Перемовини без результату: Росія не здає "гопницьких" позицій
Поки Росія переконано дотримується позицій нападу на Україну, президент Зеленський спілкується з українцями як з дітьми в дитсадку: "Обідайте, вмивайтесь й ідіть спати". Тим часом зупинитись Росію змусить лише зброя НАТО та готовність Альянсу закрити небо над Україною від російської авіації.
Про це йдеться в розслідуванні журналістки Ольги Лень в програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", "Еспресо.Захід".
"Путін може віддати наказ про напад у найкоротші терміни", − ці слова державного секретаря США Ентоні Блінкена на зустрічі з американськими дипломатами в Києві можна вважати підсумком останніх трьох тижнів міжнародної політики.
10 січня РФ і США провели перший раунд діалогу зі стратегічної стабільності в Женеві. 12 січня в Брюсселі відбулося засідання Ради Росія - НАТО. Уже 13 січня у Відні пройшли консультації РФ з ОБСЄ. З Кремлем встигли поспілкуватися два десятки керівників країн та дипломатів. Проте після цього ситуація застигла на мертвій точці.
2021 рік закінчився тим, що "кремлівські старці" висунули вимогу дати письмові гарантії припинення просування НАТО на Схід. США та ЄС категорично відкинули цю вимогу, як і вимогу узгоджувати з РФ вступ країн до Альянсу. "Поки три зустрічі, які у нас пройшли − в рамках ОБСЄ та інші, − не дали жодного результату", − визнав 19 січня президент США Джо Байден.
Попри відсутність результатів, відбулася кристалізація позицій сторін. Президент США ще раз у середу нагадав Кремлю про наслідки й розказав, що розуміє погрози РФ як небезпечний блеф. Джо Байден же зазначив, що "досі вважає, що Путін не хоче повномасштабної війни".
"Чи вважаю я, що Путін хоче перевірити реакцію Заходу, США і НАТО на можливу агресію? Так, я думаю, він буде перевіряти нашу готовність. Але я знаю, що він заплатить велику й серйозну ціну, якщо він не змінить свої наміри вже зараз. І я думаю, він все життя шкодуватиме за таке рішення. Я б не зміг сказати, що Путін знає, чого він хоче і що він збирається робити. Якщо вони збираються вдертися, вони за це заплатять. Їх банки не зможуть працювати з доларами. Якщо вони дійсно зроблять те, на що здатні, із зосередженими на кордоні силами, це буде катастрофою для Росії", − переконаний президент Штатів.
Білий дім одразу уточнив, що саме США будуть вважати російською агресією: "Президент Байден чітко говорив російському президенту: якщо будь-які військові сили РФ перетнуть український кордон, це буде новим вторгненням, і на це буде дана швидка, жорстка і єдина відповідь з боку Сполучених Штатів і їх союзників", − сказала прессекретар Білого дому Джен Псакі.
Щобільше, на цьому тижні Reuters повідомив, що Білий дім закликав американську індустрію мікросхем бути готовою до нових обмежень на експорт до Росії. У разі нападу РФ на Україну США заблокують їй доступ до світових постачань електроніки. Це ті компоненти озброєнь, які РФ не здатна виробляти самостійно. Рада національної безпеки прямо і різко заявила, що це надзвичайна ситуація і, можливо, найгірше транскордонне вторгнення, яке відбувалось з часів Другої світової війни.
Україна ж вболіває за потужніші санкції. Міністр оборони України Олексій Резніков закликав ввести економічні санкції проти оточення Путіна до нового російського вторгнення на українську територію. Проте санкцій на випередження, скоріш за все, не буде, але США, Великобританія, Канада вже шлють Україні додаткову зброю. Ще кілька країн мають намір це зробити незабаром. Ми побачили, хто є наші друзі. Також побачили, хто є всього лише партнери, як Німеччина. Там, напевно, вважають, що якщо не надавати жертві агресії зброю, то її швидко поб'ють і великої війни не буде. Також зрозуміло, що різні країни Заходу мають розбіжності щодо того, які санкції треба вводити і як саме реагувати. Чи можна сказати, що таким чином РФ досягла ще однієї своєї мети − зруйнувати єдність НАТО та ЄС? Навряд. Це демократичні країни, а не російське ОДКБ, тому тут є публічні дискусії. Проте стратегічно абсолютно всі єдині, що агресію РФ треба зупиняти й покарання має бути.
Останнім часом вимоги РФ також, так би мовити, сфокусувалися. Прикметну заяву зробив заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков, який дещо раніше вже відзначився розмовами, що НАТО треба "збирати манатки" і йти до кордонів 1997 року.
