Побачити живого сучасника мамонта на власні очі. Блог Ярини Коваль
Курс – на Сколівські Бескиди.
У маршрутці дві інтелігентні літні пані обговорюють свою реальність: ковід і те, як хворіли їхні родини, подорожчання продуктів і божевільні платіжки, недолугість найвищої української влади та свої тривоги від загрози повномасштабної війни в Україні. І раптом одна каже: "Хоч бери і до зубрів тікай". Таке словесне формулювання чую вперше. До речі, а що там зубри?
На кордоні між природою і людьми
Сторож лісу. Зубра вважають сучасником мамонта, "важковаговиком" еволюції, останнім із європейських диких биків. Ще зовсім недавно він був на межі зникнення. Коли 1927 року виникло Міжнародне товариство з охорони зубра, то відразу облікувало всіх зубрів, що залишалися в зоопарках світу . Адже на той час цю могутню тварину практично винищили (кавказьких зубрів майже повністю, а біловезький підвид уже був за пів кроку до цього) . І уявіть собі: в усіх зоопарках світу виявили тільки 53 зубри. Це при тому, що якихось двісті років до цього зубрів було багацько скрізь – і в Іспанії, і в Англії, і біля Сирії і в Скандинавії, чимало їх жило й на території сучасної України. Однак якби не зусилля природоохоронців, то про цю тварину нині ми знали б тільки з енциклопедій. Вважається, що зубр – єдиний вид у світі, який вдалося повернути в дику природу після майже повного винищення.
У Національному природному парку "Сколівські Бескиди" – зима. Створений у лютому 1999 року на теренах Сколівського, Дрогобицького і Турківського районів, він вабить завжди. А взимку – ще й через зубрів, яких тут можна зустріти. Не просто так. А тому, що тут запрацював проєкт відновлення субпопуляції європейського зубра, що є частиною великого міжнародного проекту реінтродукції зубрів у Східних Карпатах. Відповідно до цього проєкту, до"Сколівських Бескидів" починаючи від 2006 року завезли 10 зубрів з Німеччини й одного з Австрії. Сфінансував у своїй основі цю ініціативу голландський Фонд великих рослиноїдних ссавців. Проєкт з відновлення популяції зубрів на території "Сколівських Бескидів" став першим грантом, що його Фонд великих рослиноїдних ссавців дав для України.
Ось вони! Сьогодні в наших Бескидах живе вже коло 40 зубрів.
Тільки ми під’їжджаємо, як кілька зубрів беруть молодняк у клин і стережуть, поки несподівані гості не підуть геть.
Що, зрештою, не заважає іншим членам дикого стада підходити майже впритул – мало не на три метри))).
Дивина, але ця найбільша у Європі тварина здатна не тільки швидко бігати, а й за потреби здолати перепону висотою два метри.
Гарно в лісі.
Десь там, по дорозі.
Якщо ще буде час на якісь додаткова враження, то Краєзнавчий музей у Бориславі – як варіант.
Весна поволі починає перебирати в зими свої права.
Фото Ярини Коваль
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе