
В унікальному пралісі у Карпатах незаконно прорубали дорогу до "вітропарків" Єфімова-Мкртчана
У Закарпатській області частину унікального пралісу та його буферної зони в межах лісництва "Шипот" вирубали для прокладання лісової дороги
Про це "Еспресо.Захід" повідомили у WWF-Україна.
Знищення зафіксували супутникові знімки, датовані 15 квітня. Рубки провели на території філії "Ужгородське лісове господарство" державного підприємства "Ліси України". Хоча фактично вирубка вже відбулася, у відкритому реєстрі лісорубних квитків ділянки досі мають статус "не розпочатих".
Згідно з висновком ДП "Перечинське лісове господарство", виділ 1 кварталу 3 лісництва "Шипот" є пралісом, а виділ 2 — його охоронною зоною. Обидві ділянки входять до складу запроєктованої пам’ятки природи “Праліси лісництва Шипот”, де будь-яка господарська діяльність, зокрема рубки, будівництво, випас худоби та проїзд транспорту (крім лісової охорони), є забороненими. Це прямо порушує Лісовий кодекс України (ст. 105), який передбачає відповідальність — від адміністративної до кримінальної.
"Прокладання дороги через праліси — це кричуще порушення законодавства. Такі ліси формувалися без участі людини впродовж століть, і вони не підлягають відновленню. Їх знищення — непоправна втрата для природи всієї Європи", — пояснює Михайло Богомаз, керівник напрямку "Ліси" WWF-Україна.
Вирубка також суперечить міжнародним зобов’язанням України, зокрема Бернській конвенції, Рамковій конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат, а також Регламенту ЄС щодо запобігання знелісненню (EUDR), який є обов’язковим до виконання в межах інтеграційних процесів.
"Такі дії загрожують не лише екологічній безпеці, а й міжнародній репутації України. Європейські фінансові інституції не фінансують проєкти, пов’язані з нищенням природної спадщини", — наголошує Ярослав Телешун, керівник напряму "Екополітика" WWF-Україна.
За даними WWF, в Україні збереглося близько 100 тисяч гектарів пралісів і квазіпралісів — найбільший залишок таких лісів у Центрально-Східній Європі. Їх знищення призводить до втрати цінних екосистем, фрагментації лісових масивів, ерозії ґрунтів та змін у водному балансі.
" WWF-Україна вже звернувся до Міністерства захисту довкілля, Держлісагентства, підприємства "Ліси України" та Генпрокуратури з вимогою дати правову оцінку ситуації та притягнути винних до відповідальності", - повідомили "Еспресо.Захід" в організації.
Вирубка пралісу є незаконною
У березні 2025 року ДП "Ліси України" оголосили тендер на будівництво лісової автомобільної дороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство". Згідно з оприлюдненим тендером дорога має пройти через квартали 1-3 лісництва "Шипот" та квартал 29 Лютянського лісництва, й вести до полонини Руна, на якій планується будівництво вітропарку.
У межах пралісу та його буферної зони були виписані лісорубні квитки на рубки, пов'язані з новим будівництвом, реконструкцією, капітальним ремонтом доріг на лісових ділянках та догляд за ними. Хоч станом ще на 5 квітня 2025 року рубка цих ділянок не починалась.
Видача лісорубного квитка грубо порушує чинне законодавство України, адже праліси, квазіпраліси та природні ліси є національною природною спадщиною України. Будь-яке втручання, включно з усіма видами рубок, будівництвом та прокладанням шляхів, випасанням худоби, промисловою заготівлею недеревинних лісових продуктів, проїзд транспортних засобів (крім доріг загального користування та служби лісової охорони) є забороненим і незаконним.
Дорогу будуватиме компанія, пов’язана з родиною мера Ужгорода
Згодом також стало відомо, що вирубкою займається кооператив "Дорога", зареєстрований у Мукачеві. Його бенефіціари — Михайло Ганчєв, Олександр Власов, Мілена та Анатолій Власови. Олександр Власов у 2024 році подавав декларацію як спеціаліст департаменту економіки Закарпатської ОВА. Також він є співвласником ТОВ "Кейтеринг Дінер", що має контракти з міською лікарнею Ужгорода на 63,2 млн грн на харчування для військовослужбовців.
Будівництво дороги здійснює "Уждорбуд" — компанія, пов’язана з родиною мера Ужгорода Богдана Андріїва. Її нинішній керівник — Олександр Бабич. Номер телефону компанії вказаний у базі як контактний для "Євроімекс", "Ужстав" та інших компаній, що належать до бізнес-груп родини Андріїв та Ковач.
"Євроімекс" належить Сергію Ковачу, Андрію Андріїву (брату мера) та Владі Миколі Андріїв (дружині мера). Інша компанія — "Євроімекс-інвест" — записана на Федора Касинця і Юрія Саса. Касинець також є партнером родини Ковач у компанії "Агрошляхбуд", що володіє щебеневим кар’єром у селі Ялове, де видобувають матеріали для будівництва вітряків.



- Актуальне
- Важливе








