Переживають уже третю велику війну: львівським трамваям – 128 років
Сьогодні, 31 травня, львівський електричний трамвай відзначає своє 128-річчя
Про життя трамваїв розповіли у ЛКП Львівелектротранс, передає "Еспресо.Захід".
Львівські трамваї курсували і під час Першої, і під час Другої світової війни, і продовжують невпинно виїжджати щодня на маршрути під час великої війни зараз.
Він пережив багато лихоліть, і, у досить важкі для нашої країни часи, невпинно продовжує свою роботу. Попри ситуацію в країні парк оновлюється і вже скоро на маршрути вийдуть два нові низькопідлогові п’ятисекційні трамваї.
"На початках Першої світової війни велику кількість вагоноводів та кондукторів (усі вони тоді були чоловічої статі) було мобілізовано. У перші дні серпня 1914 року трамвайний рух у нашому місті був цілком дезорганізований. Але вже 5 серпня деякі кондуктори почали працювати вагоноводами, а на допомогу кондукторам прийшли добровольці – учні львівських шкіл. А з 18 вересня 1915 року вперше на Львівському трамваї кондукторами почали працювати жінки", – розповідає науковий працівник Львівського історичного музею, відділу Історії науки і техніки Олесандр Арістархов.
У спеціальному путівнику (проте російською мовою) були написані правила проїзду, ціни та описувалися маршрути. Вартість проїзду була 6 копійок або 20 гелерів (10 центів) у першому класі та 3 копійки або 10 гелерів (5 центів). Загалом у той період працювали 10 трамвайних ліній.
"1 вересня 1939 року під час нальоту німецької авіації на Другу Річ Посполиту в результаті бомбардування були пошкоджені рейки і контактна мережа на вулиці Городоцькій. Рух трамваїв на цій ділянці був зупинений. З середини вересня його припинили по всьому місту", – пояснює історик.
Проте вже у кінці місяця того ж року регулярну роботу трамваїв відновили – після приходу до Львова Червоної Армії.
У період німецької окупації з 30 червня 1941 року львівський трамвай також продовжував працювати: із 26 листопада того ж року на маршрутах 1, 3 і 9 курсували вагони з написом "Тільки для німців", а в інших вагонах були створені окремі місця для німців, відмежовані ланцюгом.
"У 1940—1941 роках діяли Вагоноремонтні майстерні, які за час роботи в період окупації перебудували три вагони на моторні й дев’ять вагонів — на причіпні. Відомо, що під час окупації трамваї використовували для військових цілей, зокрема, до них робили причіпні вагони, в яких перевозили в'язнів концтаборів на примусові роботи", – додає Олесандр Арістархов.
Упродовж Другої світової трамваї у місті також курсували за 10-ма маршрутами.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе