Еспресо. Захід

У внутрішньому дворі Мукачівського замку проводять археологічні розкопки: що знайшли

Наталія Фанок
29 серпня, 2024 четвер
20:46

Уперше у внутрішньому дворі Мукачівського замку "Паланок" проводять археологічні розкопки. Археологам вдалося знайти цінні речі

Зміст

Про це розповів доцент кафедри археології, етнології і культурології Ужгородського національного університету Володимир Мойжес, передає Суспільне.

Що знайшли археологи

За словами Володимира Мойжеса, археологам під час розкопок в Мукачівському замку вже вдалося знайти фрагмент середньовічної шпори, наконечник арбалетної стріли та частину стіни.

У внутрішньому дворі Мукачівського замку проводять археологічні розкопки

Фото: Суспільне


"З індивідуальних знахідок у нас є фрагмент середньовічної шпори, попередньо ми її датуємо 15 століттям. Ще у нас є наконечник арбалетної стріли, так званий "болт", в гарному стані, який теж може датуватися 15-16 століттям. Ми знайшли невелику пряжку залізну і багатий керамічний матеріал. Переважно це частини горщиків, глечиків 17 століття. Також фрагменти кахлі. Зокрема фрагмент кахлі, покритий зеленою глазур’ю, орнаментований. Наше завдання дізнатися, яка тут стратиграфія, тобто залягання культурних шарів і яка потужність культурного шару", – розповідає Володимир Мойжес.

У внутрішньому дворі Мукачівського замку проводять археологічні розкопки

Фото: Суспільне

 

Читайте також: Найвідоміша фортеця Карпат: таємниці і легенди тисячолітнього Мукачівського замку

Археологічні роботи у дворі замку проводять уперше

У музеї замку зберігаються експонати, які знайшли поблизу замкової гори. Найдавніші із часів палеоліту. Сама ж територія фортеці за словами наукового співробітника Мукачівського історичного музею Олександра Цільо, досі не досліджувалася. Археологічні роботи у дворі замку проводять уперше, розпочали їх 20 серпня. Розкоп зробили на території газону. Його площа приблизно 16 квадратних метрів.

"Мукачівський замок в археологічному плані недосліджений. Експедиція Ужгородського національного університету почала минулого року досліджувати один об’єкт у рові. А цього року ми вирішили досліджувати верхній замок Мукачівського замку, верхню частину, оскільки він вважається найбільш ранньою, найбільш перспективною частиною до визначення дати першої забудови замкової гори", – зазначив Володимир Мойжес.

У розкопках беруть участь співробітники УжНУ, студенти та волонтери.

Туристи мають можливість побачити, як працюють археологи

Зазначається, що археологічні роботи не вплинули на графік роботи Мукачівського замку. Туристи, які в ці дні приходять сюди, мають можливість побачити, як працюють археологи.

У внутрішньому дворі Мукачівського замку проводять археологічні розкопки

Фото: Суспільне


"Цей замок вважається одним із наймогутніших замків у Центральній Європі. Точної дати нема, але кінець 9-го століття підходить до виникнення цієї фортеці. А далі він розбудовувався аж до кінця 17 століття", – розповідає Олександр Цільо.

За словами Володимира Мойжеса, розкопки триватимуть до кінця місяця. Станом на 29 серпня археологи заглибилися у розкопі на 2 метри і виявили частину стіни, а також знайшли старовинну монету.

Інші археологічні знахідки в Україні

У місті Острог на Рівненщині, де працювала археологічна експедиція, виявили вал ХІ століття, матеріали трипільської культури, піч Х століття, а також дослідили фрагмент підземелля. Також в області археологи виявили фрагменти посуду Х століття, ливарню XVII століття та підземну споруду. А під час археологічних досліджень на території культурно-археологічного центру "Пересопниця" виявили контури господарської будівлі орієнтовно X століття.

Раніше під час розкопок у фортеці на Хмельниччині знайшли стародавні артефакти. Серед них – парфюмерна скляночка, кераміка, кістки і залізне кріплення. У Тернопільській області в ході планових археологічних обстежень трипільських поселень поблизу сіл Залісся та Ланівці виявили фрагменти кераміки, кремֽ’яні знаряддя праці та глиняні фігурки. А в Рівному археологи розкопали поховання IV-V століть.

Також на Рівненщині знайшли писанку, якій майже тисяча років. Крім того, першу на Закарпатті печерну стоянку людей кам'яної доби взяли під особливу охорону.

Теги:
Читайте також:
Львів
+24.2°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, четвер
16 липня
20:14
У Львові вдруге за день зібралися на підтримку Михайла Федорова
19:43
Спека повертається: яка погода буде у Львові та області 17 липня
19:24
Повертався з Іспанії в Україну: на Закарпатті затримали чоловіка, який незаконно перетнув кордон
18:48
У нацпарку на Рівненщині помітили червонокнижного чорного лелеку
18:24
На Личаківській стартує масштабний ремонт: водіїв попередили про обмеження руху
18:15
змія
У Дрогобичі 14-річний хлопець потрапив до лікарні після укусу змії
17:50
Учасниця навчання презентує свій проєкт
Від музею до виробництва роботизованих комплексів: у Львові презентували бізнес-ідеї ветеранів
17:36
Після хвилі обурення львів'ян у Садового пояснили, що буде з приміщенням на Руській, звідки виселили поліклініку
17:12
Ірина Павлинська
На Львівщині у ДТП загинула дружина нацгвардійця, який помер після теракту у Львові
16:57
Будинок Дубневичів у Зубрі
Найбільший будинок на Львівщині, що є в базі податкової, – у селі Зубра: кому належить маєток на 1600 кв. м
16:47
У міжнародних поїздах зі Львова до Польщі запровадять прикордонний і митний контроль під час руху
16:25
стінопис "Варта Світла"
У центрі Стрия з’явився новий стінопис "Варта Світла"
16:07
На Закарпатті майже 13 тисяч школярів навчаються угорською мовою
15:51
вул. Героїв УПА
У Львові розпочинають ремонт другої ділянки вулиці Героїв УПА: як обʼїхати 
15:32
На Закарпатті розпочався збір кавунів: через спеку і дощі врожай цього року менший
15:03
Донька Ірини Фаріон Софія Особа вимагає 15 млн грн моральної шкоди від Зінченка
14:52
Від "Єгози" до бліндажів: в 21-му армійському корпусі показали, як укріплюють кордон із Білоруссю
14:11
ДТП
Поблизу Львова зіткнулися автопоїзд, легковик і позашляховик: є постраждалі
13:57
"Симфонія голосів": у Львові вперше проведуть всеукраїнський конкурс із живим оркестром
13:43
Анастасія Гнатишин
Четверо представників Львівщини увійшли до складу збірної України на Шахову олімпіаду
13:09
На Львівщині судитимуть чотирьох чоловіків, які викрали 17-річного хлопця та вимагали 200 тис. грн
12:48
Карпатнафтохім
На Карпатнафтохімі погрожують страйком через невиплату зарплати
10:53
У Львові рятують підлітка з Одеси із 45% опіків шкіри
У Львові рятують підлітка з Одеси із 45% опіків шкіри: намагався зробити селфі на даху електрички
10:05
Оновлено
прощання з Героями у Львові
Львівщина 16 липня попрощається з вісьмома захисниками
08:58
До Луцька на фестиваль "Фронтера" запустять особливий потяг
До Луцька на фестиваль "Фронтера" запустять особливий потяг: пасажирам готують поетичні паузи й сюрпризи
08:29
На вихідних у Львові перекриють частину вулиці Шевченка
На вихідних у Львові перекриють частину вулиці Шевченка: як об'їхати
2026, середа
15 липня
23:03
Оновлено
Кардинал Маттео Дзуппі завітав до Координаційного штабу
Спецпредставник Папи Римського в Коордштабі обговорив права українських полонених. Перед тим відвідав тюрму з російськими військовополоненими на Львівщині
19:03
Оновлено
ТЦК
Львівський ТЦК перевіряє інформацію про ймовірне застосування сили військовим до жінки
18:45
Інтегративна медицина
Спалах сальмонельозу в Хмельницькому: захворіли 14 людей, серед них діти
18:09
На кладовищі донька Ірини Фаріон Софія Особа торкається квітів біля могили своєї матері.
У Львові до річниці вбивства Ірини Фаріон провели екскурсію пам’яті
17:32
Озеро Задорожнє на Львівщині залишається небезпечним: у воді повторно виявили ротавірус
17:08
У Ліцеї імені Героїв Крут у Львові продовжили вступну кампанію: деталі
16:55
У Львові відзначили День Української Державності
У Львові відзначили День Української Державності: урочистості відбулися біля пам’ятника Королю Данилу
16:32
У Трускавці відкрили мандрівну виставку портретів загиблих українських Героїв, створених польським художником
15:45
канабіс і "галюциногенне печиво"
На Закарпатті викрили наркоплантації та вилучили "галюциногенне печиво"
14:56
До Львова привезли культову скульптуру Девіда Черні "Babies": її вперше показують в Україні
13:41
На Волині незаконно вирубали майже 450 дерев: збитки перевищили 5 млн грн
13:22
Знімав військові об'єкти для РФ: на Хмельниччині затримали 25-річного чоловіка
12:22
Президент відзначив шістьох представників Львівщини: серед них – керівники SoftServe, Superhumans і поет
11:41
Оновлено
На Стрийщині під час пожежі загинули троє чоловіків: поліція назвала попередню причину займання
Більше новин