Еспресо. Захід
Огляд

Плитка чорного шоколаду щодня! Як боротися з осінньою нудьгою

16 вересня, 2023 субота
09:01

З кожним днем ми все ближчі до справжньої осені, коли холодно, хмарно і більшає сірих годин, а сонця й тепла, відповідно, все менше. У багатьох людей така ситуація викликає депресивний настрій, який можна легко покращити завдяки універсальному продукту – шоколаду

"Еспресо.Захід" розповість про історію та унікальні властивості шоколаду, а також про те, скільки грам цього продукту рекомендується їсти.

Що таке шоколад і яка його історія

Фото: соцмережі

Основною сировиною для виробництва шоколаду є какао-боби – це насіння какао-дерева, що росте у тропічних районах земної кулі. Тому, по суті, шоколад – це какао, про яке європейці дізналися лише завдяки Христофору Колумбу. Уявіть, ще 520 років тому, європейці не знали про існування какао, і відповідно, кави та шоколаду. Тобто його не було в раціоні ані бідних селян, ані заможних монархів.

Першими з європейців смак шоколаду пізнали іспанці, які були піонерами відкриття Американського континенту, де до їхнього приходу понад три тисячі років активно вживали какао-боби. Слово "шоколад" перейшло до європейських мов саме з іспанської. Поширеною є версія, що воно походить від мови ацтеків, де слово "xocolātl" (в пізнішій транскрипції "chocolatl", вимовляється "шоколатль", від "xococ" – "гіркий", "кислий" та "atl" – "вода", "напій").

У стародавній Месоамериці шоколад споживався як гіркий напій з різноманітними спеціями. Він знімав втому і вважався лікувальним. До речі, це зумовлено дією теоброміну (алкалоїд, який перекладається, як "їжа богів", він стимулює серцеву діяльність і його дуже багато в какао). Індіанці Центральної Америки навіть пили "шоколадне пиво", яке виготовляли зі зброджених плодів какао.

Шоколад цінувався в Месоамериці, а плоди какао використовувалися як заміна грошей. Наприклад, в ацтеків індичка коштувала сто бобів какао, а авокадо – три боби. Всі захоплені ацтеками території платили їм податки, до яких часто входили боби какао. Какао не було доступне всім через свою ціну, тому вважалося напоєм заможних людей.

У Європі протягом довгого часу шоколад також залишався дорогим товаром, який був доступний лише аристократії та заможній буржуазії. Його називали "індіанським трунком", а ті, хто вживав, розповідали, що відчували неабиякий приплив сил. Чутки приписували какао славу "напою кохання" (вірогідно, через фенамін – речовину, яка створює відчуття закоханості).

Карколомний успіх какао неабияк збентежив католицьку церкву, яка в той час особливо захопилася боротьбою з єретиками. Занепокоєні тим, що "язичницький трунок" може спокусити їхню паству, в Мексиці збиралися спеціальні "шоколадні конгреси" місцевих єпископів для обговорення цієї непростої проблеми. Та останню крапку в дискусіях поставив папа Римський Пій V, коли сам спробував цей напій. Кажуть, він сказав, що таке гірке питво нікому не може приносити задоволення, тож пити його можна навіть у піст.

Отримавши дозвіл найбільшого понтифіка Європи, поціновувачі шоколаду почали вносити до рецепта напою зміни, які мали позбавити його гіркоти. До шоколаду почали додавати мед, тростину, цукор. Потім до напою стали додавати ще й ваніль.

Та до початку 17 ст. іспанці зберігали монополію на какао-боби. Лише в 1606 році какао-боби з Америки вдалося поцупити флорентійцю Антоніо Карлетті. Так він започаткував "шоколадну справу" в Італії. А звідти напій вільно поширився всією Європою.

До поширення моди на "іспанський трунок" доклав рук і кардинал Рішельє, який для багатьох відомий завдяки роману "Три мушкетери". Кажуть, що його лікар, знаючи пристрасть кардинала до шоколаду, просто додавав до нього необхідні ліки, чим лише зміцнював віру Рішельє у дивовижні медичні властивості какао.

Із захопленням у 1655 році англійцями Ямайки іспанська "шоколадна монополія" остаточно впала. Вже у 1657 році в Лондоні була відкрита перша в країні "шоколадня", в якій за прикладом кав'ярень відвідувачам подавали гарячий напій з какао і цукром. У 1659 році Людовік XIV надав королівський монопольний патент Давіду Шайлу, який відкрив перший магазин та шоколадну майстерню в Парижі. Та до 19 століття шоколад не був доступний для широкого кола громадськості. Лише поява фабричної промисловості забезпечила успіх твердому шоколаду, зробивши його простим у створенні. У 1819 році швейцарець Франсуа Луї Кайе створив першу шоколадну плитку. В 1821 році англійці брати Кедбері почали виробництво суцільних шоколадних цукерок. 

Тепер же, за даними дослідників, середньостатистичний мешканець планети з’їдає 5 кг шоколаду щороку. Тобто кожного року людство виготовляє десятки мільйонів тонн шоколаду, а загалом витрачає на рік близько 7-8 млрд доларів на купівлю шоколаду (особливо ці цифри зростають в осінньо-зимовий період).

Чим корисний шоколад

Фото: соцмережі

Шоколад багатий на алкалоїди, такі як теобромін і фенетиламін, що визначають його фізіологічну дію на організм людини. Зокрема, шоколад впливає на рівень серотоніну (нейропередавач, який робить нас щасливими), також він може знижувати кров'яний тиск. Крім цього шоколад містить чимало триптофану – амінокислоти, яку мозок використовує, щоб виробляти той же серотонін.

Чорний шоколад найбагатший на продукти какао, тому може позитивно впливати на здоров'я. Виявляється, якщо люди, які перенесли інфаркт, періодично їдять шоколад, тоді ризик смерті від серцевих ускладнень зменшується в декілька разів. Цей ефект спричиняють антиоксиданти, що містяться в какао. З іншого боку, теобромін у високих концентраціях є токсичний для багатьох тварин, зокрема, собак і кішок. Для них середня летальна доза становить 100—500 г шоколаду. Коні та папуги теж чутливі до цієї речовини. Натомість отруєння людини теоброміном при поїданні шоколаду практично неможливе завдяки його швидкому метаболізму в людському організмі.

Цікаво, що шоколад популярний серед людей і тому, що має анандамід – речовину, яка впливає на мозок подібно до коноплі. Крім цього, за деякими даними, аромат шоколаду стимулює ритм тета-хвиль головного мозку, сприяючи глибокій релаксації всього організму. Тому шоколад може знизити рівень стресових гормонів. Темний шоколад може навіть робити щасливішими майбутніх малюків. Фінське дослідження довело, що у мам, які їли більше шоколаду під час вагітності, були щасливіші та менш вередливі малюки.

До того ж шоколад має відмінні антибактеріальні властивості, в тому числі захищає зуби від карієсу. На відміну від інших солодощів, наприклад, карамелі, чорний шоколад без цукру є найменш шкідливим. Адже масло какао, що міститься в шоколаді, огортає зубну емаль і перешкоджає її руйнуванню.

Усе це говорить про те, що чорний шоколад здатний покращити самопочуття і позбавити нас страхів осені. Не дарма ж Джоан Роулінг у своїй книжці про найвідомішого чарівника світу Гаррі Поттера, зробила шоколад ліками проти найтемніших створінь світ чаклунів – дементорів.

Скільки шоколаду можна вживати

шоколад

Фото: oir.mobi

У 30 г чорного шоколаду міститься 10% денної норми заліза. Також шоколад має в собі вітаміни A, B, C, D і E, кальцій, калій та натрій. Плитка шоколаду містить більше кальцію та вітаміну В, ніж банан та апельсин. Цікавий факт, що масло какао тане при температурі приблизно 36,1 градуса за Цельсієм. Це температура людського тіла. Тому шоколад тане в роті.

Тож, скільки шоколаду варто їсти? За порадами дієтологів, щоденна норма споживання шоколаду становить 30-50 грамів. Чи означає це, що варто їсти щодня плитку шоколаду? І так, і ні, адже це залежить від вмісту какао-бобів в шоколадці і вашій фізичній активності.

Стандартна плитка шоколаду, яку продають в магазині, має близько 85 грамів. Однак жодна з них не складається зі 100% какао-бобів, які власне і є шоколадом. Вміст какао-продуктів може варіюватися і середньостатистична плитка магазинного чорного шоколаду містить від 40 до 70% какао. Звісно, продають екстрачорний шоколад, який нібито на 99% із какао-продуктів, однак їсти такий шоколад не кожен зможе. У більшості наші смакові рецептори звикли, що чорна шоколадка має в собі певну частку цукру та емульгаторів. Виходить, що середньостатистична шоколадка має близько 40 грамів какао-продуктів. А це є норма споживання шоколаду на один день. Отже, щодня таки можна їсти плитку шоколаду! Та є нюанс. Ця інша половина плитки шоколаду, яка не є какао, а цукрами та емульгаторами, теж впливає на організм своєю калорійністю. Тому щоденна шоколадка рекомендується в тому випадку, коли ви не забуваєте і про фізичну активність та не маєте протипоказань до вмісту шоколадок, які продаються в магазинах. Це не означає, що варто одразу з'їдати цілу плитку шоколаду. Найкраще їсти маленькими шматочками протягом дня. 

Загалом кажучи, шоколад має безліч корисних властивостей. найголовніше, що він стимулює викид гормонів щастя, які здатні покращити наш настрій в ці сірі осінні дні та зосередити на тій роботі, яка нам цікава. 