"Нам потрібні гарантії у формі двостороннього договору зі США та багатосторонньої угоди з НАТО. Формула Бухарестського саміту 2008 року, що Україна та Грузія стануть членами НАТО, має бути виключена. Це має бути замінено розумінням, що це ніколи не відбудеться. Або, як альтернатива, - якщо США візьмуть на себе зобов'язання ніколи не голосувати за вступ України та інших країн до НАТО", − заявив заступник голови МЗС РФ Сергій Рябков.Однак відводити війська від кордонів України РФ все одно не збирається.
Що загалом хоче Росія? Заяви Путіна та загальна ностальгія за радянщиною змушує думати, що Кремль прагне відновлення Радянського Союзу в якійсь формі. Але це не зовсім так. Москва абсолютно нехтує всіма правилами міжнародної політики, поводиться хамським чином, виступає в стилі "гопника" на районі. Радянські вожді, навпаки, намагалися демонструвати світу респектабельний і приємний вигляд. Так що це вже не СРСР.
Росіяни бравують тим, що мають альтернативну мораль, протилежну загальнолюдській. Вони пишаються, що брешуть, поводяться, як мародери, вбивають та катують. Вони не просувають ідеології й не мають цивілізаційних надбань, привабливих для інших народів. "Русскій мір" не може нічого запропонувати, крім "людина людині вовк". Скоріше схоже на те, що вони прямують до ізоляції. Саме ізоляція РФ в собі є зараз національною ідеєю росіян. Проте кремлівська еліта хоче ізоляції з комфортом, - щоб світ був відкритим для російських грошей і їх власників. Хоче, щоб з ними рахувалися, приймали в пристойному товаристві й ділилися технологічними здобутками. Народ нехай сидить за залізною завісою, а еліта буде в Лондоні й Куршевелі. І за цю залізну завісу вони хочуть забрати якомога більше трудових ресурсів та корисних територій. Буквально все, що зможуть загребти. В цьому плані Україна є цінною, в першу чергу, населенням. Тут немає чіткого плану − будуть забирати те, що вийде відірвати. І мова не йде про якнайбільші території. Далекий Схід, наприклад, може виявитися таким непідйомним для РФ, що його залишать Китаю. Величезні території там вже в концесії китайців. Поки що на 49 років. Тож це не звична експансія Російської імперії. Це спроба закритися в зручних межах, що забезпечать пару сотням сімей найбільших феодалів сите життя без особливого напруження сил. Таке собі уявлення про ситу старість для оточення Путіна. І забезпечити її збираються в найближчі два роки, до нових виборів у РФ.
Мета українців в цій ситуації − залишитися із західного боку від нової залізної завіси, не дати себе ув'язнити. Це серйозний виклик для України. І дивує, чому президент Зеленський обрав шлях публічного заперечення загрози. Його бадьоре і легковажне звернення − ніби розмова з малими дітьми в дитсадку: "Обідайте, вмивайтеся та йдіть спати". Це така яскрава політична сатира на сучасний світ, де розказують, як людство пів року ігнорує комету, що загрожує знищити Землю. І гепі-енду там немає. Здається, що Зеленський каже нам: "Не дивіться в бік кордону. Закресліть лінію розмежування в себе в голові". А які наслідки будуть в реальності, йому байдуже. Точніше поведінку президента описала журналістка Лариса Волошина: "Це така суміш безпідставної віри, яку не здатні похитнути ніякі докази; заперечення реальності з міркувань особистої відданості... Це сліпа любов, друзі, до того, кому вірять і одночасно ненависть до тих, хто пропанує подивитися на об’єкт любові без рожевих окулярів. Він досі вірить Путіну. Ба більше, він вірить тільки йому. Він вірить йому так, наче отримав особисті гарантії... Тому, моя відповідь на питання: "Що це було?" така: "Це була відповідь російського президента на запитання про можливий напад на Україну у виконанні артиста самодіяльності".
То ж чи піде РФ у наступ? Вимоги до НАТО не давати зброю Україні, не проводити тут навчань, позбавити надії бути в НАТО − це лише інструмент роззброїти жертву перед нападом. Спосіб полегшити собі саме військовий шлях захоплення України. І безсумнівно, що Кремль буде воювати, якщо вирішить, що ціна війни не надто висока. І якщо матиме надію нормалізувати стосунки з Заходом після цієї війни. Тому й зупинять РФ зброя, готовність НАТО закрити небо над Україною від російської авіації та руйнівні наслідки агресії для РФ.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе