серед юніорів
17:13
Хмарно з проясненнями: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 липня
16:55
На Рівненщині представили нового очільника ДСНС області
16:47
тюрма
На Хмельниччині чоловік, через якого загинула  80-річна жінка, отримав вирок
16:34
інспектор з паркування
У Львові стане більше чиновників і паркувальників
16:20
в'язниця
Львівські правоохоронці викрили чоловіка, який видурив гроші у військових
16:04
скеровано до суду
На Буковині судитимуть патрульних поліцейських, які допомагали вивозити військовозобов'язаних за кордон
15:50
заміна клапана
У Франківську лікарі замінили пацієнтці серцевий клапан через розріз у нозі
15:45
дистанційне навчання
Львівська мерія наполягає на навчанні з середини серпня і звернулась до уряду, Кабмін каже про початок вересня
15:37
фан-зона
У Львові для перегляду Олімпійських ігор працюватиме унікальна фан-зона
15:25
ТЦК, штраф
Волинський суд виніс вирок чоловіку, який розірвав мобілізаційні документи сина
15:03
На кордоні з Польщею викрили три псевдоподружжя
"Шведська сім'я" та "шлюб за розрахунком": на кордоні з Польщею спіймали три псевдоподружжя
14:56
протезування у центрі "Незламні"
У Львові депутати перенесли рішення про створення "медуніверситету Садового"
14:50
На Рівненщині чоловік підірвав себе гранатою
На Рівненщині чоловік підірвав себе гранатою: деталі
14:35
травмай, Львів
У львівському трамваї на контролерок напав пасажир
14:26
вогонь, полум'я, пожежа
У Калуші під час пожежі надзвичайники врятували пенсіонерку
14:07
лотерея
Житель Калуша на Прикарпатті виграв у лотерею 190 тис. грн і не прийшов по приз
13:50
поліція
У Львові мотоцикліст збив 57-річну жінку та втік, його розшукують правоохоронці
Більше новин