Читайте також: Фондан шоколадний класичний та в мікрохвильовці. Рецепти приготування

Читайте також:
Львів
+13°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.38
    Купівля 37.38
    Продаж 38.13
  • EUR
    Купівля 39.8
    Продаж 40.81
  • Актуальне
  • Важливе
2023, п'ятниця
29 вересня
22:54
Почаївська лавра
На Тернопільщині відкрили 12 проваджень щодо діяльності у Почаївській лаврі
22:27
Ігор Білоконенко
Осколок пробив легеню, а серце вціліло, - історія бійця, який проходить реабілітацію у Рівному
22:10
Роман Заставний
Ексмеру Тернополя виписали повістку за те, що військового не впустили до бару
21:48
театралізовані екскурсії, ОУН
Шляхами підпілля ОУН: у Франківську готують театралізовані екскурсії
21:30
ліс
На Тернопільщині судитимуть працівника лісгоспу за незаконну рубку на 4 млн грн
21:14
втрати окупантів
"Небесні месники": бійці Волинської ТрО знищили бойову машину десанту росіян
20:55
спека
Вдруге за місяць: у Луцьку зафіксували температурний рекорд
20:36
Прапор України
Як у Львові відзначать День захисників та захисниць: програма
20:20
суд
Держава втратила 300 тис. грн: на Прикарпатті судитимуть інженера за недбалість
20:01
Вимагав хабар: на Волині затримали керівника одного з державних підприємств
19:43
На Прикарпатті відзначали 81-у річницю створення УПА за новим календарем
19:26
Просів асфальт: у Львові відремонтували велосмугу на вул. Бандери
19:09
Ексклюзив
посібник "Говори українською, бо живеш на своїх землі!"
З українською мовою до пізнання своєї ідентичності: школи Львівщини отримали новий посібник
18:50
У Львові відзначили 157-му річницю від дня народження Михайла Грушевського
18:32
У суботу у Львові попрощаються з трьома захисниками
18:15
Наркотрафіком на Буковині керував в'язень волинської колонії
18:00
гуртожиток на Золотій
Приміщення гуртожитку львівського коледжу продають під виглядом апартаментів
17:43
садовий
Садовий і депутати не домовились, хто має займатися містобудуванням
17:31
Огляд
Львів, архтектура та скульптура
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 30 вересня
17:25
ДТП
На Рівненщині під колесами вантажівки загинув велосипедист
17:10
трамвай у Львові
У Львові трамваї та тролейбуси зупиняться на 1 хвилину для вшанування пам'яті загиблих за Україну
16:55
Львівські лікарі врятували 10-місячного хлопчика, який проковтнув деталь від Lego
16:39
МАФ
У Малехові демонтують незаконний МАФ
16:26
Голова ГО з Самбірщини, який організовував виїзд чоловіків за кордон, проведе 5 років за ґратами
16:13
стадіон "Сокіл" у Стрию
Завищив вартість робіт на 500 тис. грн: на Львівщині повідомили про підозру підряднику ремонту на стадіоні
15:58
зґвалтування
На Хмельниччині п'яний чоловік зґвалтував дівчинку
15:43
YAKTAK
"Ніколи не забудем": співак YAKTAK новою піснею закликав цінувати кожний момент у житті
15:31
Ексклюзив
У львівських автобусах почали тестувати е-квиток
Зміна команди з впровадження е-квитка у Львові відтягне його запуск ще на 2 роки, - Зінкевич
15:17
Семирічна буковинка пожертвувала своє волосся, аби допомогти ЗСУ
15:02
Ексклюзив
Щоб Рясне не стало "островом", треба 114 млн грн, - Зінкевич про аварійний міст на Ковча
14:50
насилля
Зґвалтування школярки на Закарпатті: сторона захисту попросила відвід ще одного судді
14:34
гриб
Значна частина лісів замінована: на Волині грибників просять бути обережними 
14:26
Оновлено
презентація перекладу книдки Оскара Кольберґа "Покуття"
Куди піти у Львові 25 вересня – 1 жовтня: Львівський тиждень скульптури та Ярмарок на Покрови
14:21
Олександр Козюк
Захищаючи Україну, загинув боєць полку "Цунамі" з Івано-Франківщини Олександр Козюк
14:10
франківська ТрО
Військові франківської ТрО потребують РЕБів: оголошено збір коштів
14:04
Аби не крали гаманці: львівська депутатка ініціює встановлення відеокамер у громадському транспорті
13:50
автобус на тротуарі, поліція
У Львові оштрафували водія автобуса, який із пасажирами в салоні об'їхав затор тротуаром
13:34
копупційна схема_посадовці медзакладів
​Одна з чиновниць намагалася з’їсти стодоларову купюру: посадовців медзакладів на Львівщині викрили на корупційній схемі з ухилянтами
13:22
шахраї
На Тернопільщині 15-річна дівчина перекинула аферистам гроші з батьківської картки 
13:07
Віталій Троць
Департамент мобільності ЛМР не здатен впровадити електронний квиток у Львові, – Віталій Троць
Більше новин