Еспресо. Захід
Огляд

Плитка чорного шоколаду щодня! Як боротися з осінньою нудьгою

16 вересня, 2023 субота
09:01

З кожним днем ми все ближчі до справжньої осені, коли холодно, хмарно і більшає сірих годин, а сонця й тепла, відповідно, все менше. У багатьох людей така ситуація викликає депресивний настрій, який можна легко покращити завдяки універсальному продукту – шоколаду

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію та унікальні властивості шоколаду, а також про те, скільки грам цього продукту рекомендується їсти.

Що таке шоколад і яка його історія

Фото: соцмережі

Основною сировиною для виробництва шоколаду є какао-боби – це насіння какао-дерева, що росте у тропічних районах земної кулі. Тому, по суті, шоколад – це какао, про яке європейці дізналися лише завдяки Христофору Колумбу. Уявіть, ще 520 років тому, європейці не знали про існування какао, і відповідно, кави та шоколаду. Тобто його не було в раціоні ані бідних селян, ані заможних монархів.

Першими з європейців смак шоколаду пізнали іспанці, які були піонерами відкриття Американського континенту, де до їхнього приходу понад три тисячі років активно вживали какао-боби. Слово "шоколад" перейшло до європейських мов саме з іспанської. Поширеною є версія, що воно походить від мови ацтеків, де слово "xocolātl" (в пізнішій транскрипції "chocolatl", вимовляється "шоколатль", від "xococ" – "гіркий", "кислий" та "atl" – "вода", "напій").

У стародавній Месоамериці шоколад споживався як гіркий напій з різноманітними спеціями. Він знімав втому і вважався лікувальним. До речі, це зумовлено дією теоброміну (алкалоїд, який перекладається, як "їжа богів", він стимулює серцеву діяльність і його дуже багато в какао). Індіанці Центральної Америки навіть пили "шоколадне пиво", яке виготовляли зі зброджених плодів какао.

Шоколад цінувався в Месоамериці, а плоди какао використовувалися як заміна грошей. Наприклад, в ацтеків індичка коштувала сто бобів какао, а авокадо – три боби. Всі захоплені ацтеками території платили їм податки, до яких часто входили боби какао. Какао не було доступне всім через свою ціну, тому вважалося напоєм заможних людей.

У Європі протягом довгого часу шоколад також залишався дорогим товаром, який був доступний лише аристократії та заможній буржуазії. Його називали "індіанським трунком", а ті, хто вживав, розповідали, що відчували неабиякий приплив сил. Чутки приписували какао славу "напою кохання" (вірогідно, через фенамін – речовину, яка створює відчуття закоханості).

Карколомний успіх какао неабияк збентежив католицьку церкву, яка в той час особливо захопилася боротьбою з єретиками. Занепокоєні тим, що "язичницький трунок" може спокусити їхню паству, в Мексиці збиралися спеціальні "шоколадні конгреси" місцевих єпископів для обговорення цієї непростої проблеми. Та останню крапку в дискусіях поставив папа Римський Пій V, коли сам спробував цей напій. Кажуть, він сказав, що таке гірке питво нікому не може приносити задоволення, тож пити його можна навіть у піст.

Отримавши дозвіл найбільшого понтифіка Європи, поціновувачі шоколаду почали вносити до рецепта напою зміни, які мали позбавити його гіркоти. До шоколаду почали додавати мед, тростину, цукор. Потім до напою стали додавати ще й ваніль.

Та до початку 17 ст. іспанці зберігали монополію на какао-боби. Лише в 1606 році какао-боби з Америки вдалося поцупити флорентійцю Антоніо Карлетті. Так він започаткував "шоколадну справу" в Італії. А звідти напій вільно поширився всією Європою.

До поширення моди на "іспанський трунок" доклав рук і кардинал Рішельє, який для багатьох відомий завдяки роману "Три мушкетери". Кажуть, що його лікар, знаючи пристрасть кардинала до шоколаду, просто додавав до нього необхідні ліки, чим лише зміцнював віру Рішельє у дивовижні медичні властивості какао.

Із захопленням у 1655 році англійцями Ямайки іспанська "шоколадна монополія" остаточно впала. Вже у 1657 році в Лондоні була відкрита перша в країні "шоколадня", в якій за прикладом кав'ярень відвідувачам подавали гарячий напій з какао і цукром. У 1659 році Людовік XIV надав королівський монопольний патент Давіду Шайлу, який відкрив перший магазин та шоколадну майстерню в Парижі. Та до 19 століття шоколад не був доступний для широкого кола громадськості. Лише поява фабричної промисловості забезпечила успіх твердому шоколаду, зробивши його простим у створенні. У 1819 році швейцарець Франсуа Луї Кайе створив першу шоколадну плитку. В 1821 році англійці брати Кедбері почали виробництво суцільних шоколадних цукерок. 

Тепер же, за даними дослідників, середньостатистичний мешканець планети з’їдає 5 кг шоколаду щороку. Тобто кожного року людство виготовляє десятки мільйонів тонн шоколаду, а загалом витрачає на рік близько 7-8 млрд доларів на купівлю шоколаду (особливо ці цифри зростають в осінньо-зимовий період).

Чим корисний шоколад

Фото: соцмережі

Шоколад багатий на алкалоїди, такі як теобромін і фенетиламін, що визначають його фізіологічну дію на організм людини. Зокрема, шоколад впливає на рівень серотоніну (нейропередавач, який робить нас щасливими), також він може знижувати кров'яний тиск. Крім цього шоколад містить чимало триптофану – амінокислоти, яку мозок використовує, щоб виробляти той же серотонін.

Чорний шоколад найбагатший на продукти какао, тому може позитивно впливати на здоров'я. Виявляється, якщо люди, які перенесли інфаркт, періодично їдять шоколад, тоді ризик смерті від серцевих ускладнень зменшується в декілька разів. Цей ефект спричиняють антиоксиданти, що містяться в какао. З іншого боку, теобромін у високих концентраціях є токсичний для багатьох тварин, зокрема, собак і кішок. Для них середня летальна доза становить 100—500 г шоколаду. Коні та папуги теж чутливі до цієї речовини. Натомість отруєння людини теоброміном при поїданні шоколаду практично неможливе завдяки його швидкому метаболізму в людському організмі.

Цікаво, що шоколад популярний серед людей і тому, що має анандамід – речовину, яка впливає на мозок подібно до коноплі. Крім цього, за деякими даними, аромат шоколаду стимулює ритм тета-хвиль головного мозку, сприяючи глибокій релаксації всього організму. Тому шоколад може знизити рівень стресових гормонів. Темний шоколад може навіть робити щасливішими майбутніх малюків. Фінське дослідження довело, що у мам, які їли більше шоколаду під час вагітності, були щасливіші та менш вередливі малюки.

До того ж шоколад має відмінні антибактеріальні властивості, в тому числі захищає зуби від карієсу. На відміну від інших солодощів, наприклад, карамелі, чорний шоколад без цукру є найменш шкідливим. Адже масло какао, що міститься в шоколаді, огортає зубну емаль і перешкоджає її руйнуванню.

Усе це говорить про те, що чорний шоколад здатний покращити самопочуття і позбавити нас страхів осені. Не дарма ж Джоан Роулінг у своїй книжці про найвідомішого чарівника світу Гаррі Поттера, зробила шоколад ліками проти найтемніших створінь світ чаклунів – дементорів.

Скільки шоколаду можна вживати

шоколад

Фото: oir.mobi

У 30 г чорного шоколаду міститься 10% денної норми заліза. Також шоколад має в собі вітаміни A, B, C, D і E, кальцій, калій та натрій. Плитка шоколаду містить більше кальцію та вітаміну В, ніж банан та апельсин. Цікавий факт, що масло какао тане при температурі приблизно 36,1 градуса за Цельсієм. Це температура людського тіла. Тому шоколад тане в роті.

Тож, скільки шоколаду варто їсти? За порадами дієтологів, щоденна норма споживання шоколаду становить 30-50 грамів. Чи означає це, що варто їсти щодня плитку шоколаду? І так, і ні, адже це залежить від вмісту какао-бобів в шоколадці і вашій фізичній активності.

Стандартна плитка шоколаду, яку продають в магазині, має близько 85 грамів. Однак жодна з них не складається зі 100% какао-бобів, які власне і є шоколадом. Вміст какао-продуктів може варіюватися і середньостатистична плитка магазинного чорного шоколаду містить від 40 до 70% какао. Звісно, продають екстрачорний шоколад, який нібито на 99% із какао-продуктів, однак їсти такий шоколад не кожен зможе. У більшості наші смакові рецептори звикли, що чорна шоколадка має в собі певну частку цукру та емульгаторів. Виходить, що середньостатистична шоколадка має близько 40 грамів какао-продуктів. А це є норма споживання шоколаду на один день. Отже, щодня таки можна їсти плитку шоколаду! Та є нюанс. Ця інша половина плитки шоколаду, яка не є какао, а цукрами та емульгаторами, теж впливає на організм своєю калорійністю. Тому щоденна шоколадка рекомендується в тому випадку, коли ви не забуваєте і про фізичну активність та не маєте протипоказань до вмісту шоколадок, які продаються в магазинах. Це не означає, що варто одразу з'їдати цілу плитку шоколаду. Найкраще їсти маленькими шматочками протягом дня. 

Загалом кажучи, шоколад має безліч корисних властивостей. найголовніше, що він стимулює викид гормонів щастя, які здатні покращити наш настрій в ці сірі осінні дні та зосередити на тій роботі, яка нам цікава. 

Читайте також: Фондан шоколадний класичний та в мікрохвильовці. Рецепти приготування

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин